Uderzająca skala marnotrawstwa

Teoretyczny nadmiar żywności spowodowany jest kilkoma czynnikami: niewłaściwym zbiorem z pól, niewłaściwymi warunkami przechowywania, brakiem ścisłej kontroli nad sprzedażą produktów przeterminowanych, a także rozrzutnością konsumentów. Na przykład w Wielkiej Brytanii aż 30% upraw roślinnych nie jest zbieranych z pól uprawnych z powodu niespełnienia przez nie wymagań handlu dotyczących norm estetycznych! Eksperci twierdzą, że jedzenie marnuje się także w domach, ponieważ jest źle przechowywane i kupowane w nadmiarze. W Europie i USA kupuje się za dużo żywności, ponieważ klientów w sklepach kuszą promocyjne zestawy i ceny. Następnie ta żywność trafia na śmietniki. I to w sytuacji, gdy – według prognoz ONZ – populacja wzrośnie o 3 mld do 2075 r.
Tim Fox, szef działu energii i środowiska w IME (Institution of Mechanical Engineers), powiedział: – Ilość żywności, jaka marnuje się, i straty na całym świecie są już oszałamiające. To jedzenie mogłoby być zużyte do wykarmienia rosnącej populacji na świecie – a także tych, którzy są głodni obecnie. Jest to także niepotrzebne marnowanie zasobów ziemi, wody i zasobów energii, które były wykorzystywane do produkcji, przetwarzania i dystrybucji tej żywności. (…) Przyczyn tej sytuacji można się doszukiwać m.in. w braku odpowiedniego poziomu inżynierii i stosownych praktyk rolniczych, niedostosowanych transporcie i infrastrukturze do magazynowania, a także w wymaganiach supermarketów, które oczekują produktów o idealnym wyglądzie i zachęcają konsumentów do kupowania w nadmiarze. Jak twierdzi Fox, w krajach rozwijających się największe straty występują na początkowych etapach łańcucha żywnościowego, a więc między polem a miejscem sprzedaży. Z kolei w przypadku dojrzałej gospodarki marnowanie żywności wynika z niewłaściwych praktyk marketingowych i zachowania konsumentów.
W obliczu prognoz ONZ o kolejnych 3 mld ludzi do wykarmienia i rosnącej presji na nowe zasoby potrzebne do produkcji żywności, w tym gruntów uprawnych, wody i energii, IME wzywa do pilnych działań. – W celu uniknięcia dalszego marnotrawstwa rządy, agencje rozwoju i organizacje takie jak ONZ muszą działać razem, aby pomóc ludziom w zmianie nastawienia w sprawie odpadów oraz zniechęcić do marnotrawnych praktyk rolników, producentów żywności, supermarkety, jak i konsumentów – radzi IME.
W Polsce, wg Eurostatu, marnuje się ok. 9 mln t żywności. Produkcja odpowiedzialna jest za marnowanie blisko 6,6 mln t odpadów żywnościowych, gospodarstwa domowe – ponad 2 mln t, natomiast inne źródła to 0,35 mln t. Powyższe dane sytuują Polskę na 5. pozycji państw marnujących jedzenie w UE, za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią. W Polsce do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 30% badanych (Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, wrzesień 2012 r.). Jest to o 6% więcej niż w r. 2011. Znacząco częściej żywność wyrzucają osoby pracujące, mieszkające w dużych miastach.
JAN WYGANOWSKI
Cały artykuł w numerze 3/2013 Eurogospodarki.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wpływ konfliktu na ukraińskie płace

Od stycznia br. siła nabywcza ukraińskich pensji spadła średnio...

„Chcę wyjechać na wieś…”

Po raz kolejny zmalała liczba ludności kraju – tym...

Chiny wyprzedziły USA!

Jak stwierdzono w raporcie MFW, opublikowanym 7 października br.,...

Fundusz Senioralny

Pieniądze można dostać z Gdańskiego Funduszu Senioralnego przeznaczonego dla...