Ugody frankowiczów coraz mniej opłacalne

Frankowicze, którzy w ostatnim czasie zawarli ugody z bankami mogli „wpaść z przysłowiowego deszczu pod rynnę” – twierdzi Agnieszka Celejowska – ekspert RePlan.

Kolejna już podwyżka stóp procentowych, która miała miejsce 5 maja 2022 r. może istotnie wpłynąć na decyzje frankowiczów w sprawie składania pozwów do sądu.

Ugody, choć zwalniają z blisko dwuletniego procesu sądowego i są wykonywalne właściwie zaraz po ich podpisaniu, przestają być atrakcyjną formą na rozwiązanie problemu kredytu we frankach.

Zawarcie porozumienia i przejście na kredyt złotowy skutkuje ich oprocentowaniem stawką WIBOR. A ten po ostatnich podwyżkach zbliża się do poziomu 7 proc. Obecnie WIBOR 3M jest na poziomie 6,34 proc., a WIBOR 6M na poziomie 6,55 proc wg notowań z 5 maja 2022.

Jak zgodnie twierdzą eksperci banku ING czy BNP Paribas, którzy teraz prześcigają się w publikacji prognozowanych wzrostów stóp procentowych, nie była to ostatnia podwyżka. Otwarcie mówi się o „pozytywnym wariancie” zatrzymania wysokości stóp procentowych na poziomie 7,5 – 8 proc… a to oznacza wzrost raty kredytu o kolejne kilkaset złotych.

Najwyraźniej eksperci mają rację co do dalszego wzrostu stóp procentowych, skoro nawet premier podczas swojego wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym dnia 25 kwietnia 2022 roku obiecał pomoc osobom płacącym kredyty w polskiej walucie.

Cóż, cała ta sytuacja to istny „chichot losu”, który obecnie jest odrobinę łaskawszy dla frankowiczów – twierdzi Agnieszka Celejowska z Replan. Choć ich raty również wzrosły przez osłabienie polskiej złotówki względem szwajcarskiej waluty.

Galopująca inflacja dotyka ich tak samo jak osoby płacące kredyty w polskich złotych oraz wszystkich ludzi żyjących w Polsce. Ceny artykułów pierwszej potrzeby wzrosły o wiele więcej niż oficjalna inflacja opublikowana za kwiecień czy prognozowana na maj.

Świadczy o tym chociażby analiza cen detalicznych, prowadzona przez UCE Research, Hiper-Com Poland i Wyższe Szkoły Bankowe. W marcu 2022 roku w sklepach było drożej dokładnie o 15,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Jednak niektóre kategorie produktów zaliczyły aż dwucyfrowe wzrosty: produkty tłuszczowe np. zanotowały wzrost o 53,8 proc. r/r, mąka 28 proc., wołowina 30,2 proc., drób zdrożał – o 15,2 proc., mięso wieprzowe o 12 proc.

Mimo tak znacznego wzrostu cen żywności, dotykającego absolutnie wszystkich, frankowicze nie zostali ujęci w programach pomocowych rządu.

Dlatego eksperci RePlan spodziewają się w najbliższym czasie wzrostu zainteresowania frankowiczów pozwami do sądu, tym bardziej, że oferta RePlan jest unikalna na polskim rynku.

Przypomnijmy, że RePlan oferuje prowadzenie postępowania sądowego bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów postępowania i zapewnia pokrycie kosztów zasądzonych na rzecz banku, gdyby sprawa została przegrana – w zamian za wynagrodzenie płatne jedynie w przypadku sukcesu.

Ta forma finansowania stanowi odpowiedź na wzrost wydatków w gospodarstwach domowych oraz daje nadzieję na walkę z bankiem dla osób, których nie stać obecnie na złożenie pozwu do sądu albo dla których ryzyko poniesienia kosztów banku w razie przegrania sprawy sądowej stanowi dużą barierę, której nie są w stanie przejść.

Źródło informacji: RePlan. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Od 2023 roku pracownicy automatycznie będą zapisani do Pracowniczych Planów Kapitałowych

– Wykorzystując dostępne w internecie kalkulatory PPK, można wyliczyć,...

Telekomy masowo prześwietlają klientów, spada liczba dłużników

Łączne zadłużenie konsumentów i przedsiębiorstw wobec telekomów wynosi obecnie...

Frankowicze bez systemowego wsparcia

Rada Polityki Pieniężnej, w odpowiedzi na ciągle rosnącą inflację,...

Polski Ład. Nawet 13 milionów podatników skorzysta na zmianach

Zmiany w Polskim Ładzie mogą się znaleźć w pracach...