W Sopocie ruszył XII Europejski Kongres Finansowy

Cyberbezpieczeństwo, technologie w finansach, walka z rosnącą inflacją oraz ekonomicznymi skutkami agresji Rosji na Ukrainę – to główne tematy kolejnej edycji Europejskiego Kongresu Finansowego. Jak zapewniali na konferencji prasowej organizatorzy, EKF pełni znaczącą rolę w prognozowaniu światowych trendów oraz budowaniu dialogu między światami biznesu, nauki, samorządu i administracji publicznej. 

Europejski Kongres Finansowy to swoisty think tank, funkcjonujący praktycznie przez okrągły rok.

„Rozpoczynające się właśnie w Sopocie, trzydniowe wydarzenie, w którym uczestniczyć będą tysiące wybitnych ekspertów, analityków i decydentów politycznych, stanowi ukoronowanie naszej całorocznej, intensywnej pracy” – przekonywał Jan Krzysztof Bielecki, były premier oraz  przewodniczący Rady Programowej EKF, podczas konferencji prasowej poprzedzającej oficjalne otwarcie Kongresu.

Dwunasta edycja EKF przypada w wyjątkowym momencie dla Polski, Europy i całego świata. Globalna gospodarka i społeczeństwa nie otrząsnęły się jeszcze z szoku wywołanego pandemią, a już muszą się mierzyć z nowymi zagrożeniami, jakie przyniosła agresja Rosji na Ukrainę. O niepokoju zarówno konsumentów, jak i przedstawicieli szeroko pojętej administracji, związanym ze stabilnością ekonomiczną i geopolityczną Polski oraz całej Unii Europejskiej, wspominała Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

„Nie ukrywamy, że samorządowcom coraz trudniej planować budżety swoich >>małych ojczyzn<< – napływ uchodźców wojennych, w połączeniu z rosnącą inflacją oraz wciąż odczuwalnymi skutkami pandemii, generują dodatkowe obciążenia dla wszystkich podatników” – podkreślała Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Według niej, zadaniem samorządowców nie jest narzekanie, lecz poszukiwanie optymalnych rozwiązań, w oparciu o rady i wskazówki najwybitniejszych ekspertów.

„Stąd nasza, z każdym rokiem silniejsza, obecność na EKF” – mówiła wiceprezydent Sopotu.  

Harmonogram Europejskiego Kongresu Gospodarczego, poza dziesiątkami debat dotyczących najistotniejszych, bieżących z perspektywy finansowej tematów, obfituje także w wiele wydarzeń specjalnych. Jednym z nich będzie debata oxfordzka pomiędzy członkami Akademii EFK, czyli „młodzieżówki” wydarzenia. Jest to projekt zrzeszający wyróżniających się studentów oraz młodych absolwentów z Polski i zagranicy. W tym roku dyskusja dotyczyć będzie zagrożeń, jakie dla globalnej gospodarki mogą nieść hasła populistyczne.

„Inną tradycją EKF jest ogłoszenie opracowanych przez kilkudziesięciu wybitnych makroekonomistów, głównie z największych banków oraz instytucji nadzorczych i regulacyjnych, średniookresowych ekspertyz i prognoz dla Polski. Podzielą się oni pro publico bono swoją wiedzą, doświadczeniem i obliczeniami, wyrażając wyłącznie własne poglądy, a nie instytucji, w których pracują” – tłumaczył Leszek Pawłowicz, koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego.

Z kolei Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny Mastercard Europe na Polskę, Czechy i Słowację zaznaczył, że sektor finansów i bankowości co roku z niecierpliwością oczekuje na EKF – organizowane w jego ramach debaty, cenne rozmowy kuluarowe oraz formułowane konkluzje.

„Pandemia pokazała, jak ważną rolę w funkcjonowaniu banków odgrywają innowacje, które pozwoliły istotną część naszych usług przenieść do sieci. Z kolei wojna w Ukrainie bezpośrednio dotyczy kwestii cyberbezpieczeństwa i ochrony naszych systemów przed potencjalnymi atakami ze strony wrogiego państwa. Dlatego cieszy nas fakt, że wiele ze spotkań zaplanowanych podczas tegorocznego EKF będzie poświęconych właśnie tematyce wykorzystania nowoczesnych technologii w finansach” – powiedział Bartosz Ciołkowski.

XII Europejski Kongres Finansowy potrwa do 8 czerwca. Szczegółowy program oraz relacje z debat są dostępne na stronie internetowej wydarzenia.

Źródło informacji: PAP MediaRoom. Zdjęcie PAP/M. Kmieciński,

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Spółki wybiorą leasing, mikrofirmy – zakupy na raty

Leasing, faktoring, zakupy na raty – tak zamierzają w...

Tanio już było. Jak powrót VAT na żywność wpłynie na inflację?

Można śmiało powiedzieć, że eldorado i rozpasanie budżetowe w...

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu eksportowego?

Wiarygodność kontrahenta zagranicznego, odroczone terminy płatności w eksporcie oraz...

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt na mieszkanie?

Chęć posiadania własnego mieszkania, to dla wielu Polaków jeden...