Dlaczego przeprowadzana jest zmiana WIBOR na WIRON?

Reforma wskaźników dotyczy całego rynku finansowego. Chociaż mówi się o niej głównie w kontekście kredytów, to zasięg reformy będzie dużo szerszy. Eksperci zgodnie podkreślają, że zmianą wskaźnika WIBOR na WIRON powinni interesować się nie tylko kredytobiorcy i banki, ale także wszyscy profesjonalni uczestnicy rynku finansowego.

W jakim celu stosuje się wskaźniki referencyjne

Wskaźniki od wielu lat stanowią podstawę instrumentów finansowych. Dzięki ich zastosowaniu strony mogą określać swoje zobowiązania i rozliczać wzajemne transakcje. Wskaźniki są wykorzystywane również do wyznaczania wielkości przepływów pieniężnych. Najbardziej znane zastosowanie wskaźników referencyjnych dotyczy płatności z tytułu kredytów i obligacji. Wskaźniki są używane również w rachunkowości, modelowaniu ryzyka i projektach finansowych. Są punktem odniesienia dla banków i dla osób zarządzających funduszami. Bez wskaźników nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego.

Reforma wskaźników referencyjnych – przyczyny

Najnowsze zalecenia i globalne standardy związane z użyciem wskaźników sprawiają, że obecnie świat finansowy idzie w kierunku wskaźników opierających się na najkrótszych zrealizowanych transakcjach depozytowych.

Razem z tą ewolucją rynków finansowych dochodzi także do zmian wskaźników referencyjnych na ich nowe odpowiedniki, wyznaczane na podstawie transakcji jednodniowych. 

Międzynarodowe grupy robocze, świadome zachodzących zmian w świecie finansowym, opracowały w związku z tym zestaw zasad i zaleceń, które zapoczątkowały globalną reformę wskaźników, a jej cele są następujące:

  • zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa rynków finansowych,
  • dostosowanie wskaźników do bieżących potrzeb rynku finansowego,
  • zwiększenie elastyczności użytkowników w zakresie wyboru stopy,
  • zwiększenie odporności systemu finansowego na ryzyko operacyjne.

Polska, chcąc podążać za międzynarodowymi trendami, także postanowiła przeprowadzić reformę wskaźników, za którą odpowiedzialna jest Narodowa Grupa Robocza ds. Reformy Wskaźników Referencyjnych. W skład grupy wchodzą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, Banku Gospodarstwa Krajowego i GPW Benchmark.

Więcej o reformie wskaźników w Polsce przeczytasz na: https://bankiwpolsce.pl/reforma-wskaznikow-referencyjnych-w-polsce 

Źródło informacji: Bankiwpolsce.pl. Zdjęcie – Unsplash.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Aktualna sytuacja polskiego złotego 

Polski złoty w ostatnich dniach jest w centrum burzowego...

Jednoosobowe działalności gospodarcze wybierają restrukturyzację zamiast upadłości 

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w pierwszej połowie...

Światełko w tunelu dla frankowiczów, klientów Getin Noble Bank

Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku nie przekreśla roszczeń opartych...

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe - spółki, które w porozumieniu z...