Pożyczki konsumenckie. Firmy pod lupą KNF

W życie wchodzi kolejna pula przepisów ustawy antylichwiarskiej – od nowego roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) obejmuje nadzorem firmy pożyczkowe w zakresie pożyczek konsumenckich – informuje Prawo.pl. Przypomina, że do końca tego roku firmy muszą dostosować do przepisów formę prowadzenia działalności oraz wysokość posiadanego kapitału. Inaczej zostaną wykreślone z rejestru KNF.

Serwis Prawo.pl podaje, że nowe rozwiązania mają przeciwdziałać patologiom rynkowym związanym z udzielaniem pożyczek o charakterze lichwiarskim. Mogą jednak mieć one wpływ na dostępność pożyczek.

Przepisy mają przeciwdziałać patologiom rynkowym związanym z udzielaniem pożyczek o charakterze lichwiarskim. Nie sposób jednak ignorować, że faktycznie uderzają one w funkcjonowanie całego sektora pożyczkowego. W przypadku wielu instytucji pożyczkowych nowe otoczenie regulacyjne może budzić wątpliwości co do opłacalności kontynuowania działalności na tym rynku, co w przyszłości może przekładać się na spadek liczby pożyczkodawców

– uważa dr Michał Synowiec, adwokat, counsel z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, cytowany przez serwis Prawo.pl.

Z kolei Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, w wypowiedzi dla serwisu zauważa, że wprowadzony nadzór nad instytucjami pożyczkowymi należy ocenić pozytywnie.

„Już od dawna wskazywaliśmy, że nadzór KNF powinien zastąpić dotychczasowy rejestr instytucji pożyczkowych, którego rola uległa dezaktualizacji

– wskazuje prezes Czugan.

Prawo.pl informuje, że obowiązujące już przepisy ustawy antylichwiarskiej stanowią, iż działalnością pożyczkową mogą zajmować się instytucje pożyczkowe, które działają jako spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z radą nadzorczą. Ich minimalny kapitał zakładowy powinien wynosić jeden milion zł (wcześniej – 200 tys. zł).

Przepisy ustawy antylichwiarskiej, które wejdą w życie z nowym rokiem, nakładają na firmy pożyczkowe obowiązek składania do KNF nie tylko rocznych, ale również kwartalnych sprawozdań z działalności na temat m.in. liczby udzielonych kredytów i rodzaju zawartych umów, liczby klientów, którym kredytu udzielono oraz odmówiono – wylicza Prawo.pl.

Za niewykonywanie obowiązków lub naruszenie ustawy o kredycie konsumenckim, poza nałożeniem >>klasycznych<< kar pieniężnych na instytucję pożyczkową – do 15 milionów złotych – oraz na członka zarządu bezpośrednio odpowiedzialnego za stwierdzone nieprawidłowości – do 150 tysięcy złotych – KNF będzie również mogła wystąpić do właściwego organu instytucji z wnioskiem o odwołanie członka zarządu, zawiesić go w czynnościach, a nawet wykreślić instytucję z rejestru instytucji pożyczkowych lub rejestru pośredników kredytowych 

–  wyjaśnia Weronika Herbet-Homenda, prawniczka w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy, cytowana przez Prawo.pl.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
spot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

PESEL pod szczególną ochroną

Od 1 czerwca 2024 r. banki, instytucje pożyczkowe, leasingodawcy,...

Uzgodniono szczegóły dyrektywy ds. jakości powietrza

20 lutego Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły wstępne...

Ruszasz w podróż po Europie? Sprawdź aktualne przepisy dotyczące opon zimowych

Kolejne województwa rozpoczęły ferie zimowe i wiele rodzin rusza...

Fundacja rodzinna – Polacy zyskali narzędzie, by chronić swoje majątki

Według dr Małgorzaty Rejmer (na zdjęciu) z rodzinnej Kancelarii...