Grupa Ignitis. Ambitne cele dotyczące zielonych mocy wytwórczych

Grupa energetyczna Ignitis, skoncentrowana na rozwoju odnawialnych źródeł energii, przedstawiła aktualizację strategii na lata 2023–2026. Grupa zwiększy swój udział w obszarze zielonych mocy wytwórczych, jak również skupi się na redukcji emisji.

Zaktualizowana strategia Grupy, opublikowana 24.05.2023 roku, zakłada osiągnięcie do 2030 roku poziomu 4–5 GW zielonej mocy zainstalowanej (w poprzedniej strategii Grupa zakładała osiągnięcie poziomu 4 GW mocy zainstalowanej). Grupa będzie koncentrować się na morskich technologiach wiatrowych, hybrydowych rozwiązaniach lądowych, power-to-x oraz technologiach magazynowania energii. Ponadto Ignitis będzie dążyć do osiągnięcia zeroemisyjności w okresie 2040–2050 (w poprzedniej strategii cel ten został wyznaczony na rok 2050).

– Naszym celem jest stworzenie w 100% zielonego i bezpiecznego ekosystemu energetycznego dla obecnych i przyszłych pokoleń – mówi Darius Maikštėnas, dyrektor generalny Grupy Ignitis.

Plan strategiczny Grupy na lata 2023–2026 zakłada inwestycje na poziomie 2,2–2,8 mld euro w celu podwojenia zielonych mocy wytwórczych. Do 2026 roku Grupa planuje mieć 2,2–2,4 GW mocy, w porównaniu do 1,2 GW w 2022 roku. Około 55 proc. inwestycji będzie nakierowanych na rozwój ekologicznych i elastycznych mocy, a około 45 proc. – na rozbudowę odpornej i wydajnej sieci dystrybucji energii elektrycznej.

Grupa Ignitis planuje kontynuować swoje zobowiązanie do utrzymania w latach 2023–2026 ratingu kredytowego na poziomie „BBB” lub wyższym. Grupa spodziewa się, że jej skorygowana EBITDA w 2026 roku będzie mieścić się w przedziale 470–550 mln euro w porównaniu do 332,7 mln euro w 2021 roku oraz 469,3 mln euro w 2022 roku.

Strategia potwierdza zobowiązanie Grupy do zwiększania dywidendy o 3 proc. rocznie, co oznacza osiągnięcie stopy dywidendy w przedziale 6,3–6,9 proc. w latach 2023–2026.

Grupa Ignitis zobowiązała się również do maksymalizacji zrównoważonej wartości poprzez koncentrację strategicznych działań w temacie dekarbonizacji, bezpieczeństwie pracy, doświadczeniu pracowników, różnorodności i zrównoważonym rozwoju. Ponad 85–90 proc. inwestycji w latach 2023–2026 będzie zrównoważonych i zgodnych z taksonomią. Udział zrównoważonych inwestycji w skorygowanej EBITDA Grupy wyniesie w 2026 roku co najmniej 75 proc. Grupa zobowiązała się również do utrzymania pozycji lidera w zakresie ochrony środowiska, spraw społecznych i ładu korporacyjnego (ESG). Strategia odzwierciedla koncentrację na rodzimym rynku – Krajach Bałtyckich, Polsce i Finlandii. Badany jest także potencjał udziału w transformacji energetycznej w innych państwach członkowskich UE.

Zaktualizowana strategia i plan strategiczny Grupy Ignitis są dostępne na: https://ignitisgrupe.lt/en/strategy

Dobre wyniki za pierwszy kwartał 2023 roku

Skorygowany wynik EBITDA Grupy Ignitis w pierwszym kwartale 2023 roku wyniósł 149,9 mln euro i był o 34,6 proc. wyższy niż w pierwszym kwartale 2022 roku. Wzrost był napędzany głównie przez segment Mocy Rezerwowych, w którym wykorzystano potencjał dodatkowych zwrotów w modelu clean spark spread. Pozytywny wpływ na wynik miał także segment klientów i jego rozwój w obszarze B2B. Segment zielonych mocy wytwórczych pozostał z największym wpływem na skorygowaną EBITDA Grupy Ignitis (46,7 proc.) pomimo niższych cen energii.

W porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku inwestycje Grupy Ignitis wzrosły prawie dwukrotnie do 120,8 mln euro, z czego 76,32 proc. realizowano w Litwie. Wzrost był napędzany przede wszystkim inwestycjami w nowe projekty segmentu OZE oraz znaczącymi inwestycjami w segmencie Sieci.

O Ignitis Polska

Firma Ignitis Polska jest częścią litewskiej grupy energetycznej Ignitis, działającej na rynkach międzynarodowych, będącej jednym z największych koncernów multienergetycznych w regionie Morza Bałtyckiego. Grupa jest obecna, poprzez swoje spółki, również w Łotwie, Estonii i Finlandii, inwestującej w start-upy energetyczne w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Norwegii i Izraelu. Kapitalizacja grupy notowanej na giełdach w Wilnie i Londynie wynosi równowartość ok. 7 mld złotych. Większościowym udziałowcem posiadającym 73% udziałów pozostaje państwo litewskie. Grupa specjalizuje się w zielonej energetyce. Wytwarza energię pochodzącą z farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych, elektrowni wodnej i szczytowo-pompowej. Zgodnie z planami koncernu, do roku 2030 jego zielone moce wytwórcze mają osiągnąć poziom 4000-5000 MW. Na Litwie Ignitis jest motorem rozwoju infrastruktury dla elektromobilności, jak również fotowoltaiki prosumenckiej, w tym mechanizmu prosumenta wirtualnego. Spółka Ignitis Polska istnieje od 2017 roku, działając początkowo na hurtowym rynku energii. Od 2020 roku obecna jest również na rynku detalicznym, w segmencie biznesowym. W oparciu o potencjał i doświadczenia grupy, Ignitis w Polsce specjalizuje się w zielonej energetyce. Dostarcza energię elektryczną oraz gwarancje pochodzenia, oferuje długoterminowe kontrakty na zieloną energię w ramach umów PPA oraz świadczy usługę bilansowania jej produkcji i zapotrzebowania. W Polsce Ignitis jest właścicielem farmy wiatrowej Pomerania, o mocy 94 MW, dostarcza około 300GWh rocznie, równowartość rocznego zapotrzebowania około 150 000 gospodarstw domowych. W 2022 roku Grupa rozpoczęła budowę farmy wiatrowej (Silesia 1) w miejscowości Bąków, niedaleko Wrocławia. Planowana moc zainstalowana farmy to 50 MW. Wyprodukowana przez nią energia ma popłynąć do sieci w IV kwartale 2023 roku. Szacowana roczna produkcja instalacji to ok. 120 GWh. W budowie jest także farma wiatrowa (Silesia 2), której całkowita moc wynosi 137 MW. Projekt jest obecnie w zaawansowanej fazie rozwoju – komercyjne uruchomienie zostało zaplanowane na drugą połowę 2024 roku.

Źródło informacji i ilustracji: materiały prasowe.

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

W opinii ekonomistów PKO BP. Nastąpi ożywienie gospodarcze, 3,7 proc. wzrost PKB oraz dezinflacja

W opinii ekonomistów PKO Banku Polskiego wzrost realnych dochodów...

Na blokadach Polska może stracić więcej niż Ukraina

Od kilku miesięcy trwają protesty rolników m.in. przeciw wwozowi...

Brak inwestycji portowych oraz kolejowych ogranicza potencjał polskiego eksportu rolnego

Załadowanie zboża na statek trwa dziś w Polsce dwukrotnie...

Decyzje Komisji Europejskiej w sprawie Zielonego Ładu

Komisja Europejska opublikowała 15 marca projekt zmiany dwóch rozporządzeń...