Handel zagraniczny Polski po 10 miesiącach 2015 roku

Za poprawę bilansu obrotów odpowiadały głównie rynki rozwinięte, na które eksport zwiększył się o 8,9 proc. (do 126,6 mld euro), a import prawie 2-krotnie wolniej, co przełożyło się na zwiększenie nadwyżki o ok. 6,1 mld euro, do 30,3 mld EUR.
Dodatnie saldo z UE wyniosło prawie 30,8 mld EUR, czyli było o 6,4 mld euro wyższe niż przed rokiem. Zadecydował o tym relatywnie szybki wzrost eksportu (o 9,4 proc., do 117,2 mld euro), który był ponad 2-krotnie szybszy niż importu. Wśród ważniejszych krajów unijnych najszybciej zwiększył się wywóz do Holandii (o 16,3 proc.), Hiszpanii (o 13,9 proc.), Rumunii (o 12,8 proc.), Włoch (o 12,7 proc.), Austrii (o 12,4 proc.), Wielkiej Brytanii (o 11,7 proc.), Czech (o 11,2 proc.) oraz naszego głównego partnera handlowego, Niemiec (o 10,1 proc.).
Pogorszenie stanu zrównoważenia obrotów odnotowano natomiast w obrotach z pozaunijnymi rynkami rozwiniętymi, gdzie w rezultacie wolniejszego wzrostu eksportu (o 2,4 proc.) niż importu (o 6,1 proc.) deficyt wymiany pogłębił się o ok. 355 mln euro. Wśród tej grupy państw, już tradycyjnie, odnotowano z jednej strony spadek eksportu do EFTA – o 4,5 proc., w tym do Norwegii o 13,6 proc., z drugiej zaś jego wzrost o 6,9 proc. do pozostałych rozwiniętych, w tym do Kanady o 16 proc. oraz USA o 12,4 proc.
Niekorzystnie w okresie 10 miesięcy br. kształtowała się wymiana z państwami rozwijającymi się i słabiej rozwiniętymi, gdzie utrzymał się trend spadkowy eksportu (o 2,9 proc.), co przy nawet niewielkim wzroście importu (o 1,4 proc.) przełożyło się na pogłębienie ujemnego salda o 1,3 mld euro. Za zmniejszenie wywozu na rynki słabiej rozwinięte odpowiadał wyłącznie jego głęboki spadek do WNP (o 21,7 proc.).
Wśród państw WNP spadki sprzedaży odnotowano w przypadku większości z nich, w tym do Rosji o 28,2 proc., na Ukrainę o 6,3 proc. oraz na Białoruś o 27,6 proc. Szybciej spadł import z tej grup rynków (o ok. 24 proc.), co poskutkowało redukcją deficytu o 2 mld euro, w tym z Rosją o 2,2 mld euro. Jednocześnie po 10 miesiącach br. Rosja znalazła się na 1. miejscu wśród rynków, z którymi odnotowano największą poprawę stanu zrównoważenia.
Z kolei wśród pozostałych rynków rozwijających się (poza WNP) na uwagę zasługuje szybki wzrost sprzedaży do Turcji (o 24,3 proc.), Chin (o 10,6 proc.), Meksyku (o ok. 75 proc.) oraz Arabii Saudyjskiej (11,4 proc.).  W omawianym okresie ujemne saldo z tą grupą państw pogłębiło się o 3,3 mld euro, w tym z Chinami o 2,1 mld euro.
W przekroju towarowym poprawę salda notowano w większości grup produktów, w tym największą w przypadku produktów mineralnych (o 3,3 mld euro) oraz artykułów rolno-spożywczych (o ponad 0,7 mld euro). Z drugiej strony zmniejszyła się nadwyżka dominujących w obrotach, wyrobów elektromaszynowych (o 1 mld euro), co wynikało z szybszego wzrostu ich importu (o 12,5 proc.) niż eksportu (o 9,7 proc.).
Przewiduje się, że eksport w 2015 r wzrośnie o ok. 7,5% i osiągnie wartość ponad 175 mld euro.
źródło: Stowarzyszenie Eksporterów Polskich

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Własna działalność lub kontrakt. Etat wychodzi z mody

Autorzy serwisu CVeasy.pl zbadali rynek pracy niezależnej w Polsce....

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży...

Jak duże wzięcie mają obecnie nowe mieszkania  

Czy popyt na mieszkania nadal się utrzymuje? Jakimi wynikami...

Nowe narodowości na polskim rynku pracy 

Pomimo przeszkód w postaci złożonych procedur oraz długiego czasu...