Wyjątkowe wydarzenie w trudnych czasach. Krynica Forum 2023

Tysiące gości z kraju i zagranicy, setki prelegentów, dziesiątki paneli – w dniach 13-15 września w Krynicy-Zdroju liderzy polityki, biznesu, samorządu, przedstawiciele świata kultury i nauki dyskutują o najistotniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską oraz całym kontynentem. Wśród uczestników tegorocznego Krynica Forum znaleźli się m.in. prezydenci Polski i Litwy oraz premier Korei Południowej. 

Krynica Forum to już jeden z najważniejszych punktów w corocznym kalendarzu kongresów społeczno-gospodarczych organizowanych w Polsce i naszej części kontynentu, o czym przypomniał w przemówieniu otwierającym tegoroczną edycję wydarzenia Andrzej Duda, prezydent RP. 

„Forum w Krynicy to wyjątkowe wydarzenie, zwłaszcza w kontekście agresji Rosji na Ukrainę oraz konieczności uodpornienia się całej Europy na szantaż surowcowy i energetyczny Kremla – dokładnie tak, jak udało się to Polsce. Apetyt Rosji nie ogranicza się tylko do Ukrainy, inne kraje też będą zagrożone. Dlatego nie możemy zostać z tyłu, bo to jest też nasza walka” – powiedział Andrzej Duda podczas gali otwierającej kongres.

To, co wybrzmi podczas Krynica Forum 2023, będzie słyszalne we wszystkich europejskich stolicach – Europa Środkowo-Wschodnia staje się bowiem nowym centrum gospodarczo-politycznym kontynentu. 

„Nasze narody łączy historia, tradycja, kultura, wspólnota interesów. Naszą rolą jest również nieustanne tłumaczenie zachodnim partnerom i sojusznikom zagrożenia, jakie niesie ekspansywna polityka Kremla, oraz wspieranie Ukrainy w dołączaniu do struktur wojskowych NATO” – zaznaczył Gitanas Nausėda, prezydent Litwy. 

Krynica Forum 2023 nawiązuje do przestrzeni dyskusji, jakim stał się w ostatnim czasie Dom Polski w Davos. To właśnie tam, podczas Światowego Forum Ekonomicznego, eksperci i analitycy rozpoczęli szereg debat, które będą kontynuowane właśnie w Krynicy. 

„Wojna w Ukrainie, kondycja europejskiej gospodarki po pandemii, wyzwania klimatyczne – to tylko niektóre tematy szeroko dyskutowane podczas tegorocznej edycji Krynica Forum. Przez wszystkie przypadki odmieniane będzie >>bezpieczeństwo<<, zwłaszcza w kontekście wzmacniania obronności i potencjału militarnego Polski” – tłumaczyła Marietta Gieroń, prezes Krynica Forum.

Centralny punkt Krynica Forum 2023 to Forum Polsko-Koreańskie, którego celem jest pokazanie uczestnikom kongresu dynamiki i kompleksowości współpracy naszych państw w obszarze energetyki, wojskowości, transportu i polityki międzynarodowej.  

„Partnerska współpraca Korei i Polski tylko w ciągu ostatniej dekady to wielomiliardowe inwestycje w najbardziej innowacyjne sektory naszych gospodarek oraz wzajemne wsparcie we wzmacnianiu potencjału militarnego. Tylko w 2022 roku obroty handlowe pomiędzy naszymi krajami przekroczyły 10 miliardów dolarów” – powiedział Han Duck-soo, premier Republiki Korei. 

Korea to państwo z ogromnymi możliwościami i osiągnięciami, a także aspiracjami związanymi ze zwiększaniem swojej obecności na rynkach europejskich. Sukcesy, jakie Koreańczycy odnieśli, dynamizując współpracę z Polską, mogą być przykładem i inspiracją do zacieśniania relacji z innymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie, a w jego przygotowanie aktywnie włączyły się również władze Miasta Krakowa.

„Małopolska to jeden z najprężniej rozwijających się gospodarczo regionów kluczowych w tworzeniu polskiego PKB. Duża atrakcyjność inwestycyjna oraz strategiczne położenie na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków logistycznych budzi zainteresowanie zagranicznych inwestorów. W procesie odbudowy Ukrainy to właśnie Małopolska wraz z sąsiadującym Podkarpaciem będą odgrywały kluczową rolę w kontekście logistyki, infrastruktury i niezbędnych zasobów” – dodała Marietta Gieroń. 

Krynica Forum 2023 można na bieżąco śledzić na stronie wydarzenia.

Źródło informacji: PAP MediaRoom. Zdjęcie – Fot. PAP/M. Moryl.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Krynica Forum 2023. Bezpieczeństwo osią tegorocznego kongresu 

Szeroko pojęte bezpieczeństwo - militarne, energetyczne i klimatyczne, stanowiło...

Podsumowanie XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu

W dniach 5-7 września 2023 r., w Hotelu Gołębiewski...

Niski przyrost naturalny a problemy pracodawców

Na początku września br. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że...

Czy Polsce wystarczy wody?

Zasoby wodne w Polsce ocenia się jako ubogie, zwłaszcza...