Lekarze zniechęcający do szczepień mogą ponieść karę za swoją postawę

„Zniechęcający do szczepień medycy staną przed sądami lekarskimi. Sprawa dotyczy 116 osób. Wnioski o ukaranie lekarzy dotyczą propagowania poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną” – czytamy na łamach serwisu Prawo.pl.

Jak nieoficjalnie dowiedzieli się dziennikarze Prawo.pl, wnioski przekazane do trzech sądów (we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku), dotyczą 116 lekarzy i lekarzy dentystów, sygnatariuszy listów i apeli Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców. Członkowie stowarzyszenia przekonywali m.in. (strona internetowa, media społecznościowe), że szczepionki przeciwko koronawirusowi nie są bezpieczne oraz mają eksperymentalny charakter.

Dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, autor bloga prawalekarza.pl zaznacza, iż Konstytucja jasno precyzuje, że mamy wolność prowadzenia badań naukowych i głoszenia poglądów, w tym do pisania listów czy kierowania apeli.

„Dlatego mamy do czynienia z bardzo delikatną materią dotyczącą, z jednej strony wolności wypowiedzi, a z drugiej – wiedzy medycznej. Lekarze mają prawo do głoszenia poglądów. Nie mają natomiast prawa wydawać zaleceń niezgodnych z wiedzą medyczną. Innymi słowy, nie mogą mówić: nie szczepcie się. To byłoby zalecenie medyczne, za które sądy lekarskie mogą ścigać” – zaznacza prawnik.

Jak stwierdził rzecznik prasowy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Przemysław Ciupka postępowanie w sprawie wspomnianych wcześniej 116 osób będzie wyzwaniem, bo chodzi o lekarzy z całej Polski. Wniosek o ukaranie, który trafił do Okręgowego Sądu Lekarskiego przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej dotyczy 19 lekarzy.

„Dotyczy ono propagowania poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną” – powiedział cytowany rzecznik.

Źródło informacji: PAP MediaRoom. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Zajęcia komornicze oraz wierzytelności faktoringowe. Co mają wspólnego?

Jednym z kluczowych kryteriów, jakie firma faktoringowa weryfikuje przed...

W harmonii z prawem – Konferencja

20 maja 2024 r. w Warszawie, spotkają się międzynarodowi eksperci pragnący usprawnić funkcjonowanie prawa, orzecznictwa i stosowanych praktyk w celu ułatwienia codziennego wspólnego funkcjonowania firm, administracji publicznej, krajowych i europejskich ustawodawców, a w konsekwencji także zatrudnianych przykładowych: Andrieja, Pablo, Swietlany, Anny i Eleny, a także europejskich odbiorców usług, świadczonych przez ich pracodawców

Przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów

Ministerstwo Sprawiedliwości wydało komunikat dotyczący konfiskaty pojazdów za jazdę...

Polacy w większości nie znają znaczenia alarmów ostrzegawczych

Trwa rozbudowa systemu ostrzegania i alarmowania ludności finansowana z...