Na czym oszczędzają Polacy?

Ponad 34 proc. [1] ankietowanych deklaruje, że potrzebuje dodatkowo ponad 2 tys. PLN miesięcznie, żeby czuć stabilność finansową, a jedynie 13,2 proc. uważa swoje obecne dochody za wystarczające – tak wynika z badania przeprowadzonego w styczniu br. przez SW Research dla Job Impulse, agencji pracy tymczasowej, członka Polskiego Forum HR. 

Ponad 42 proc. badanych oszczędza, rezygnując z wyjść do restauracji, a ponad 38% nie kupuje nowych ubrań. Tylko 4,6 proc. nie widzi potrzeby oszczędzania. Aby zasilić domowy budżet, 65,5 proc. najchętniej podjęłoby pracę dorywczą zdalną, wykonywaną z domu, a łącznie 51,4 proc. fizyczną pracę dorywczą, m.in. w sklepie, magazynie, fabryce czy przy sprzątaniu.   

Ile nam brakuje na comiesięczne wydatki?

Z przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Job Impulse w styczniu 2023 r. badania wynika, że ostatnie miesiące odbiły się na portfelach Polaków. Tylko 13,2 proc. nie potrzebuje dodatkowych dochodów, aby czuć stabilność finansową. 34,4 proc. potrzebuje kwoty powyżej 2 tys. PLN, dla 23,8 proc. wystarczająca byłaby kwota między 1 a 2 tys., a dla 20,8 proc. pomiędzy 500 a 1 tys. PLN. Wśród osób, które zadeklarowały 2 tys. PLN są przede wszystkim osoby w wieku 35-49 lat, o dochodach między 4 a 5 tys. PLN netto.

Wyniki badań nie napawają optymizmem. Inflacja oraz wzrost cen sprawiły, że ostatnie miesiące nie były łatwe dla Polaków. Uważniej przyglądamy się domowym budżetom.  Szukamy oszczędności lub dodatkowych źródeł dochodu, aby czuć stabilność finansową oraz nie martwić się o to, czy wystarczy nam na opłacenie rachunków. Jednym ze sposobów na zwiększenie miesięcznych dochodów jest podjęcie pracy dorywczej. Jako właściciel marki strefajob.pl staramy się rozwijać ofertę tego typu zleceń, dzięki czemu każdy bez względu na doświadczenie może znaleźć pracę – mówi Łukasz Koszczoł, Prezes Job Impulse.

Na czym oszczędzamy?

Większość z nas jest obecnie zmuszona do tego, aby rezygnować z niektórych wydatków, na które wcześniej było miejsce w comiesięcznym budżecie. Ponad 25 proc. ankietowanych deklaruje, że oszczędza na wszystkim, na czym może. Przede wszystkim jest to jedzenie „na mieście” (42,5 proc.), nowe ubrania (38,5 proc.), rozrywka i kultura (37,5 proc.), podróże (30,6 proc.) oraz usługi fryzjerskie i kosmetyczne (31,8 proc.). Zaledwie 4,6 proc. nie musi oszczędzać w ogóle. 

Na wszystkim oszczędzają głównie osoby powyżej 50-tego roku życia (33,8 proc.). Młodzi, do 24 roku życia, rezygnują przede wszystkim z nowych ubrań (50,1 proc.). W każdej przebadanej grupie wiekowej sposobem na oszczędzanie jest rezygnacja z kultury i rozrywki (prawie 40 proc.). To na czym większość nie oszczędza to zdrowie. W grupie badanych powyżej 50 lat, tylko 9,2 proc. rezygnuje z wizyt lekarskich i badań, a w grupie 25-34 lat zaledwie 4,8 proc.

Praca dorywcza – metoda na podreperowanie domowego budżetu

Pytani, jaką pracę dodatkową najchętniej by podjęli, ankietowani wskazali pracę dorywczą zdalną, którą można wykonywać w domu (65,5 proc.), zaś łącznie 51,4 proc. fizyczną pracę dorywczą, np. w sklepie lub magazynie, lub pracę dorywczą na godziny, np. sprzątanie. Takie oferty można znaleźć na portalu strefajob.pl, którego właścicielem jest firma Job Impulse, agencja pracy tymczasowej, członek Polskiego Forum HR.

Strefajob.pl to możliwość szybkiego znalezienia pracy „na już”, wtedy, kiedy potrzebujemy zasilić domowy budżet. To duży wybór ofert z różnych branż i w różnych lokalizacjach, nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych miejscowościach czy wsiach, gdzie znajdują się zakłady produkcyjne albo magazyny. Wszystkie niezbędne formalności można załatwić online na samym portalu lub poprzez aplikację. Same zlecenia to zazwyczaj proste prace, czyli inwentaryzacje, wsparcie sprzedaży, pomoc przy aranżacji sklepu, wykładanie towaru, hostessowanie czy prace pomocnicze w magazynach, nie wymagające szczególnych kompetencji czy doświadczenia. Strefajob.pl to praca dla każdego, zarówno studentów, jak i emerytów, osób zatrudnionych, kobiet i mężczyzn – mówi Monika Markiewicz, Project Manager w strefajob.pl Job Impulse.

Tylko 4 proc. ankietowanych deklaruje, że nie ma na ten moment potrzeby podejmowania dodatkowej pracy. Pozostali szukają możliwości dorobienia. Początek roku jest dobrym momentem, aby zacząć przeglądać oferty i znaleźć odpowiednią dla siebie pracę dorywczą.

O firmie:

Job Impulse to jedna z wiodących firm rekrutacyjnych w kraju, która działa na polskim rynku pracy od ponad 15 lat. Firma świadczy usługi w zakresie rekrutacji pracowników z Polski i z zagranicy, legalizacji zatrudnienia cudzoziemców, doradztwa personalnego i outsourcingu. To grupa 6 wyspecjalizowanych marek: Job Impulse, Job Abroad, Job Outsourcing, strefajob.plTAKpełnosprawni, Ahead Professionals. Zostały powołane, by kompleksowo odpowiadać na potrzeby partnerów biznesowych. Firma zapewnia klientom całkowite wsparcie w rekrutacji pracowników, a pracownikom – stabilne zatrudnienie u rzetelnych pracodawców.

Co roku dzięki Job Impulse pracę znajduje ponad 30 000 osób, w tym osoby z niepełnosprawnościami oraz cudzoziemcy. W oparciu o wyniki badań satysfakcji prowadzonych corocznie w firmie współpracę z Job Impulse poleciłoby 99 proc. pracowników tymczasowych oraz 99 proc. klientów, a w raporcie przygotowanym przez magazyn Forbes Job Impulse znalazł się w gronie 300 Najlepszych Polskich Pracodawców 2021.

Więcej o firmie: https://jobimpulse.pl/

***

[1] Badanie przeprowadzone przez SW Research metodą wywiadów on-line (CAWI) na zlecenie Job Impulse na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 816 osób, w dniach 9-10 stycznia.

Źródło: materiały prasowe. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
spot_img
spot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Modele windykacji faktoringowej

Jakie modele windykacji mogą stosować firmy faktoringowe? W jaki...

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa

Zanim jednoznacznie odpowiemy na pytanie w jakich przypadkach restrukturyzacja...

Transport i produkcja najmniej tolerancyjne dla spóźnialskich

Opóźnienia w płatnościach są nie tylko finansowym wyzwaniem, lecz...

Mają pieniądze, ale nie płacą

Mimo że mają pieniądze i powinni płacić, świadomie tego...