Nie ma dłużnika? Komornik wręczy pismo dorosłemu domownikowi

Komornicy od ponad trzech lat mogą doręczać zawiadomienia i pisma sądowe. Było to jednak utrudnione, gdy adresata nie było w domu. Jak podaje portal Prawo.pl – po zmianach w ustawie – dokumenty można zostawić zastanemu dorosłemu. Jeśli rzeczywisty adres zamieszkania dłużnika jest inny niż wskazany, komornik może właśnie tam doręczyć korespondencję.

Pakiet nowelizacji procedury cywilnej i m.in. ustawy o komornikach wchodzi w życie etapami. Pierwsza istotna zmiana, chwalona zresztą przez komorników, obowiązuje od 15 kwietnia br. Komornik może doręczyć pismo dorosłemu domownikowi, który przebywa pod danym adresem, niekoniecznie adresatowi wezwania. Chyba że z posiadanych informacji wynika, iż wezwanie powinno zostać dostarczone do rąk własnych adresata.

Wprowadzono również zmianę, zgodnie z którą – jeżeli przed próbą doręczenia komornik ustali, że podany adres jest nieaktualny – doręcza pismo wezwanemu pod znanym komornikowi adresem (o ile jest właściwy do dokonania doręczenia).

„Nowelizacja przepisów dotyczących doręczeń Krajowa Rada Komornicza ocenia pozytywnie. Umożliwienie komornikowi doręczenia korespondencji na inny adres (znany komornikowi) niż nieaktualny adres wskazany we wniosku z pewnością wpłynie na skuteczność i szybkość postępowań. Komornik doręczy korespondencję od razu pod właściwym adresem, a to wpłynie na czas trwania procesu sądowego” – skomentował Przemysław Małecki, rzecznik prasowy KRK.

Prawnik pozytywnie ocenił również możliwość doręczenia przesyłki dorosłemu domownikowi. „Zdarzało się tak, że komornik sądowy, podejmując próbę doręczenia, zastawał w mieszkaniu żonę/męża adresata, którzy wyrażali chęć odbioru i przekazania listu adresatowi, ale komornik przesyłki nie mógł wydać. Nowelizacja, o której mowa, ten problem zlikwidowała. Dorosły domownik będzie mógł odebrać przesyłkę i przekazać ją adresatowi, który np. ze względu na pracę mógłby mieć utrudnioną możliwość jej odbioru” – powiedział Małecki.

Źródło informacji: PAP MediaRoom. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
spot_img
spot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Polacy nie znają swoich praw podatkowych

Aż 64% Polaków deklaruje znajomość zasad podatkowych, a co...

Rejestr zastrzeżonych PESEL-i nie uchroni od razu

Od 17 listopada 2023 r. każdy obywatel może zastrzec...

Prace nad dyrektywą UE. Darmowa upadłość firmy

Trwają prace nad projektem dyrektywy Unii Europejskiej, która zakłada,...

Zmieniają się przepisy prawa spadkowego

Już za chwilę wchodzą w życie nowe przepisy w...