Podlasie. Są pieniądze unijne dla strażaków OSP

Ruszył nabór wniosków z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 na rozwijanie systemów ostrzegania środowiskowego i ratownictwa. O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. jednostki ochotniczych straży pożarnych. W puli jest 30 mln zł.

Zarząd Województwa Podlaskiego ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie przedsięwzięć zakładających rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego oraz systemów ratownictwa. W budżecie programu jest 30 mln zł.

„Premiowane będą projekty, w których zostaną zastosowane rozwiązania adaptacyjne z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, naturalnych pochłaniaczy gazów cieplarnianych i działania oparte na przyrodzie (m.in. zielone dachy, zielone ściany, zbiorniki zatrzymujące wodę deszczową, elementy dedykowane ptakom, owadom i nietoperzom)” – wskazano w komunikacie samorządu województwa.

Wydatki kwalifikujące się do refundacji obejmują m.in.: zakup pojazdów do prowadzenia akcji ratowniczych, zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych, rozwijanie systemów obserwacji i łączności, budowa lub remont zbiorników wodnych do celów ppoż, rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego, szkolenia specjalistyczne ratowników oraz remont budynków siedzib jednostek ratowniczych objętych projektem.

Zgodnie z regulaminem, dodatkowe punkty otrzymają także projekty realizowane w granicach miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze lub obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją. Premiowane będą też te jednostki, które realizują swoje zadania w najbardziej zagrożonych gminach.  

Wnioski, w imieniu ochotniczych straży pożarnych, powinna składać właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Termin składania wniosków upływa 9 sierpnia. Minimalna wartość dofinansowania to 1 mln zł. Projekty mogą liczyć na wsparcie w wysokości 85 proc. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na styczeń 2024 r. Środki na dofinansowanie wybranych projektów będą pochodziły z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie – fot. EC – Audiovisual Service.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Aktualna sytuacja polskiego złotego 

Polski złoty w ostatnich dniach jest w centrum burzowego...

Jednoosobowe działalności gospodarcze wybierają restrukturyzację zamiast upadłości 

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w pierwszej połowie...

Światełko w tunelu dla frankowiczów, klientów Getin Noble Bank

Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku nie przekreśla roszczeń opartych...

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe - spółki, które w porozumieniu z...