UE. Obecność struktur oligarchicznych stwarza ryzyko nadużyć finansowych 

Komisja Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego (CONT) w sprawozdaniu z działalności podkreśliła, że coraz większa obecność struktur oligarchicznych w UE stwarza ryzyko konfliktu interesów i nadużyć finansowych. Jednak, jak poinformowało Biuro Analiz PE, dzięki lepszej kontroli udaje się osiągać cele założone w wieloletnich ramach finansowych oraz instrumentach odbudowy.

Komisja Kontroli Budżetowej Parlamentu w sprawozdaniu z działalności wskazała, że obecność struktur oligarchicznych w UE stwarza ryzyko nadużyć finansowych w realizacji wieloletnich ram finansowych UE oraz instrumentów odbudowy Next Generation EU, których budżet szacowany jest na 1,8 bln EUR.

 „W niektórych państwach członkowskich członkowie rządów krajowych i inne osoby na stanowiskach politycznych są częścią oligarchii i podejmują aktywne próby wykorzystania funduszy UE do osiągnięcia własnych korzyści finansowych” – wskazała CONT.

Najczęściej nieprawidłowości dotyczyły wydatkowania środków na rolnictwo. CONT przytoczyła przykład wykorzystania funduszy rolnych w latach 2016–2018 w Czechach, z których około 75 proc. trafiło do gospodarstw korporacyjnych. „Andrej Babiš, pełniąc funkcję premiera, wywierał wpływ na przyznawanie dotacji UE konglomeratowi rolno-chemicznemu […], którego jest założycielem” – poinformowała komisja.

Problemy w prawidłowym wydawaniem funduszy dotyczyły również środków przeznaczonych na politykę spójności i politykę regionalną. Jak poinformowało Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego „liczba nieprawidłowości związanych z nadużyciami finansowymi wzrosła w latach 2014–2020”. Zwiększyło się również ryzyko nadużyć ze względu na stosowanie uproszczonych procedur podczas pandemii covid-19.

Aby lepiej chronić wydatkowanie funduszy uruchomiono Prokuraturę Europejską (EPPO). Natomiast Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) poddano reformie, aby zapewnić współpracę z Prokuraturą Europejską.  Komisja Europejska zaleciła też, aby państwa członkowskie UE przyjęły krajowe strategie zwalczania nadużyć finansowych.

Źródło informacji i zdjęcia: EuroPAP News.

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Aktualna sytuacja polskiego złotego 

Polski złoty w ostatnich dniach jest w centrum burzowego...

Jednoosobowe działalności gospodarcze wybierają restrukturyzację zamiast upadłości 

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w pierwszej połowie...

Światełko w tunelu dla frankowiczów, klientów Getin Noble Bank

Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku nie przekreśla roszczeń opartych...

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe - spółki, które w porozumieniu z...