UE. Obecność struktur oligarchicznych stwarza ryzyko nadużyć finansowych 

Komisja Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego (CONT) w sprawozdaniu z działalności podkreśliła, że coraz większa obecność struktur oligarchicznych w UE stwarza ryzyko konfliktu interesów i nadużyć finansowych. Jednak, jak poinformowało Biuro Analiz PE, dzięki lepszej kontroli udaje się osiągać cele założone w wieloletnich ramach finansowych oraz instrumentach odbudowy.

Komisja Kontroli Budżetowej Parlamentu w sprawozdaniu z działalności wskazała, że obecność struktur oligarchicznych w UE stwarza ryzyko nadużyć finansowych w realizacji wieloletnich ram finansowych UE oraz instrumentów odbudowy Next Generation EU, których budżet szacowany jest na 1,8 bln EUR.

 „W niektórych państwach członkowskich członkowie rządów krajowych i inne osoby na stanowiskach politycznych są częścią oligarchii i podejmują aktywne próby wykorzystania funduszy UE do osiągnięcia własnych korzyści finansowych” – wskazała CONT.

Najczęściej nieprawidłowości dotyczyły wydatkowania środków na rolnictwo. CONT przytoczyła przykład wykorzystania funduszy rolnych w latach 2016–2018 w Czechach, z których około 75 proc. trafiło do gospodarstw korporacyjnych. „Andrej Babiš, pełniąc funkcję premiera, wywierał wpływ na przyznawanie dotacji UE konglomeratowi rolno-chemicznemu […], którego jest założycielem” – poinformowała komisja.

Problemy w prawidłowym wydawaniem funduszy dotyczyły również środków przeznaczonych na politykę spójności i politykę regionalną. Jak poinformowało Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego „liczba nieprawidłowości związanych z nadużyciami finansowymi wzrosła w latach 2014–2020”. Zwiększyło się również ryzyko nadużyć ze względu na stosowanie uproszczonych procedur podczas pandemii covid-19.

Aby lepiej chronić wydatkowanie funduszy uruchomiono Prokuraturę Europejską (EPPO). Natomiast Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) poddano reformie, aby zapewnić współpracę z Prokuraturą Europejską.  Komisja Europejska zaleciła też, aby państwa członkowskie UE przyjęły krajowe strategie zwalczania nadużyć finansowych.

Źródło informacji i zdjęcia: EuroPAP News.

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Przedłużenie „zerowej” stawki VAT na żywność

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej”...

Bank Pekao S.A. nagrodzony za najlepszą bankowość prywatną 

Bank Pekao otrzymał nagrodę dla najlepszej Bankowości Prywatnej w...

Polacy na karuzeli przepisów podatkowych

W 2022 roku pojawiło się wiele zmian w systemie...

Polityka Spójności UE szczególnie dobrze służy Polsce Wschodniej 

Zacieranie różnic regionalnych i nadrabianie dystansu do średniego poziomu...