Zmiany w zasadach pozyskiwania funduszy europejskich przez samorządy

W nowej perspektywie na lata 2021-2027 wprowadzono istotne zmiany w zasadach ubiegania się przez samorządy o dofinansowanie z funduszy europejskich – informuje Prawo.pl. Dotyczą one m.in. harmonogramu naborów i czasu na realizację projektów.

W poprzednich perspektywach obowiązywały roczne harmonogramy naborów. W obecnej starający się o dofinansowanie otrzymają harmonogramy na cały okres programowania. Na najbliższe 12 miesięcy będzie to plan z podanymi dziennymi terminami naborów oraz alokacjami, a na pozostały okres – z kwartalnymi terminami. Harmonogramy naborów opublikują Instytucje Pośredniczące (IP), które muszą to zrobić do sześciu miesięcy od dnia zatwierdzenia programów operacyjnych.

Trwają prace nad Szczegółowymi Opisami Priorytetów. Doprecyzowują one zapisy programów. Powoływane są Komitety Monitorujące – ich zadanie polega m.in. na rozpatrywaniu i zatwierdzaniu kryteriów wyboru projektów. Pierwsze konkursy w ramach programów krajowych są już ogłaszane, a w ramach niektórych programów regionalnych ruszą na przełomie marca i kwietnia.

Kolejna zmiana to podniesienie kwoty dofinansowania, od której rozliczenie nastąpi kwotami ryczałtowymi, czyli na podstawie dokumentacji potwierdzającej realizację wskaźników, a nie dokumentacji finansowej. Kwota ta nie będzie jednak mogła przekroczyć 200 tys. euro. W latach 2014-2020 nie mogła ona być wyższa niż 100 tys. euro.

Przy wydatkowaniu środków obowiązuje zasada n+2. Zgodnie z nią czas na realizację projektów upływa w końcu 2029 roku (w porównaniu do obecnej perspektywy jest to o rok mniej). W praktyce oznacza to cztery i pół roku na składanie wniosków i dodatkowe dwa lata na ich realizację.

W czwartym okresie programowania Polska będzie największym beneficjentem unijnych środków i otrzyma z funduszy europejskich ponad 76 mld euro.

Źródło informacji: PAP MediaRoom. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

HoReCa – gastronomia ma problemy, hotele są w lepszej kondycji

Blisko 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych...

Polacy w średnim wieku mają największe problemy finansowe

Zaległości konsumentów, widniejące w Krajowym Rejestrze Długów, wynoszą obecnie...

Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią?

Rosnące długi wobec samorządów stają się coraz większym problemem....

Cierpliwość przedsiębiorców ma swoje granice

40 proc. firm z sektora MŚP zawsze upomina się...