Bezrobocie w UE. Najnowsze dane Eurostatu

Stopa bezrobocia w Polsce w lipcu wyniosła 2,6 proc. Jest niższa od wartości z lipca 2021 r. (3,3 proc.) – podaje Eurostat. Ten wynik jest potwierdzeniem, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna. 

Tylko w Czechach poziom bezrobocia jest niższy niż w Polsce – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W lipcu 2022 r. stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 6,6 proc., w porównaniu z 6,7 proc. w czerwcu 2022 r. Z kolei stopa bezrobocia w UE wyniosła 6,0 proc. w lipcu 2022 r., wobec 6,1 proc. w czerwcu 2022 roku. 

Polska jest w czołówce krajów z najniższą stopą bezrobocia. W lipcu było to 2,6 proc. Oznacza to, że poziom bezrobocia względem poprzedniego miesiąca nie zmienił się, ale rok do roku odnotowaliśmy spory spadek – w lipcu 2021 r. bezrobocie wynosiło 3,3 proc.

Również na rynku pracy osób poniżej 25. roku życia  widać pozytywne zmiany. Odnotowano spadek z 8,6 proc. w czerwcu do 8,4 proc. w lipcu, przy średnio 14 proc. bezrobociu wśród młodych w UE.

Nasz rynek pracy, mimo czasu pandemii i sytuacji za naszą wschodnią granicą jest stabilny. Dane wskazują, że  stopa bezrobocia nie wzrosła, chociaż rozpoczęło pracę wiele osób, które przyjechały do nas z Ukrainy – dodaje minister Marlena Maląg.

Stabilizację na rynku pracy potwierdzają też dane GUS. Według urzędu statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec czerwca br. wyniosła 4,9 proc.

Źródło: oprac. za gov.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Krynica Forum 2023. Bezpieczeństwo osią tegorocznego kongresu 

Szeroko pojęte bezpieczeństwo - militarne, energetyczne i klimatyczne, stanowiło...

Podsumowanie XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu

W dniach 5-7 września 2023 r., w Hotelu Gołębiewski...

Wyjątkowe wydarzenie w trudnych czasach. Krynica Forum 2023

Tysiące gości z kraju i zagranicy, setki prelegentów, dziesiątki...

Niski przyrost naturalny a problemy pracodawców

Na początku września br. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że...