EKG. Laureaci Rankingu Zielonych Inicjatyw

Najlepsze zielone przedsięwzięcia z obszaru inwestycji w transformację zostały wyróżnione w Rankingu Zielonych Inicjatyw. Nagrody trafiły do 5. podmiotów. Wręczenie specjalnych certyfikatów miało miejsce podczas gali zorganizowanej w ramach tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ranking Zielonych Inicjatyw to przegląd najciekawszych, pomysłowych i efektywnych inwestycji służących ograniczeniu wpływu działalności gospodarczej na środowisko i klimat. Intencją organizatora Rankingu Zielonych Inicjatyw, Grupy PTWP, jest wyróżnienie tych dokonań, które mogą posłużyć za wzór i zachętę dla innych. Ranking jest kontynuacją – w rozszerzonej formule – Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych. Uroczyste ogłoszenie laureatów odbyło się w trakcie wieczornej Gali XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

– Zielona transformacja gospodarki i zrównoważone, odpowiedzialne inwestycje to trend, który – co wszyscy widzimy – przyspiesza. Problemy z energią będące konsekwencją geopolitycznych zawirowań okazały się czynnikiem stymulujących te zmiany. Związane z tym trendem regulacje przekładają się na standardy funkcjonowania firm. Wiedzą o tym dobrze między innymi eksporterzy, dla których dostosowanie się do nowych norm i oczekiwań stanowi warunek konkurencyjności. Aktywność i dokonania tegorocznych – biznesowych i samorządowych – laureatów Rankingu Zielonych Inicjatyw są znakomitą ilustracją tych zjawisk – powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Oto lista laureatów

1. Województwo wielkopolskie i Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica koło Kalisza za modernizację i rozbudowę infrastruktury szpitala w Wolicy koło Kalisza. Nowo wybudowany Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej wzniesiono w technologii modułowej ograniczającej ślad węglowy. Zainstalowano panele fotowoltaiczne o mocy 200 kW oraz system magazynowania wody deszczowej do nawadniania 700 m2 terenów zielonych. Ponadto szpital wyposażono w agregat prądotwórczy zapewniający mu ciągłość́ pracy. Zwiększenie produkcji energii elektrycznej z OZE przyniosło placówce znaczące oszczędności.

2. Euros Energy i Veolia za Ciepłownię Przyszłości. Instalacja, która powstaje w Lidzbarku Warmińskim, jest przedsięwzięciem nowatorskim i wyjątkowym. Niemal wyłącznie zasilać ją będą energia geotermalna, słoneczna oraz niskotemperaturowe źródła ciepła. Dzięki temu 3,5 tysiąca mieszkańców miasta będzie miało gwarancję pewnych dostaw ciepła i czystszego środowiska. To projekt pilotażowy, który zmienia sposób myślenia o wytwarzaniu energii cieplnej.

3. Hydropolis za nowoczesne technologie upraw wertykalnych. Łącząc wiedzę z zakresu uprawy, inżynierii i automatyki, krakowska firma zaprojektowała nowatorskie systemy hydroponiczne. Założono prototypową uprawę wewnątrz kontenera morskiego i uprawę pokazową. Rozpoczęto sprzedaż systemów Plantainer oraz Smart Crop. Zastosowane technologie smart farming zmniejszają zapotrzebowanie na wodę o 95 proc., a zużycie nawozów o 65 proc., co pozwala uprawiać rośliny przez cały rok, bez względu na lokalne warunki klimatyczne.

4. Respect Energy i Goldbeck Solar za farmę fotowoltaiczną Zwartowo. Będzie to największa taka inwestycja w Europie Środkowo–Wschodniej, a pod względem mocy – trzecia na naszym kontynencie. Już teraz wytwarza 204 MW, a pod koniec roku osiągnie moc 290 MW. Trzystuhektarowa farma z prawie 380. tys. paneli fotowoltaicznych dostarczy zieloną energię do 153. tys. gospodarstw domowych. A przy tym – będzie stanowić cenną ostoję bioróżnorodności w pomorskiej gminie Choczewo. 

5. Polska Sieć Handlowa Lewiatan za projekt Energooszczędny Sklep – Zrównoważony Biznes. To tworzona od 2021 roku baza wiedzy: co i jak zrobić́, by zoptymalizować koszty prowadzenia działalności biznesowej w sieci franczyzowej marki Lewiatan. Chodzi również o promowanie i wdrażanie ekologicznych rozwiązań technologicznych. Inspiracją były tu doświadczenia firmowych liderów zmian. Dziesięciu finalistów rankingu Eko Lider Lewiatan zaoszczędziło dzięki wprowadzonym zmianom prawie 950 MWh energii elektrycznej, a ślad węglowy zmalał o 766 ton CO2.

***

Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w dniach 24–26 kwietnia 2023 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizatorem Kongresu, od pierwszej edycji w 2009 r., jest Grupa PTWP. 

Źródło informacji i zdjęcia: materiały prasowe hydro-polis.com

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Są miliardy złotych na program „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW ostrzega – przed czym?

Program „Czyste Powietrze” – jeden z najbardziej wymagających programów...

Warszawa. V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024

W dniach 22 i 23 kwietnia stolica Polski po...

Rusza nowy program grantowy dla projektów proekologicznych

Fundacja E.ON ogłasza start międzynarodowego programu grantowego „E.ON łączy...

TOGETAIR 2024: razem dla przyszłości

W obliczu zbliżających się zmian związanych z ochroną środowiska,...