Dyplomatyczne otwarcie roku KIG

Krajowa Izba Gospodarcza, największa organizacja samorządu gospodarczego w Polsce aktywnie wspiera swoimi działaniami administrację publiczną w realizowaniu zadań związanych z promocją gospodarczą. Rozwój polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza poprzez ekspansję na rynkach zagranicznych, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki. – stwierdził Andrzej Arendarski, Prezydent KIG, witając uczestników spotkania Dyplomatyczne Otwarcie Roku, które 17 lutego odbyło się w warszawskim Centrum Olimpijskim.

Dyplomatyczne Otwarcie Roku KIG organizuje od kilku lat. Niestety w ubiegłym roku odbyło się ono w formie on-line, co nie pozwoliło na bezpośredni kontakt zainteresowanych, jak i zwykłą wymianę doświadczeń. Dlatego też tegoroczne spotkanie, znów zorganizowane w tradycyjnej formie, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno akredytowanego w Warszawie korpusu dyplomatycznego, jak i przedstawicieli polskiego biznesu. Przybyło na nie ponad 40 ambasadorów i kilkudziesięciu dyplomatów z różnych krajów, oraz ogromna grupa przedstawicieli polskiego biznesu, samorządu lokalnego, ludzi świata sportu, kultury..

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika EUROGOSPODARKA. A patronat honorowy Minister Spraw Zagranicznych; Minister Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

– Jak zauważył Marek Kłoczko, prezes KIG – to spotkanie ma na celu promocję Polski wśród Ambasadorów akredytowanych w RP jak i innych dyplomatów i jest znakomitym miejscem do przedstawienia różnych planów i projektów jednostek administracji centralnej i samorządowej, w tym także samorządu gospodarczego. Dla uczestniczących w wydarzeniu przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, świata polityki i biznesu DOR stanowi forum wymiany poglądów i doświadczeń na temat prognoz politycznych i możliwości gospodarczych.

Spotkanie w Centrum Olimpijskim składało się z dwóch części. Pierwsza, którą można określić jako oficjalną to m.in. prezentacja potencjału gospodarczego, czy turystycznego regionów w tym Mazowsza, Podlasia, Podkarpacia. Swoje wystąpienia tutaj mieli także przedstawiciele instytucji państwowych.

Natomiast po części oficjalnej spotkania odbyła się część networkingowa, która pozwoliła na bezpośrednią wymianę doświadczeń i integrację polskiego biznesu i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.

– To jest bardzo interesująca forma bezpośredniego przekazania naszej oferty przedstawicielom państw, które rzadko odwiedzają nasz region – stwierdził Rafał Wojtowicz, z departamentu współpracy z zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – Nasze stoisko było można powiedzieć, że oblegane przez dyplomatów z różnych stron świata. Nawiązaliśmy szereg interesujących kontaktów.

Podobnego zdania byli przedstawiciele regionów: Mazowieckiego, Łódzkiego, Górnośląskiego, Podlaskiego i Podkarpackiego, które także zaprezentowały swoje regiony na specjalnie przygotowanych stoiskach. Ciekawostką można określić też fakt, iż stoisko Mazowsza oprócz prezentacji różnych materiałów promocyjnych przedstawiło też całą gamę regionalnych przysmaków przygotowanych przez Panią Elżbietę Bień z Muzeum Wsi Radomskiej.

Na jednym ze stoisk swoją ofertę zaprezentowała firma JAKUSZ z Kościerzyny. To rodzinne przedsiębiorstwo specjalizuje się m.in. zabezpieczeniem i utylizacją materiałów niebezpiecznych. Jak stwierdziła Ewa Soroczyńska, z-ca dyr. handlowego, dzięki prezentacji swojej oferty udało się im tutaj nawiązać kilka interesujących kontaktów, co może owocować w przyszłości rozwojem współpracy.

Jak zapewniają organizatorzy z Krajowej Izby Gospodarczej, kolejne spotkanie w tym samym miejscu za rok.

Tekst i foto: Andrzej Kazimierski

Eurogospodarka objęła imprezę patronatem medialnym.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
spot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Na blokadach Polska może stracić więcej niż Ukraina

Od kilku miesięcy trwają protesty rolników m.in. przeciw wwozowi...

Brak inwestycji portowych oraz kolejowych ogranicza potencjał polskiego eksportu rolnego

Załadowanie zboża na statek trwa dziś w Polsce dwukrotnie...

Decyzje Komisji Europejskiej w sprawie Zielonego Ładu

Komisja Europejska opublikowała 15 marca projekt zmiany dwóch rozporządzeń...

Dwa lata wojny na Ukrainie. Wpływ na Europę

Minęły dwa lata od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która...