Google dąży do wzmocnienia bezpieczeństwa Androida 

Google podejmuje kroki w celu wzmocnienia bezpieczeństwa ekosystemu Androida poprzez modernizację oprogramowania układowego, będącego cyfrowym kamieniem węgielnym wielu nowoczesnych urządzeń. Czy dzięki temu ruchowi Android zbliży się do poziomu bezpieczeństwa, który oferuje iOS? 

Czym jest oprogramowanie układowe?

System operacyjny Android (Android OS) działa na wielordzeniowym procesorze, powszechnie nazywanym procesorem aplikacji (AP).

Chociaż ma to decydujące znaczenie, AP nie jest jedynym procesorem System on Chip (SoC). Niektóre procesory SoC mają bardziej wyspecjalizowane role, takie jak przetwarzanie multimediów, zapewnianie bezpieczeństwa urządzeniom i przekazywanie komunikacji komórkowej.

Oprogramowanie układowe to suma wszystkich składników oprogramowania, które działają na wyżej wspomnianych dodatkowych procesorach typu System on Chip (SoC). Od kilku lat eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa skupiają swoją uwagę na mniej widocznych komponentach oprogramowania. Firma Google też postanowiła wzmacniać tę technologię tak, aby nie była podatna na hakerskie włamania.

W jaki sposób Google planuje wzmocnienie oprogramowania układowego?

„W ciągu ostatniej dekady pojawiło się wiele publikacji artykułów zwycięzców konkursu Pwn2Own i CVE o tematyce związanej z wykorzystaniem luk w oprogramowaniu układowym działającym w tych drugorzędnych procesorach” – czytamy w oświadczeniu Google. – „Błędy, które można wykorzystać zdalnie bezprzewodowo (np. błędy Wi-Fi i komórkowego pasma podstawowego) budzą szczególne obawy i dlatego są popularnym tematem podczas debat wśród społeczności badaczy bezpieczeństwa”.

Firma Google twierdzi, że opiera się na wcześniejszych osiągnięciach, takich jak wzmocnienie AP Androida poprzez umożliwienie łagodzenia skutków incydentów opartych na kompilatorze. Strategie te mają na celu „utrudnienie tworzenia powtarzalnych exploitów”, jednocześnie zapobiegając „przekształcaniu się niektórych typów błędów w luki w zabezpieczeniach”.

Google wspomniał także, że współpracuje z partnerami ekosystemu Androida w celu poprawy bezpieczeństwa oprogramowania układowego Androida, koncentrując się na odpowiednich mechanizmach ochrony, w tym:

  • Eksploracji i aktywacji sanitizera opartego na kompilatorze (IntSan, BoundSan); komponenty te mogą wykrywać luki w zabezpieczeniach pamięci podczas kompilacji kodu.
  • Mechanizmach łagodzenia exploitów, w tym integralności przepływu kontroli (CFI), integralności przepływu kontroli jądra (kCFI), ShadowCallStack i Stack Canaries.
  • Włączanie funkcji bezpieczeństwa pamięci, takich jak automatyczne inicjowanie pamięci w oprogramowaniu układowym, aby zapobiec błędom krytycznym.

Google zdaje sobie sprawę, że zastosowanie mechanizmów łagodzenia exploitów w urządzeniach z Androidem może wpłynąć na ich wydajność, ale podkreśla znaczenie optymalizacji. Mówi się, że celem jest „maksymalizacja ochrony przy jednoczesnej minimalizacji wpływu na wydajność”.

Google już teraz jest w trakcie pracy mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa platformy Android. Niedawno firma ogłosiła, że jej wyczekiwany system operacyjny Android 14 będzie zawierał szereg nowatorskich technologii blokujących złośliwe oprogramowanie.

„Oprogramowanie Android ze względu na swoją otwartą architekturę  jest szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju włamania i cyberataki. Informacje o nieustannych pracach Google nad wzmocnieniem swojego produktu są istotne dla całej branży antywirusowej, ponieważ działania te pozytywnie wpłyną na ogólne podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowników smartfonów. Nie możemy jednak zapominać o tym, że tylko skuteczny antywirus wyposażony w moduł antyphishingowy może ochronić nas przed większością zagrożeń związanych z korzystaniem z telefonu” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe. Zdjęcie – materiały prasowe.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Szpitale i przychodnie chronią zdrowie, ale nie chronią PESEL-i pacjentów

Dane pacjentów zgromadzone w szpitalach oraz przychodniach cieszą się...

Ponad połowa Polaków ufa instytucjom finansowym w kwestii cyberbezpieczeństwa

Badanie „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa” – przygotowane przez Biostat...

Krajobraz cyberprzestrzeni

W 2023 r. obsłużono ponad 80 tys. incydentów cyberbezpieczeństwa...

Cyfryzacja. Nowe otwarcie – podsumowanie 100 dni

Otwarte konsultacje społeczne, nadrabianie zaległości legislacyjnych oraz przyspieszenie prac...