Gospodarka wodorowa na Forum H2POLAND

Ruszył pionierski projekt Grupy MTP z Poznania, będący odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej rozwiązań poświęconych nisko i zeroemisyjnej gospodarce.

17-18 maja 2022, odbędzie się Forum H2POLAND, pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej kompleksowe targi dedykowane technologiom wodorowym. To właśnie w Poznaniu, pierwiastek H2 będzie odmieniany przez wszystkie przypadki, zarówno podczas licznych konferencji i debat jak i w ofercie wystawców gotowych na innowacyjny biznes.

Gospodarka wodorowa jest jednym z obiecujących kierunków ograniczania globalnych zmian klimatu. Celem nowej inicjatywy Grupy MTP jest stworzenie projektu opartego o współpracę międzyśrodowiskową biznesu, nauki, samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych na rzecz maksymalizacji udziału polskich zasobów produkcyjnych i usługowych w toku realizacji inwestycji wodorowych. To konieczne działania w dążeniu do nowoczesnej i neutralnej dla klimatu gospodarki.

Oficjalnie Forum H2POLAND zapowiedział 27 października 2021 roku podczas konferencji  IMPACT’21, Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Urząd Marszałkowski w Poznaniu będzie partnerem Grupy MTP w organizacji tego wydarzenia.

Transfuzja wiedzy i wystawa branżowych innowacji

Forum H2POLAND będzie kompleksową platformą wymiany eksperckiej wiedzy podczas licznych konferencji i debat połączonych z ekspozycją najnowszych rozwiązań poświęconych nisko

 i zeroemisyjnej gospodarce. Coraz bardziej słyszalny jest głos, że to właśnie wodór ma być paliwem, które zrewolucjonizuje unijną energetykę i umożliwi jeszcze pełniejsze wykorzystanie potencjału źródeł odnawialnych.

„Nowa inicjatywa Grupy MTP posłuży popularyzacji i wdrażaniu technologii wodorowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Przedsięwzięcie wpisuje się także w aktualną strategię Komisji Europejskiej, która wodór traktuje jako kluczowe narzędzie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Koncepcja  Europejskiego Zielonego Ładu w istotnej mierze będzie się opierała na rozwoju technologii wodorowych. Świadczy o tym nie tylko opublikowana w 2020 roku „Strategia wodorowa dla neutralnej klimatycznie Europy”, ale także plany, jakie przedstawiają poszczególne państwa członkowskie Unii Europejskiej. Spotkajmy się zatem by wypracować najlepsze koncepcje dla środowiska!”– zapowiada wydarzenie Joanna Kucharska z Grupy MTP.

Nie bez znaczenia w organizacji H2POLAND, jest fakt, że Polska jest piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem wodoru. To zarówno wyzwanie związane z dekarbonizacją tej produkcji, jak i szansa rozwojowa.

Docelowo w Polsce ma powstać pięć dolin wodorowych, które pojawią się w wyniku przeprowadzonych analiz potencjału lokalnego przemysłu w łańcuchu dostaw na rzecz gospodarki wodorowej, wiedzy i kompetencji kadr oraz tworzącego się rynku.

Kierunek wodór w Poznaniu

Tematu dolin wodorowych i związanego z nim potencjału z pewnością nie zabraknie na Forum H2POLAND w Poznaniu, zwłaszcza, że chęć powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej wyrazili przedstawiciele samorządu województwa wielkopolskiego, samorządowcy z Wielkopolski, przedsiębiorcy oraz reprezentanci świata nauki. Nawiązując do polityk europejskich związanych z niskoemisyjnością, zielonymi inwestycjami oraz dążeniem do neutralności klimatycznej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego podejmuje kompleksowe działania na rzecz bezpieczeństwa i efektywności energetycznej – od poszukiwania nowych źródeł energii i sposobów ich wykorzystania, przez zwiększenie efektywności energetycznej, po bezpieczne i efektywne dostarczanie jej do przemysłu i gospodarstw domowych, aktywnie włączając się w globalny łańcuch wartości gospodarki wodorowej, stymulując powstawanie lokalnych kompetencji wytwórczych w obszarze infrastruktury, produktów i usług.

„Organizując Forum H2POLAND w Poznaniu, współpracujemy i czerpiemy m.in. z dotychczasowych doświadczeń Samorządu Województwa Wielkopolskiego w zakresie innowacyjnych technologii wodorowych. We wspólnych działaniach  zarówno na szczeblu lokalnym jak rządowym upatrujemy ogromną szansę na przyjazny środowisku biznes o wysokim potencjale, na dynamicznie rozwijającym się rynku. H2 POLAND to także  idealne miejsce do zaprezentowania najnowszych rozwiązań liderów branży w zakresie rozwoju niskoemisyjnej przyszłości wodoru. Zapraszamy do współpracy wszystkie podmioty, którym bliska jest idea popularyzacji nowoczesnej i neutralnej dla klimatu gospodarki” – mówi Joanna Kucharska.

(źródło: Grupa MTP)

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND odbędzie się 17-18 maja 2022 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Organizatorem wydarzenia jest Grupa MTP.

Fot. Pixabay

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Rusza nowy program grantowy dla projektów proekologicznych

Fundacja E.ON ogłasza start międzynarodowego programu grantowego „E.ON łączy...

TOGETAIR 2024: razem dla przyszłości

W obliczu zbliżających się zmian związanych z ochroną środowiska,...

Rekordowe notowania złota

W ostatni piątek (12 kwietnia), kiedy światowe media zdominował...

BGK uruchomił nabór wniosków o pożyczki na zieloną transformację miast

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Ministerstwa Funduszy i...