Inflacja w krajach strefy euro  

Inflacja HICP w strefie euro w marcu wyniosła 6,9% r/r i była niższa niż zakładał konsensus (7,1%). Marzec jest pierwszym miesiącem, w którym ceny porównywane są do wyższych cen (głównie paliw i energii), które wzrosły zaraz po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Spadek inflacji CPI w marcu jest pozytywnym sygnałem, jednak wynika on przede wszystkim z korzystnego efektu bazy. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy globalne tendencje dezinflacyjne w cenach paliw i energii. Presja inflacyjna utrzymuje się natomiast w innych sektorach np. usługach.

Inflacja nie spada jednak proporcjonalnie we wszystkich gospodarkach. Z jednej strony mamy inflacyjne zaskoczenia w Hiszpanii (3,1%) czy we Włoszech (7,7%) – wskaźniki CPI spadły mocniej niż sądzono. Z drugiej w Niemczech czy Francji inflacja nie spadła tak mocno. Przeciwstawne trendy inflacyjne w europejskich gospodarkach stają się problemem dla EBC. Wydaje się, że decydenci będą koncentrować się na odczytach inflacji bazowej.

Wskaźnik inflacji bazowej w strefie euro w marcu wyniósł 5,7 r/r i był wyższy od odczytu lutowego, kiedy osiągnął 5,6% r/r. To kolejny miesiąc wzrostu inflacji bazowej w strefie euro. Problem podwyższonej inflacji nie został jeszcze rozwiązany, na co wskazuje właśnie inflacja bazowa. Dane sugerują, że scenariusz szybkiej dezinflacji w Europie się oddala, a to może skłonić decydentów w EBC do wydłużenia cyklu podwyżek stóp procentowych. Inflacja bazowa w największych gospodarkach strefy utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i prawdopodobnie taka pozostanie w najbliższych miesiącach. Porównując oba wskaźniki widać, że spadek inflacji HICP jak na razie wiąże się przede wszystkim ze spadkiem cen paliw i energii względem roku poprzedniego.

Autor: Bartosz Wałecki, analityk Michael / Ström Domu Maklerskiego

Źródło: materiały prasowe. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

20 lat gonienia Niemiec – jak Polska korzysta na członkostwie w UE?

Mija 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To...

Polski przemysł chce zatrudniać, ale nie ma kogo. Fachowcy są na wagę złota

W przemyśle brakuje wykwalifikowanych pracowników. Z konsekwencjami tego problemu...

Rekordowe notowania złota

W ostatni piątek (12 kwietnia), kiedy światowe media zdominował...

Opinia. Dlaczego zagraniczne firmy wycofują się z Polski?

Generalnie lepiej jest jak znane i cenione marki wchodzą...