Kazachstan po referendum i wyborach. Czas na przekształcenia

Kasym-Żomart Tokajew z dużą przewagą wygrał przedterminowe listopadowe wybory prezydenckie w Kazachstanie, otrzymując ponad 80% głosów. To bardzo mocne poparcie społeczne.

Te wybory, to jeden z pierwszych efektów zmian w zarządzaniu krajem, jego gospodarką i polityką, jakie proponuje narodowi kazachskiemu ich, wybrany w 2019 roku prezydent Tokajev. Podstawą do organizacji wyborów, były bowiem wyniki czerwcowego referendum, w rezultacie którego zmieniono jedną trzecią z obowiązujących paragrafów Konstytucji Republiki Kazachstanu. Po raz pierwszy wtedy naród faktycznie zadecydował nad kształtem najważniejszego dokumentu w kraju.

Jednym z głównych efektów czerwcowego referendum jest jednak stworzenie solidnych podstaw dla modernizacji i demokratyzacji Republiki Kazachstanu. Pozostaje jeszcze wiele do zrobienia w kierunku demokratyzacji, ale podstawowy ruch już został zrobiony.

Nawiasem mówiąc, podczas inauguracji nowej kadencji, Kasym-Żomart Tokajew podkreślił: kraj znajduje się na samym początku ciernistej drogi do budowy sprawiedliwego Kazachstanu, gdzie panuje prawo i przestrzegany jest porządek, gdzie okazuje się należyte poszanowanie praw obywateli.

Tak więc, według niego, jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, aby przekształcić społeczeństwo i przekształcić Kazachstan w rozwinięty kraj z prawdziwie demokratycznymi instytucjami. To długi proces, który wpłynie na wszystkie sfery życia – od edukacji po industrializację.

Po inauguracji prezydent podpisał jednocześnie kilka ważnych dekretów, będących już efektem wyników zarówno niedawnego referendum jak i przedstawionego w kampanii wyborczej programu modernizacji i demokratyzacji życia w kraju.

Po pierwsze, specjalna uwaga zostanie zwrócona na rozwój obszarów wiejskich gdzie mieszka około 40% obywateli republiki. Odpowiednia koncepcja modernizacji i demokratyzacji życia na tych obszarach zostanie opracowana przez rząd kraju w ciągu pięciu lat.

Po drugie, podano ważne terminy wyborcze. I tak – wybory do Senatu, Parlamentu Wyższego Kazachstanu, zaplanowano na 14 stycznia 2023 r, a w czerwcu przyszłego roku odbędą się również wybory do Mazhilis – niższej Izby Parlamentu Republiki Kazachstanu, który w nowym składzie będzie kontynuować praktyczną realizację reformy konstytucyjnej. Część korpusu deputowanego izby wyższej zostanie zaktualizowana w oparciu o zasady konkurencji i otwartości.

Można powiedzieć, że prezydent podpisał także najbardziej oczekiwany dekret – w sprawie zwrotu nielegalnie uzyskanych aktywów państwowych przez różne osoby, instytucje.

Ten dekret ma na celu przywrócenie społecznej sprawiedliwości jak i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, tych, którzy okradli swój kraj. Świat w ostatnich latach był informowany o takich przypadkach, w których pojawiają się kazachstańscy biznesmeni i politycy. Na przykład głośnym echem odbiło się ostatnio zachowanie Mukhtara Ablyazova , który pieniądze skradzione narodowi Kazachstanu i wywiezione zagranicę, dzisiaj wykorzystuje do podważania systemu politycznego w ojczystym kraju i do różnych oszustw w Europie.

Wszystkie zwrócone środki powinny działać na rzecz obywateli. Powinny być inwestowane w otwarcie przemysłu zaawansowanych technologii, budowę szkół i szpitali, realizację projektów społecznych, – zauważył prezydent, który w tym przemówieniu także osobny i dość obszerny temat poświęcił polityce zagranicznej Kazachstanu.

Priorytetem naszym jest skupienie się na kwestiach wzajemnie korzystnej współpracy i strategicznego partnerstwa z sąsiednimi państwami – Chinami, Rosją z bratnimi krajami Azji Środkowej, jak i z partnerami w stowarzyszeniach integracyjnych. Dołożymy wszelkich starań, aby rozwijać wielopłaszczyznową współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską, państwami Azji, Bliskiego Wschodu i Zakaukazia, a także ze wszystkimi zainteresowanymi krajami. Kazachstan pozostaje wierny paragrafom nowoczesnego prawa międzynarodowego i Karcie Narodów Zjednoczonych” – powiedział Kasym-Żomart Tokajew.

Wydaje się, że Kazachstan wybrał już dla swojej polityki zagranicznej najważniejsze kierunki działań i np. nie opowiada się po żadnej ze stron w tej czy innej kwestii międzynarodowej. Jeśli okoliczności wynikające z światowej polityki innych państw nie wpływają na integralność terytorialną i inną, samego Kazachstanu i nikt nie narusza suwerenności kraju, jego stanowisko pozostaje nieugięte – pokój, równowaga, kompromis.

Andrzej Kaźmierski

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Konferencja „20 lat Polski w Unii Europejskiej” 

1 maja 2024 roku mija 20 lat od przystąpienia...

Konkurs o Nagrodę PTE im. prof. Edwarda Lipińskiego

Polskie Towarzystwo Ekonomiczne informuje o ogłoszeniu tegorocznej edycji Konkursu...

Polaków ubywa – do 2060 roku będzie nas mniej o 4,8 mln!

Jak wynika z prognoz, do 2060 roku polska populacja...

Wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Jest decyzja Sejmu

Sejm wybrał we wtorek (12 grudnia) wieczorem Radę Ministrów...