Kolejny wielkopolski szpital powiatowy objęty unijnym wsparciem

690 mln zł pochodzących z Funduszy Europejskich władze samorządowe woj. wielkopolskiego skierowały na rozwój placówek ochrony zdrowia w regionie. W trakcie mijającej perspektywy finansowej alokacje na projekty dotyczące infrastruktury ochrony zdrowia zwiększono o ponad 140 mln zł.

Ze zwiększonej alokacji skorzystało ostatnio Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia. Trafi tam blisko 1,2 mln zł dofinansowania unijnego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Dzięki tym środkom lecznica zakupi nowoczesny sprzęt medyczny dla kilku szpitalnych oddziałów: chirurgicznego, wewnętrznego, paliatywnego i ginekologiczno-położniczego. Planowany jest zakup m.in. procesora obrazu HDTV, wideogastroskopów i wideobronchoskopu. 

Starosta ostrzeszowski Lech Janicki podkreśla, że decyzja zarządu województwa zamyka etap tworzenia pracowni endoskopowej. Przypomina, że dotychczas tylko dwa wielkopolskie powiaty – ostrzeszowski i wągrowicki – nie mają takiej pracowni.

– Cieszę się, że po podpisaniu umowy możemy patrzeć z optymizmem w przyszłość i do końca roku tę pracownie otworzyć” – dodaje starosta. 

Marszałek Marek Woźniak podkreśla z kolei, że konkurs, który rozpisał zarząd jako element pomocy dla placówek opieki zdrowotnej w Wielkopolsce, udało się rozstrzygnąć w taki sposób, że wszystkie zgłoszone poprawnie projekty uzyskały pozytywną ocenę i otrzymają dotację.

– Jest to przede wszystkim ogromna grupa szpitali powiatowych, w tym Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia. Placówki zaplanowały głównie wydatki zakupowe, ponieważ dobra opieka zdrowotna bez nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i terapeutycznych nie jest możliwa – dodaje. 

W lipcu urząd marszałkowski informował o przyznaniu unijnego wsparcia ośmiu innym szpitalom powiatowym. Trafiło do nich 25 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Z Funduszy Europejskich skorzystały placówki w Pleszewie, Śremie, Słupcy, Czarnkowie, Nowym Tomyślu, Szamotułach, Jarocinie i Chodzieży. Największe dofinansowanie (ponad 9,1 mln zł) otrzymało Pleszewskie Centrum Medyczne na doposażenie placówki w nowoczesny sprzęt medyczny dla oddziałów ortopedycznego i anestezjologii oraz bloku operacyjnego i pracowni RTG. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie – fot. KE.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

PKO Leasing najlepszym krajowym dystrybutorem funduszy unijnych

PKO Leasing otrzymał dwa wyróżnienia w ramach Nagród XV-lecia...

Lublin. Otwarto most zbudowany ze wsparciem UE

Nowy most na rzece Bystrzycy w Lublinie ma 50...

UE będzie wspierać regiony zagrożone spadkiem liczby pracowników

Komisja Europejska uruchomiła specjalny „mechanizm wspierania talentów” - Talent...

Finansowanie europejskiej infrastruktury transportowej – możliwości i wyzwania

W Krakowie odbyło się spotkanie Wysokiego Szczebla nt. finansowania...