Puck. Otwarto zmodernizowany port jachtowy

Pucka marina rozbudowana za 39 mln zł w tym 22 mln zł z funduszy europejskich została uroczyście otwarta. Zmodernizowany obiekt dysponuje 98 nowymi miejscami do cumowania jachtów oraz jednostek białej floty.

Prace nad rozbudową mariny w Pucku trwały półtora roku. Kluczowym wyzwaniem była budowa części falochronu północnego i stałego pomostu połączeniowego o długości 180 m wraz z trzema pomostami pływającymi dla jachtów.

„Otwarcie mariny jest dla nas powodem do dumy i wielkiej radości. To bardzo ważny krok naprzód w rozwoju Pucka. To też spełnienie zobowiązania wobec naszych przodków, którzy wybrali Puck na dokonanie zaślubin Polski z morzem po 148 latach niewoli oraz tych, którzy budowali port we wczesnym średniowieczu. To pokazuje związek Pucka z morzem od zarania dziejów. Jednocześnie jesteśmy zobowiązani wobec przyszłych pokoleń, by ten związek utrwalać. I to dla nich głównie tworzymy nową infrastrukturę portową” – powiedziała Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

W ramach inwestycji przebudowano również fragment ul. Żeglarzy, a na pomostach zainstalowano postumenty do poboru energii i wody, stanowiska ze sprzętem ratowniczym, drabinkami oraz knagami cumowniczymi. Dodatkowo, marinę wyposażono w mały bosmanat, a także przenośne sanitariaty oraz stałe urządzenie do odbioru zanieczyszczeń z jachtów.

„Jako marszałek województwa pomorskiego, a prywatnie jako zagorzały żeglarz bardzo się cieszę, że w Pucku zrealizowano tę inwestycję. Możliwość bezpiecznego i wygodnego cumowania jachtów oraz jednostek białej floty to niewątpliwie ważne udogodnienie dla mieszkańców i przybywających do naszego regionu turystów” – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Rozbudowa mariny w Pucku to największa pod względem finansowym inwestycja zrealizowana w ramach przedsięwzięcia strategicznego województwa pomorskiego Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska. Jej wartość to blisko 39 mln zł, w tym ponad 22 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Samorząd Pucka planuje dalszą rozbudowę falochronów: północnego i wschodniego wraz z zapleczem, a także instalację pomostów. Elementem całego przedsięwzięcia będzie również budowa falochronu zachodniego, która będzie realizowana przez Urząd Morski w Gdyni. Docelowo marina ma dysponować łącznie ok. 250 miejscami do cumowania jachtów oraz statków białej floty pływających m.in. na Półwysep Helski.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie – fot. UMWP.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Konkurs autobusowy. Drugi nabór wniosków

Od 13 maja 2024 r. organizatorzy i operatorzy publicznego...

KPO. Pierwszy wniosek o płatność zaakceptowany

Komisja Europejska zakończyła pisemną procedurę zatwierdzającą ostatecznie wypłatę dla...

W ramach FERS. Blisko 1,2 mld zł na nowe pożyczki 

Bank Gospodarstwa Krajowego jako menedżer funduszy powierniczych, ogłosił wspólnie...

Fundusze Europejskie wspierają środowiskową pomoc psychiatryczną dla młodych pacjentów

Zaburzenia psychiczne są globalnym problemem XXI wieku w Polsce...