Nowe unijne programy dla przedsiębiorców

Podsekretarz Stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej Ewelina Owczarska uczestniczyła online w katowickim spotkaniu regionalnym dla przedstawicieli biznesu. W jego trakcie przedsiębiorcy dowiedzieli się, z jakiego wsparcia będą mogli skorzystać w ramach funduszy europejskich 2021-2027.

– Innowacje są niezbędne do wspierania rozwoju. Jednym z głównych celów interwencji w ramach polityki spójności w latach 2021-2027 jest zapewnienie trwałego wzrostu polskiej gospodarki i zwiększenie jej konkurencyjności oraz poziomu innowacyjności. Programy w obecnej perspektywie finansowej stanowią atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, jednocześnie skutecznie odpowiadając na wyzwania cywilizacyjne. Wykorzystując potencjał funduszy polityki spójności, możemy napędzać inteligentne innowacje – mówiła podsekretarz stanu Ewelina Owczarska.

Podczas spotkania doświadczeni praktycy omówili nowe programy z dotacjami oraz przybliżyli warunki i możliwości udziału w wybranych projektach i konkursach realizowanych z funduszy europejskich w najbliższych latach. Przybliżone zostały nabory realizowane w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027, takie jak „Ścieżka SMART”. Przedsiębiorcy dowiedzieli się także o Funduszach Europejskich dla startupów.

– Liczymy, że dzisiejsze spotkanie pomoże rozwinąć i wprowadzić asortyment nowoczesnych produktów i usług o wysokim potencjale, zarówno na rynku krajowym jak i światowym. Możliwości związanych z dofinansowaniem unijnym jest sporo – dodała minister Owczarska.

FENG na innowacje

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki z budżetem prawie 8 mld euro wspiera przedsiębiorstwa, które mogą ubiegać się o środki na prowadzenie badań, wdrożenie innowacji, wykorzystanie nowych i zaawansowanych technologii oraz transformację działalności w kierunku zielonej i cyfrowej gospodarki. Flagowy instrument FENG w zakresie wspierania innowacji w przedsiębiorstwach to konkursy dostępne w ramach Ścieżki SMART. Przez cały 2023 rok zostanie zrealizowanych aż sześć naborów wniosków w Ścieżce SMART. Jest to niezwykle atrakcyjna forma wsparcia w postaci dotacji pozwalająca na realizację kompleksowego projektu m.in. prace badawczo-rozwojowe lub wdrożenie innowacji, obudowanego dodatkowymi działaniami takimi jak podniesienie kompetencji pracowników zaangażowanych w realizację projektu, działaniami na rzecz cyfryzacji, rozwoju infrastruktury B+R, zazielenienia przedsiębiorstwa czy internacjonalizacji produktów lub usług.

Z programu FENG może skorzystać bardzo szeroka gama odbiorców. Przede wszystkim są to przedsiębiorcy – mali, średni, duzi, którzy mogą występować po wsparcie sami, w konsorcjach przedsiębiorstw lub w konsorcjach z NGO czy też z jednostkami badawczymi.

Dodatkowo, aby pomóc przedsiębiorcom w rozwoju ich firm i wnioskowaniu o dostępne środki, w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oferujemy również skorzystanie z bezpłatnych usług informacyjnych udzielanych przez doświadczonych ekspertów branżowych. Są to usługi Innovation Coach oraz STEP.

FEPW na rozwój przedsiębiorczości

Kolejne 500 mln euro na rozwój przedsiębiorczości jest dostępne w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Nadal głównym celem dofinansowanych projektów będzie wzrost produktywności i innowacyjności MŚP, jednak z uwzględnieniem założeń gospodarki neutralnej klimatycznie.

Nie zabraknie wsparcia dla młodych przedsiębiorstw typu start-up w ramach platform startowych. Małe i średnie firmy będą mogły wciąż liczyć także na dofinansowanie inwestycji w procesy wzornicze. Ponadto środki trafią do przedsiębiorców, którzy chcą dostosować swoją działalność do nowych wyzwań rynkowych i środowiskowych. Chodzi o automatyzację i robotyzację produkcji oraz wdrażanie rozwiązań związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym. Szansę na nowe inwestycje zyskają również firmy z branży turystycznej. Dzięki pożyczkom rozwiną i doposażą hotele, restauracje, czy wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego.

FERS dla rozwoju umiejętności

Natomiast, w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego zaprojektowano działanie pn. Kadry nowoczesnej gospodarki, którego celem jest rozwój kwalifikacji i umiejętności pracowników przedsiębiorstw. Realizowane będą m.in. działania szkoleniowe oraz doradcze w zakresie: dostosowania się do zmian gospodarczych lub w związku z okresowymi trudnościami, a także wsparcie przedsiębiorstw rozpoczynających ponownie działalność gospodarczą, czy szkolenia i doradztwo przy wdrażaniu Europejskiego Aktu o Dostępności. Z uwagi na zmiany demograficzne oraz na rynku pracy, pracodawcy będą mogli uzyskać pomoc w przygotowaniu się do wprowadzenia i zarządzania zmianą w firmie w tym zakresie.

Podczas spotkania przedsiębiorcy mogli skorzystać z pomocy ekspertów PARP, przedstawicieli punktu informacyjnego funduszy europejskich (PIFE) i Enterprise Europe Network (EEN).

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Konkurs autobusowy. Drugi nabór wniosków

Od 13 maja 2024 r. organizatorzy i operatorzy publicznego...

KPO. Pierwszy wniosek o płatność zaakceptowany

Komisja Europejska zakończyła pisemną procedurę zatwierdzającą ostatecznie wypłatę dla...

W ramach FERS. Blisko 1,2 mld zł na nowe pożyczki 

Bank Gospodarstwa Krajowego jako menedżer funduszy powierniczych, ogłosił wspólnie...

Fundusze Europejskie wspierają środowiskową pomoc psychiatryczną dla młodych pacjentów

Zaburzenia psychiczne są globalnym problemem XXI wieku w Polsce...