Konieczny korytarz humanitarny do oblężonych miast Ukrainy

Eksperci wskazują na pilną potrzebę stworzenia korytarza humanitarnego, którym mogłaby płynąć pomoc dla ludności ukraińskiej w miastach oblężonych przez rosyjskie wojska – podaje serwis Prawo.pl.

Stworzenie takiej zinstytucjonalizowanej formy pomocy usprawniłoby dostawy żywności i leków w te rejony, gdzie są one najbardziej niezbędne.

„Dostęp po ukraińskiej stronie do żywności, leków jest bardzo mocno ograniczony. Co więcej mamy sygnały, że są problemy z przekazaniem tego, co jest potrzebne” – mówi Aleksandra Ejsmont, radca prawny specjalizująca się w prawie rodzinnym, zaangażowana w pomoc uciekinierom z Ukrainy.

Jak podaje serwis obecnie pomoc humanitarna dla Ukrainy to przede wszystkim inicjatywy oddolne, które organizują samorządy, firmy, organizacje, fundacje, często pojedynczy ludzie.

„Ważne jest, by podjąć działania zmierzające do usprawnienia i umożliwić udzielanie pomocy po drugiej stronie, lub zintensyfikować działania, tam gdzie stoją te kolejki” – dodaje mecenas Ejsmont.

Zgadzają się z tym Lekarze bez Granic:

„Nasze zespoły reagowania kryzysowego są już na granicy polsko-ukraińskiej i podejmują wysiłki, aby niezbędny personel i potrzebne zaopatrzenie dotarły do Ukrainy oraz żeby rozpocząć działania po obu stronach granicy”.

Coraz częściej, obserwując bezwzględne działania Rosji niektórzy eksperci mówią o potrzebie utworzenia korytarza humanitarnego.

„To, co my w tej chwili obserwujemy na granicy, jest de facto korytarzem humanitarnym, bo polska strona odstąpiła od weryfikacji tytułów pobytowych osób uciekających przed wojną. To jest korytarz humanitarny oparty na podstawie art. 32 ustawy o cudzoziemcach – tłumaczy dr Tomasz Sieniow, specjalista od prawa migracyjnego, prezes Instytutu na rzecz Państwa Prawa, adiunkt na Wydziale Prawa KUL w Lublinie. – Gdyby jednak były jakiekolwiek ograniczenia wynikające z przekroczenia granicy, można by było postulować o wprowadzenie jakiegoś korytarza humanitarnego” – dodaje.

Dr hab. Patrycja Grzebyk z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizująca się w międzynarodowym prawie karnym oraz międzynarodowym prawie humanitarnym uważa jednak, że społeczność międzynarodowa powinna już rozważać powstanie takiego korytarza biorąc pod uwagę krytyczną sytuację ludności cywilnej w odciętych od reszty kraju miastach Ukrainy, a przede wszystkim Kijowa. Koordynatorem mógłby być doświadczony w takich sprawach Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Rząd też apeluje o centralizację pomocy humanitarnej.

„Pomoc ukraińskim uchodźcom na granicy musi być skoordynowana, żeby była najbardziej efektywna” – powtarza Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i apeluje o powstrzymanie się od wyjazdów na Ukrainę z darami, lecz przekazywanie ich do specjalnych punktów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Rząd uruchomił stronę pomagamukrainie.gov.pl. Dostępny jest tam formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

***

Tymczasem po drugiej turze rozmów między delegacjami Ukrainy i Rosji poinformowano, że strona ukraińska nie osiągnęła rezultatów, na które liczyła, ale wkrótce odbędzie się trzecia tura rozmów. Natomiast  jest porozumienie o zapewnieniu wspólnie korytarzy humanitarnych – powiedział w czwartek (3 marca) doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

Także strona rosyjska przekazała, że strony porozumiały się podczas negocjacji w niektórych punktach. Doradca prezydenta Władimira Putina, Władimir  Miedinski, który kieruje rosyjską delegacją również wymienił jako ten punkt stworzenie korytarzy humanitarnych dla ewakuacji mieszkańców i możliwy czasowy rozejm. Miedinski powiedział, że ustalenia te są „znaczącym postępem” – relacjonuje portal dziennika „Kommiersant”.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Warszawa. 14 850 paszportów wydano przez rok na Lotnisku Chopina

To już rok! Punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku...

Świętowanie 20-lecia Polski w UE 

Z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej odbędzie...

Polacy planują majówkę. Dużym powodzeniem cieszą się góry

Pierwsze wiosenne słońce i świetna pogoda wybudziły Polaków z...

Jaja nie tylko na Wielkanoc. Polacy jedzą ich coraz mniej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu...