Norweska służba zdrowia ponownie potrzebuje polskich pielęgniarek

Norweska służba zdrowia od kilku już lat jest zainteresowana zatrudnianiem polskiego personelu z wielu powodów. Przede wszystkim wiąże się to w dużej mierze z brakiem odpowiednio wyspecjalizowanych służb medycznych na rynku norweskim, a nawet skandynawskim. Dodatkowo u naszych kandydatów docenia się gruntowne przygotowanie edukacyjne oraz solidne wykształcenie. Kandydaci mają zagwarantowane średnie wynagrodzenie miesięczne w wysokości 21333 NOK brutto.
Dlatego Adecco Poland kilka lat temu opracowało autorski międzynarodowy program rekrutacji polskiej kadry medycznej do Norwegii. Firma zapewnia polskim pielęgniarkom i pielęgniarzom zatrudnienie w sektorze zdrowotnym o wysokim standardzie, satysfakcjonujące wynagrodzenia oraz wysoką kulturę pracy, a także wszelką pomoc związaną z przeprowadzką do innego kraju.
– Nasz kontynuowany z sukcesem projekt rekrutacyjny skierowany jest do pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy posiadają wykształcenie wyższe, licencjackie lub magisterskie
z pielęgniarstwa, minimum 2 lata doświadczenia zawodowego na samodzielnym stanowisku, znajomość języka angielskiego w stopniu ułatwiającym komunikację oraz prawo jazdy kat. B. Są to najważniejsze wymogi formalne – mówi Agata Gołąb, Medical&Engineering Project Coordinator w Adecco Poland. – Pozostałe to chęć wyjechania do Norwegii na dłuższy czas (minimum 18 miesięcy) oraz gotowość do intensywnej nauki języka norweskiego – dodaje.
Kilka poziomów rekrutacji
Kandydaci zainteresowani ofertą pracy w Norwegii przechodzą najpierw proces rekrutacji w Polsce. Obejmuje on wstępne, właściwe i finalne rozmowy kwalifikacyjne, które prowadzone są według specjalnie opracowanych kwestionariuszy wywiadu, jednakowych dla wszystkich kandydatów. Podczas ostatniego spotkania kandydaci poddawani są dodatkowo testowi sprawdzającemu predyspozycje do nauki języków obcych. Rozmowy kwalifikacyjne są dosyć szczegółowe, pytania dotyczą zarówno posiadanych kwalifikacji, jak i cech osobowościowych.
– Ogłoszenie o pracę znalazłam w Internecie. Skontaktowałam się z przedstawicielem Adecco Poland i umówiłam się na pierwsze spotkanie w Kielcach. Kolejna decydująca rozmowa odbyła się już w Warszawie w obecności przedstawiciela Adecco Helse. Wszystkie rozmowy przebiegały w bardzo miły i przyjazny sposób, dzięki czemu się nie stresowałam – komentuje Beata Płonka pielęgniarka z Bielska Białej, gdzie pracowała w Szpitalu Wojewódzkim, absolwentka Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku Białej. – Z perspektywy czasu cały proces rekrutacyjny oceniam i wspominam bardzo dobrze – dodaje.
Adecco Poland od początku rzetelnie informuje na temat wszelkich ważnych kwestii przed podjęciem decyzji o wyjeździe. Podczas całego procesu rekrutacji kandydaci mają zapewniony kontakt z konsultantami wyspecjalizowanymi w rekrutacjach medycznych.
– W dalszym ciągu udoskonalmy proces rekrutacyjny, dzięki wyciąganym wnioskom i zebranym doświadczeniom z poprzednich rekrutacji. Obecnie większy nacisk kładziemy nie tylko na wymogi formalne, jakie muszą spełniać kandydaci. Istotne są też tzw. umiejętności miękkie, takie jak motywacja kandydatów, odpowiednie nastawienie czy radzenie sobie ze stresem podczas pracy za granicą – mówi Agata Gołąb. – Wyjazd do pracy za granicę to pewnego rodzaju rewolucja w życiu, ważna zmiana. Wiąże się ona  np. z czasową rozłąką z rodziną, więc skupiamy się na osobach, które są do tego mentalnie przygotowane – dodaje.
Intensywny kurs norweskiego w Polsce
Po przejściu przez kandydatów procesu rekrutacyjnego wybrane osoby zapraszane są na opłacony przez pracodawcę kurs językowy, który standardowo trwa 6 miesięcy.
– Kurs podzielony jest na 2 części. Pierwsza część trwa 3 miesiące i odbywa się on-line za pomocą poznanej wcześniej platformy w wymiarze 8-10 godzin tygodniowo. Druga część, która również trwa 3 miesiące, stanowi stacjonarny kurs językowy prowadzony w pełnym wymiarze w siedzibie „Adecco Campus”. Przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu uczestnicy ćwiczą słownictwo, oglądają norweskie filmy i przyswajają obcą kulturę. Istnieje również możliwość dodatkowych konsultacji po zajęciach – informuje Agata Gołąb.
– Nie ma możliwości pracy w Norwegii jako pielęgniarka bez dobrej znajomości języka norweskiego. Ja języka norweskiego uczyłam się już wcześniej i miałam z nim styczność, ponieważ pracowałam w Norwegii w obsłudze klienta w branży hotelarskiej. Dzięki temu na kursie on-line, prowadzonym przez lektorkę norweską,  było mi znacznie łatwiej – komentuje Beata Płonka. – Kurs jest naprawdę bardzo intensywny i wymagał od nas dużego nakładu pracy własnej. Zajęcia odbywały się 2 razy w tygodniu po 3,5 godziny, ale prowadzone były w bardzo przystępny sposób. Wszystko było zawsze bardzo dobrze wytłumaczone w taki sposób, aby można było się tego nauczyć – dodaje.
Kandydaci podczas 6 miesięcy kursu przygotowują się do zdania egzaminu językowego w Norwegii na poziomie B1 oraz do późniejszej pracy, a jego zdanie jest warunkiem koniecznym do podjęcia zatrudnienia w tym kraju.
Praca i życie w Norwegii
– Norwegia jest zupełnie innym krajem niż Polska, bardzo spokojnym. Zarobki są utrzymane na takim poziomie, które zapewniają stabilność finansową oraz poczucie komfortu i bezpieczeństwa, czego w Polsce niestety brakuje – dodaje Beata Płonka. – Sam wyjazd nie jest taki straszny, jak się wydaje na początku. Wszystkiego można się nauczyć, a ja jestem tego najlepszym przykładem, ponieważ mimo wieku dalej mi się chce być aktywną zawodowo – podsumowuje.
Adecco Poland przeprowadza proces rekrutacji polskich pielęgniarek i pielęgniarzy już od kilku lat. Zapewnia kandydatom pomoc na każdym z etapów, m.in. dając wskazówki jak najlepiej zakończyć współpracę z obecnym pracodawcą, w jaki sposób można zatroszczyć się o sytuację rodzinną podczas pobytu na kursie, jak zorganizować przeprowadzkę do Norwegii, załatwić formalności związane z zarejestrowaniem rodziny, umożliwieniem im legalnego pobytu, skierowaniem do odpowiednich szkół czy znalezieniem pracy dla partnera.
– Początkowo wszystkie osoby posługujące się językiem norweskim na poziomie B1 rozpoczynają pracę w domu opieki, dalej doskonaląc swoje umiejętności językowe. Następnie, gdy ich poziom znajomości języka norweskiego będzie na poziomie B2 – mogą podejmować pierwsze zlecenia w szpitalach. Pielęgniarki i pielęgniarze mają możliwość pracy w różnych lokalizacjach, w dużych miastach i mniejszych miejscowościach na terytorium całej Norwegii w zależności od posiadanych kwalifikacji oraz aktualnych ofert dostępnych na rynku norweskim – mówi Agata Gołąb.
Pierwszy kontrakt wynikający z okresu lojalnościowego dotyczy 18 miesięcy współpracy. Kandydaci są pracownikami Adecco Helse, które na rynku norweskim jest jednym z największych dostawców personelu medycznego różnych specjalizacji. Kandydaci mają zagwarantowane średnie wynagrodzenie miesięczne w wysokości 21 333 NOK brutto. Poza umową o pracę pielęgniarki i pielęgniarze otrzymują dodatkowy dokument zwany listem gwarancyjnym, który zapewnia im wypłatę wynagrodzenia nawet w przypadku przerw między poszczególnymi zleceniami. Przez cały okres trwania umowy o pracę zgodnie z norweskim kodeksem pracy pracownicy mają zapewnione ubezpieczenie i wizyty lekarskie, niezależnie czy aktualnie przebywają w pracy czy mają przerwę między zleceniami.
– Co warte podkreślenia w pełni pokrywamy koszty tłumaczenia przysięgłego dokumentów oraz uzyskania prawa wykonywania zawodu na terenie Norwegii. Dodatkowo zapewniamy i opłacamy koszty zakwaterowania pracowników w Norwegii przez cały okres trwania okresu lojalnościowego, niezależnie czy osoba aktualnie pracuje czy ma przerwę w zleceniach oraz zwracamy również pracownikom koszt dwóch podróży pomiędzy Polską a Norwegią rocznie – dodaje Agata Gołąb.
Na osoby pracujące w sektorze zdrowotnym czekają również kursy i programy doszkalające. Pielęgniarki i pielęgniarze decydują się na nie przeważnie po pewnym okresie pracy w Norwegii, gdy język nie jest już dla nich problemem, a kontrakt zostaje przedłużony. Do tego można uczęszczać na studia specjalistyczne i uczestniczyć w tej samej co norwescy pracownicy ścieżce kariery.
– Wszystkim kandydatkom i kandydatom, którzy myślą o pracy w Norwegii powiem, aby wierzyli w siebie i dążyli do obranego celu. Zawsze warto spróbować choćby po to, żeby zobaczyć jak wygląda cały proces rekrutacyjny i nabrać nowego doświadczenia. Każdy wyjazd poszerza nasze horyzonty, a dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć, że można żyć zupełnie inaczej i na innym poziomie niż w Polsce – radzi Beata Płonka.
Dodatkowe informacje odnośnie warunków pracy w Norwegii:
www.nav.no – zasiłek na dziecko, przepisy, zdrowie – informacje w języku polskim
www.udi.no – pozwolenie na pracę i pobyt, łączenie rodzin – informacje w języku polskim
www.skatteetaten.no – podatek, rozliczenie, zmiana zameldowania – informacje w języku polskim
źródło: Adecco Poland
 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

To już ostatni dzwonek by rozliczyć PIT! 

Koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z...

HoReCa – gastronomia ma problemy, hotele są w lepszej kondycji

Blisko 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych...

Polacy w średnim wieku mają największe problemy finansowe

Zaległości konsumentów, widniejące w Krajowym Rejestrze Długów, wynoszą obecnie...

Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią?

Rosnące długi wobec samorządów stają się coraz większym problemem....