OZE i instalacje produkcji wodoru na terenach pogórniczych

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) jest odpowiedzialna za zagospodarowanie, rekultywację i rewitalizację przejmowanych terenów pogórniczych w Polsce. Przywracanie do życia terenów i obiektów pogórniczych sprzyja rozwojowi innych sektorów gospodarki, takim jak OZE czy wodór.

W marcu w siedzibie spółki Spółki Restrukturyzacji Kopalń odbyło się wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce. Głównym tematem spotkania była transformacja górnictwa w Polsce z nastawieniem na innowacje technologiczne. Odbyła się także dyskusja nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, rozwojem projektów wodorowych oraz zagospodarowaniem kopalnianych wód.

SRK liczy na wsparcie posłów dla zmian w systemie prawnym, by mogła zajmować się nie tylko likwidowaniem zakładów górniczych, lecz ich faktyczną restrukturyzacją.

W warunkach Górnego Śląska sprawdzają się panele fotowoltaiczne

Przedstawiciele SRK przedstawili pomysły na poszerzenie zakresu działalności spółki m.in. w zakresie wykorzystania OZE czy kopalnianych wód. Kierownik działu energomechanicznego oddziału SRK Boże Dary – Mysłowice-Wesoła 1 – Andrzej Morawski – wyjaśniał, że spośród rozwiązań OZE w lokalnych warunkach Górnego Śląska najlepiej sprawdzają się instalacje fotowoltaiczne. Energia wytwarzana przez panele zainstalowane na nieruchomościach SRK, może częściowo zastępować energię wytwarzaną z paliw kopalnych i obniżyć o ponad połowę koszty związane z niezbędnym pompowaniem wody. Centralny Zakład Odwadniania Kopalń odpompowuje około 90 mln m sześc. wody rocznie, zapewniając w ten sposób bezpieczną eksploatację węgla w siedmiu wciąż fedrujących kopalniach.

Szansa na wdrożenie elektrolizy i pomp ciepła

Energię z OZE można także przeznaczyć w celach produkcji wodoru w wyniku elektrolizy wody. Kluczowe jest także magazynowanie wodoru. Przedstawiono także koncepcję zgazowania odpadów komunalnych z wydzieleniem niskoemisyjnego wodoru.

SRK planuje zagospodarowanie pozyskiwanej wody poprzez jej uzdatnianie lub wykorzystanie jako źródła zasilania elektrowni szczytowo-pompowych. Możliwe jest także zastosowanie pomp ciepła (przy średniej temperaturze wody 12-20 st. C) do ogrzewania pomieszczeń. 

Zagospodarowanie wód kopalnianych sprzyjałoby obniżeniu kosztów ich pompowania, a także zmniejszeniu ilości wód bezpośrednio zrzucanych do cieków na powierzchni, a przez to zmniejszeniu emisji soli.

Źródło: Spółka Restrukturyzacji Kopalń/Cire.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

 

 

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Rekordowe notowania złota

W ostatni piątek (12 kwietnia), kiedy światowe media zdominował...

Opinia. Dlaczego zagraniczne firmy wycofują się z Polski?

Generalnie lepiej jest jak znane i cenione marki wchodzą...

W opinii ekonomistów PKO BP. Nastąpi ożywienie gospodarcze, 3,7 proc. wzrost PKB oraz dezinflacja

W opinii ekonomistów PKO Banku Polskiego wzrost realnych dochodów...

Na blokadach Polska może stracić więcej niż Ukraina

Od kilku miesięcy trwają protesty rolników m.in. przeciw wwozowi...