Pakiet Solidarnościowy EBI. Ruszyła emisja drugiej transzy obligacji

Na mocy umowy pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) ruszyła emisja drugiej transzy obligacji z Pakietu Solidarnościowego EBI.

  • W rekordowo krótkim czasie od pierwszej transzy emitowanej w październiku, EBI i BGK uruchomiły emisję drugiej transzy obligacji z Pakietu Solidarnościowego EBI. Do Polski w drugiej transzy trafi 600 mln euro.
  • W październiku wysokość pierwszej transzy wynosiła 600 mln euro. Obecnie łączna kwota obligacji wynosi 1,2 mld euro.

Pakiet solidarnościowy EBI to wsparcie realizowane w ramach polityki spójności, aby zaradzić skutkom rosyjskiej agresji na Ukrainę. Europejski Bank Inwestycyjny przekazuje pomoc przede wszystkim krajom członkowskim UE, które zmagają się z kryzysem migracyjnym. EBI zatwierdził pakiet w maju 2022 r, jego wysokość to 4 mld euro, z czego aż 2 mld euro trafi do Polski jako wsparcie Funduszu Pomocy*. Dzięki podpisanym przez EBI oraz BGK umowom Polska otrzyma już drugą transzę w wysokości 600 mln euro – łączna kwota, która już trafiła do Polski to 1,2 mld euro. Pieniądze trafiają do gmin, regionów i podmiotów publicznych, które przyjmują i organizują integrację ukraińskich uchodźców.

Wiceprezes EBI prof. Teresa Czerwińska powiedziała: „W rekordowo krótkim czasie wspólnie z BGK uruchamiamy drugą transzę z Pakietu Solidarnościowego EBI. Kolejne 600 mln euro wsparcia (łącznie już 1,2 mld euro) trafia do Polski. Ta pomoc jest bardzo potrzebna gdyż regiony, które przyjmują uchodźców, muszą jak najszybciej dostosować infrastrukturę do nowych potrzeb. Wierzymy, że to wsparcie zaowocuje nie tylko szybszą integracją uchodźców ale też pomoże zwiększyć poziom inwestycji i zdynamizować lokalną gospodarkę. Europejski Bank Inwestycyjny od początku wojny reaguje natychmiast i dokłada wszelkich starań by wspierać zarówno kraje przyjmujące uchodźców jak i Ukrainę.”

„Bank Gospodarstwa Krajowego od początku wojny angażuje się w pomoc Ukrainie, działamy solidarnie kierując się empatią. Widać to nie tylko w działaniach banku, ale także wszystkich tych, którzy dali schronienie naszym sąsiadom. Polska jest największym krajem pod względem liczby przyjętych uchodźców i wydatków na ich utrzymanie, to ogromne koszty. Środki pożyczone z Europejskiego Banku Inwestycyjnego pozwolą na kontynuowanie tej pomocy.” – mówi Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.

BGK z Funduszu Pomocy będzie mógł sfinansować do 100 proc. kosztów projektów, co stanowi wyjątek od ogólnej zasady EBI ograniczającej finansowanie do 50 proc. Podmioty realizujące projekty będą mogły także skorzystać z usług doradczych dotyczących przygotowania i realizacji tych projektów (tzw. platforma EMBRACE). Usługi doradcze oferowane przez EBI powinny przyczynić się do zwiększenia efektywności wykorzystania udostępnionych środków oraz szybkiej realizacji i monitorowania projektów.

* Fundusz Pomocy został powołany ustawą z 12 marca br., by zapewniać finansowanie wszelkich działań i projektów niezbędnych do pomocy (i integracji) uchodźców ukraińskich oraz bezpieczeństwa dostaw żywności w Polsce. Fundusz obsługuje polski bank rozwoju – Bank Gospodarstwa Krajowego.

Informacje ogólne

Bank Inwestycyjny(EBI) jest instytucją Unii Europejskiej, udzielającą długoterminowych pożyczek, której właścicielami są jej państwa członkowskie. Udostępnia długoterminowe środki finansowe na rozsądne inwestycje, aby przyczynić się do osiągnięcia celów polityki UE. Bank finansuje projekty w czterech priorytetowych obszarach – infrastruktura, innowacje, klimat i środowisko, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). W 2021 roku Grupa EBI przeznaczyła 6,5 mld euro na finansowanie projektów w Polsce.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia – buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą – ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.

Źródło: materiały prasowe. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

To już ostatni dzwonek by rozliczyć PIT! 

Koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z...

HoReCa – gastronomia ma problemy, hotele są w lepszej kondycji

Blisko 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych...

Polacy w średnim wieku mają największe problemy finansowe

Zaległości konsumentów, widniejące w Krajowym Rejestrze Długów, wynoszą obecnie...

Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią?

Rosnące długi wobec samorządów stają się coraz większym problemem....