Polska w czołówce krajów przyjaznych anglojęzycznym pracownikom

Platforma Preply przeanalizowała poziom zadowolenia z pracy w ponad 58 tysiącach firm na świecie. Polska trafiła do czołówki krajów przyjaznych anglojęzycznym ekspatom (specjaliści, którzy zdecydowali się na czasowy lub stały pobyt za granicami własnego kraju – red.). Praca w Polsce wypada w rankingu lepiej niż praca w Holandii, Szwecji czy Danii.

Praca w języku angielskim? Zapraszamy do Polski

Polska zajęła szóstą lokatę w rankingu najprzyjaźniejszych państw do pracy dla osób posługujących się językiem angielskim. Firmy działające w Polsce uzyskały od swoich zagranicznych pracowników aż 70,8% pozytywnych recenzji na Glassdoor – serwisie służącym do wystawiania anonimowych recenzji pracodawcom.

Dla porównania, przedsiębiorstwa w Holandii otrzymały 70,2% pozytywnych opinii, a w Szwecji – 69,1%. Lepiej od nas wypadły tylko Meksyk (80,2%), Niemcy (73,4%), Chile (71,7%), Norwegia (71,6%) oraz Łotwa (71%).

Ranking przygotowany przez Preply uwzględnia opinie wystawione przedsiębiorstwom działającym w 45 państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Łącznie przeanalizowano 270 tysięcy recenzji 58 tysięcy firm. Za opinie pozytywne uznano wszystkie te, w których ocena wybranego pracodawcy to minimum 4 gwiazdki w witrynie Glassdoor.

„Wysoki wynik, jaki uzyskała w rankingu Polska, to między innymi efekt doskonałej znajomości języka angielskiego przez Polaków. Mimo typowej dla nas skromności, badania pokazują, że jesteśmy pod tym względem w światowej czołówce. Naszym zagranicznym kolegom przyjemnie się tu pracuje, bo mogą się bez problemu porozumiewać w zespole i nie czują się wykluczeni. Firmy w Polsce, a zwłaszcza korporacje działające w największych polskich miastach, chętnie wspierają środowiska międzynarodowe” – zauważa Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Platforma przeanalizowała też ogólną ocenę, jaką pracownicy wystawili firmom w różnych częściach świata. Uwzględniono tu recenzje napisane zarówno przez ekspatów, jak i pracowników pochodzących z danego kraju. Pod tym kątem praca w Polsce wypada już nieco słabiej, choć nadal plasujemy się w tej „lepszej” połowie świata. Ogólny odsetek przedsiębiorstw ocenianych na minimum 4 gwiazdki wynosi 36,2%.

Odsetek pozytywnych opinii, na temat działających w Polsce firm, które pochodzą od ekspatów (mówiących w różnych językach, a nie tylko angielskim) to 70,6%. Wniosek nasuwa się sam. Obcokrajowcy doceniają pracę w Polsce bardziej niż my sami.

Nie jesteśmy jednak jedynym krajem, w którym występuje to zjawisko. Podobne wyniki zanotowano we wszystkich analizowanych państwach. W każdym zakątku świata ekspaci są bardziej zadowoleni ze swojej pracy niż ogólna średnia krajowa.

Największe różnice widać w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, gdzie ta dysproporcja wynosi ponad 47 punktów procentowych. To bardzo interesujące dane. To właśnie Meksyk jest według Preply najprzyjaźniejszym miejscem do pracy dla ekspatów. Z kolei z USA pochodzi cała dziesiątka przedsiębiorstw ocenianych najwyżej przez pracowników środowisk międzynarodowych (w top 3 znalazły się Google, Microsoft i Apple).

„Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Po pierwsze, ekspaci często czują większą wdzięczność wobec zagranicznych pracodawców za otrzymaną szansę, niż pracownicy pochodzący z danego kraju. Ci drudzy są bardziej wymagający. Dochodzi też niższa świadomość na temat sytuacji politycznej czy gospodarczej w państwie, przez co obcokrajowcy miewają nieco zakrzywiony obraz lokalnego rynku pracy. Po trzecie, praca za granicą zazwyczaj ma swój >>termin ważności<<. Wiemy, że za jakiś czas wrócimy do siebie. A to sprawia, że widzimy obecne warunki pracy w jaśniejszych barwach” – komentuje Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Pierwsze miejsce w rankingu państw, które mogą się pochwalić najwyższym odsetkiem pozytywnie ocenianych pracodawców, zajęła Islandia. 53,1% przedsiębiorstw w Islandii otrzymało na Glassdoor co najmniej 4 gwiazdki. Kolejne miejsca na podium należą do Estonii i Łotwy. Polska zajęła w tym rankingu miejsce osiemnaste.

  • Metodologia

W badaniu uwzględniono ponad 270 tys. recenzji firm, które mają siedzibę w 45 krajach. W analizie uwzględniono 20 tys. recenzji napisanych przez pracowników, którzy nie posługują się językiem obowiązującym w państwie, w którym pracują. Przyjęte kryterium „wysoko ocenianej” firmy oznacza, że dane przedsiębiorstwo uzyskało średnią ocenę wynoszącą co najmniej cztery gwiazdki w serwisie Glassdoor. Dane pochodzą z marca 2022 r.

  • Preply

Preply to internetowa platforma do nauki języków, łącząca korepetytorów z setkami tysięcy uczniów w 180 krajach na całym świecie. Ponad 35 000 korepetytorów uczy ponad 50 języków, korzystając z algorytmu uczenia maszynowego, który rekomenduje najlepszych korepetytorów dla każdego ucznia. Powstała w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku za sprawą trzech ukraińskich założycieli Kirilla Bigaia, Serge’a Lukyanova i Dmytro Voloshyna, Preply rozrosła się z 3-osobowego zespołu do firmy zatrudniającej prawie 500 pracowników 60 różnych narodowości. Spółka ma biura w Barcelonie, Nowym Jorku i Kijowie, a jej pracownicy pracują w 30 krajach w Europie, USA, Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.

Źródło informacji i zdjęcia: Preply.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
spot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Perfekcyjny współczesny pracownik. Jakich cech szukają dziś pracodawcy?

W obliczu dynamicznych zmian we współczesnym świecie, gdzie postęp...

Po słabych feriach nadzieją hotelarzy są wakacje letnie

Pogoda nie dopisała, nie dopisali goście, o których trzeba...

Pracodawcy nie chcą już zatrudniać zdalnie?

Największy rozkwit praca zdalna przeżyła podczas pandemii koronawirusa. Niemniej,...

Po BK2%, przed Mieszkaniem na Start

Czy wraz z zakończeniem programu Bezpieczny Kredyt 2% i...