PSG chce sprężać oraz przewozić metan

Polska Spółka Gazownictwa jest pod względem technicznym gotowa, żeby przesyłać metan swoimi sieciami. O zazielenieniu gazu i przyszłości wytwórców ciepła systemowego mówił podczas 36. Konferencja Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER członek zarządu PSG ds. operacyjnych Jakub Kowalski.

„W związku z wymaganiami UE z zakresu jakości powietrza zauważamy zwiększone zainteresowanie ciepłowni przyłączeniem do naszych sieci. Obecnie chce się przyłączyć ok. 330 wytwórców ciepła systemowego. Wszystko dlatego, że gaz ziemny jest dla nich jedyną drogą do osiągnięcia neutralności klimatycznej – powiedział członek zarządu PSG ds. operacyjnych. – Oczywistym jest, że stosunek gazu zimnego do biometanu produkowanego w biogazowniach będzie się w przyszłości zmieniał. Chcielibyśmy, żeby ten proces przebiegał jak najszybciej, jednak to się nie odbędzie bez odpowiedniego systemu wsparcia” – dodał.

W najbliższym czasie na terenie Oddziału Zakładu Gazowniczego we Wrocławiu zostanie przyłączona do sieci pierwsza biogazownia. Największym przeszkodą w powstawaniu kolejnych jest obecnie brak systemu wsparcia finansowego. PSG dostrzega także inny problem, związany z chłonnością sieci.

„Większość biogazowni zlokalizowanych jest w takich miejscach w Polsce, gdzie albo nie ma odpowiednio rozwiniętej sieci dystrybucyjnej, albo na danym obszarze mamy taką grupę klientów, dla której ilość gazu pobieranego z sieci Gaz-Systemu jest wystarczająca. Dzisiaj szukamy takich rozwiązań, które będą pozwalały nam ten produkowany metan zatłaczać w takich miejscach w Polsce, gdzie potrzeby naszych klientów są większe. Wspólnie z MKIŚ i NFOŚiGW uzgadniamy wstępne warunki programu, dzięki któremu będziemy mogli sprężać metan w biogazowniach i przewozić go w inne miejsca w Polsce” – podsumował Jakub Kowalski.

Źródło informacji: Polska Spółka Gazownictwa. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Szczecin. Przebudowa portu coraz bliżej ukończenia

Część kluczowych robót jest już praktycznie wykonanych. Zakończenie wszystkich...

Światowy Dzień Wody. Czy czas zacząć martwić się o kranówkę?

Za sprawą wojny w Ukrainie pojęcie infrastruktury krytycznej w...

Przemysł na minusie

W lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o...

Zakaz sprzedaży aut spalinowych w UE pod znakiem zapytania. Co dalej z motoryzacyjną rewolucją?

W związku ze sprzeciwem niektórych państw członkowskich, w tym...