PSG chce sprężać oraz przewozić metan

Polska Spółka Gazownictwa jest pod względem technicznym gotowa, żeby przesyłać metan swoimi sieciami. O zazielenieniu gazu i przyszłości wytwórców ciepła systemowego mówił podczas 36. Konferencja Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER członek zarządu PSG ds. operacyjnych Jakub Kowalski.

„W związku z wymaganiami UE z zakresu jakości powietrza zauważamy zwiększone zainteresowanie ciepłowni przyłączeniem do naszych sieci. Obecnie chce się przyłączyć ok. 330 wytwórców ciepła systemowego. Wszystko dlatego, że gaz ziemny jest dla nich jedyną drogą do osiągnięcia neutralności klimatycznej – powiedział członek zarządu PSG ds. operacyjnych. – Oczywistym jest, że stosunek gazu zimnego do biometanu produkowanego w biogazowniach będzie się w przyszłości zmieniał. Chcielibyśmy, żeby ten proces przebiegał jak najszybciej, jednak to się nie odbędzie bez odpowiedniego systemu wsparcia” – dodał.

W najbliższym czasie na terenie Oddziału Zakładu Gazowniczego we Wrocławiu zostanie przyłączona do sieci pierwsza biogazownia. Największym przeszkodą w powstawaniu kolejnych jest obecnie brak systemu wsparcia finansowego. PSG dostrzega także inny problem, związany z chłonnością sieci.

„Większość biogazowni zlokalizowanych jest w takich miejscach w Polsce, gdzie albo nie ma odpowiednio rozwiniętej sieci dystrybucyjnej, albo na danym obszarze mamy taką grupę klientów, dla której ilość gazu pobieranego z sieci Gaz-Systemu jest wystarczająca. Dzisiaj szukamy takich rozwiązań, które będą pozwalały nam ten produkowany metan zatłaczać w takich miejscach w Polsce, gdzie potrzeby naszych klientów są większe. Wspólnie z MKIŚ i NFOŚiGW uzgadniamy wstępne warunki programu, dzięki któremu będziemy mogli sprężać metan w biogazowniach i przewozić go w inne miejsca w Polsce” – podsumował Jakub Kowalski.

Źródło informacji: Polska Spółka Gazownictwa. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
spot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Dwa lata wojny na Ukrainie. Wpływ na Europę

Minęły dwa lata od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która...

Gospodarka i społeczeństwo. Kazachstan wyznacza priorytety na przyszłość

Zwiększenie wartości gospodarki do 450 mld dolarów, wzrost PKB co najmniej o 6 proc. rocznie oraz pozostałych wskaźników makroekonomicznych tak, by przewyższały realne dochody obywateli – to cele, jakie stawiają sobie władze Kazachstanu w perspektywie pięciu lat.

2024 rok w branży spedycyjnej. Opinie ekspertów

Dalszy wzrost kosztów, napędzany zmianami w przepisach i słabą...

Motoryzacja w 2023 roku. Raport podsumowujący kondycję rynku 

Wyraźny wzrost liczby rejestracji samochodów, poprawa nastrojów konsumenckich, droższe...