Rating Polski według agencji Moody’s

Agencja Moody’s utrzymała ocenę ratingową Polski na dotychczasowym poziomie – informuje Ministerstwo Finansów. Ponownie umieściła zobowiązania długoterminowe Polski na poziomie A2, a krótkoterminowe – na poziomie P1. Zdaniem agencji, perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.

W uzasadnieniu tej decyzji Moody’s wskazuje, że polska gospodarka jest odporna na kryzysy i ma silne ramy instytucjonalne, choć – jak zaznaczono w komunikacie – stoją one w obliczu wyzwań związanych z kwestią praworządności.

Agencja zwróciła uwagę, że ryzyko geopolityczne związane z rosyjską inwazją na Ukrainę łagodzą gwarancje NATO oraz postępy w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Zdaniem agencji Polska poradziła sobie z szokiem wywołanym pandemią koronawirusa bez negatywnych skutków gospodarczych. Jak czytamy w komunikacie, było to możliwe dzięki korzystnej strukturze konkurencyjnej polskiej gospodarki, która jest w niewielkim stopniu zależna od eksportu i turystyki, oraz dzięki dużemu wsparcia polityki fiskalnej i monetarnej.

Moody’s prognozuje wzrost PKB w latach 2022-2023 na poziomie trzech procent.

W ocenie Moody’s rating Polski wzrósłby, gdyby wskaźniki zadłużenia wróciły do poziomu sprzed kryzysu szybciej niż dotychczas oczekiwano i jednocześnie średniookresowe perspektywy wzrostu gospodarczego utrzymały się na solidnym poziomie. Bazowy scenariusz agencji nie zakłada konfrontacji wojskowej z udziałem NATO.

Moody’s ostrzega jednak, że po każdym ataku militarnym na Polskę, jak również po cyberataku o znaczącym wpływie, nastąpiłaby natychmiastowa negatywna akcja ratingowa. Na rating Polski negatywnie wpłynęłoby również znaczne pogorszenie się stanu praworządności w naszym kraju oraz dalsze zaostrzenie konfliktu z instytucjami Unii Europejskiej, a także znaczne pogorszenie się sytuacji gospodarczej lub fiskalnej.

Moody’s jest jedną z trzech największych agencji ratingowych na świecie. Spółka przygotowuje ratingi kredytowe i badania dotyczące instrumentów dłużnych i papierów wartościowych.

Źródło: oprac. za polskieradio24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

20 lat gonienia Niemiec – jak Polska korzysta na członkostwie w UE?

Mija 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To...

Polski przemysł chce zatrudniać, ale nie ma kogo. Fachowcy są na wagę złota

W przemyśle brakuje wykwalifikowanych pracowników. Z konsekwencjami tego problemu...

Rekordowe notowania złota

W ostatni piątek (12 kwietnia), kiedy światowe media zdominował...

Opinia. Dlaczego zagraniczne firmy wycofują się z Polski?

Generalnie lepiej jest jak znane i cenione marki wchodzą...