W Senacie zainaugurowano obchody Roku Edukacji Ekonomicznej

W Senacie 11 stycznia 2024 r. – w 100. rocznicę uchwalenia ustawy o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, której autorem był premier Władysław Grabski – zainaugurowane zostały obchody Roku Edukacji Ekonomicznej, ustanowionego przez Senat uchwałą z 7 września 2023 r.

W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, senatorowie Halina Bieda i Kazimierz Kleina, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego, przedstawiciele resortów nauki i edukacji, Komitetu Organizacyjnego, a także Komitetu Honorowego Roku Edukacji Ekonomicznej, Warszawskiego Instytutu Bankowości, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Związku Harcerstwa Polskiego, organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego.

Marszałek Senatu zapewniła, że Izba będzie wspierała inicjatywy i działania popularyzujące wiedzę ekonomiczną i finansową. Jak podkreśliła, we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie edukacja w tym zakresie jest niezbędna nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych.

O potrzebie edukacji ekonomicznej w kontekście rozwoju polskiej gospodarki mówił przewodniczący Komitetu Honorowego Obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej Krzysztof Pietraszkiewicz. W jego ocenie jest ona konieczna, aby przygotować młodych ludzi do udziału w budowaniu nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki narodowej. Podkreślił, że obchody Roku mają też służyć poznaniu, jakiej wiedzy i wsparcia potrzebują nauczyciele w przekazywaniu wiedzy ekonomicznej. Zapowiedział, że zostanie przygotowany raport, podsumowujący działania realizowane podczas obchodów, a także rekomendacje.

Zdaniem przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Roku Edukacji Ekonomicznej Waldemara Zbytka obchody przyczynią się nie tylko do wzrostu poziomu wiedzy ekonomicznej, ale będą również okazją do przypomnienia znaczenia reform i inicjatyw gospodarczych Władysława Grabskiego oraz idei edukacji ekonomicznej przedstawionej przez Janusza Korczaka w „Bankructwie Małego Dżeka”. Poinformował, że dzisiaj odbyła się ogólnopolska lekcja online „Reformy gospodarcze Władysława Grabskiego a współczesne wyzwania”, poprowadzona przez prof. Witolda Orłowskiego, w której uczestniczyło 15,5 tys. uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Agnieszka Wachnicka z Komitetu Programowego Roku Edukacji Ekonomicznej podkreśliła, że komitet chce zainicjować dyskusję na poziomie ogólnokrajowym i regionalnym na temat stworzenia w Polsce systemu edukacji ekonomicznej. Planowane są też m.in. wystawa i seminarium poświęcone edukacji ekonomicznej.

W skład Komitetu Organizacyjnego Roku Edukacji Ekonomicznej wchodzą przedstawiciele: Warszawskiego Instytutu Bankowości, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Związku Harcerstwa Polskiego, Fundacji GPW oraz Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W Komitecie Honorowym Obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej zasiada także marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Źródło: materiały prasowe. Zdjęcie ilustracyjne – fot archiwum. 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Opinia. Dlaczego zagraniczne firmy wycofują się z Polski?

Generalnie lepiej jest jak znane i cenione marki wchodzą...

W opinii ekonomistów PKO BP. Nastąpi ożywienie gospodarcze, 3,7 proc. wzrost PKB oraz dezinflacja

W opinii ekonomistów PKO Banku Polskiego wzrost realnych dochodów...

Na blokadach Polska może stracić więcej niż Ukraina

Od kilku miesięcy trwają protesty rolników m.in. przeciw wwozowi...

Brak inwestycji portowych oraz kolejowych ogranicza potencjał polskiego eksportu rolnego

Załadowanie zboża na statek trwa dziś w Polsce dwukrotnie...