Warszawa. Testy nowego autobusu elektrycznego

Na warszawskie ulice wyjedzie nowy autobus elektryczny Yutong U12, który firma Busnex Poland niedawno zaprezentowała… na deskach Nowego Teatru. „Elektryk” ma 12 metrów długości, na jednym ładowaniu osiąga nawet 400 kilometrów, a jego przyciągająca uwagę stylistyka została doceniona nagrodą Busworld Design Award podczas Busworld Europe. Możliwości autobusu jako pierwsze w Polsce sprawdzą stołeczne Miejskie Zakłady Autobusowe podczas długodystansowych testów.

Warszawa nie tylko jest polskim liderem w zakresie inwestycji w zeroemisyjny transport, ale plasuje się także w ścisłej czołówce europejskich stolic pod względem rozwoju elektromobilności. Jeżeli dodamy do tego rozbudowany system komunikacji miejskiej, otrzymamy ambitne wyzwanie, które chętnie podjęliśmy. Yutong U12 zagości na warszawskich ulicach przez najbliższy rok, co pozwoli potwierdzić jego wysokie parametry eksploatacyjne w różnorodnych warunkach – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie przeprowadzą długodystansowe testy Yutonga U12, które potrwają 12 miesięcy. Wszystko po to, aby sprawdzić elektryczny autobus w różnych warunkach pogodowych i temperaturach. Nowy „elektryk” wyjedzie na linie 106 oraz 178. Drogowy debiut modelu U12 zbiegł się z objęciem przez markę Yutong pozycji lidera europejskiego rynku autobusów elektrycznych. Raport Chatrou CME Solutions wskazuje, iż awansowała ona na pierwsze miejsce z 479 zarejestrowanymi w 2022 r. „elektrykami”, co dało jej 11,5% udziału w rynku.

Miejskie Zakłady Autobusowe od lat realizują politykę czystego ekologicznego transportu. Jesteśmy jednym z europejskich liderów zielonej komunikacji miejskiej posiadając 160 autobusów elektrycznych. Planujemy kolejne zakupy taboru zeroemisyjnego, dlatego testujemy autobusy elektryczne różnych firm, w tym pojazd marki Yutong – mówił prezes zarządu Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie, Jan Kuźmiński.

Zeroemisyjny autobus Yutong U12 wyróżnia nawet 400-kilometrowy zasięg na jednym ładowaniu, osiągany dzięki bezkobaltowym bateriom o wysokiej sprawności oraz rekuperatorowi energii – umożliwiającemu odzyskiwanie jej podczas hamowania, co ma szczególne znaczenie w warunkach miejskich. Nowy „elektryk” posiada również najnowsze technologie zapewniające bezpieczeństwo baterii, ich 24-godzinny monitoring i wielostopniową ochronę. Tak zaawansowane rozwiązania znacznie wykraczają ponad rynkowe standardy wyposażenia elektrycznych autobusów.

O komfort i wygodę pasażerów dbają m.in. automatyczna klimatyzacja, elektryczne ogrzewanie oraz siedzenia wyposażone w ładowarki USB. Konstrukcja autobusu jest niskopodłogowa, odpowiadając na potrzeby osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności. Yutong U12 jest przyjazny także dla kierowcy, zapewniając mu panoramiczny kokpit, zestaw kamer z 360-stopniowym widokiem oraz pełną kontrolę – również zdalną – kluczowych danych i parametrów.

Busnex Poland wprowadza na polski rynek kolejny model marki Yutong, posiadającej 15-procentowy udział w światowym rynku. Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas 3-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już ponad 90 autobusów elektrycznych dla 17 samorządów z 7 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz bazę wiedzy na temat eksploatacji „elektryków”. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Źródło: materiały prasowe Zdjęcie – fot. fot. Dominik Kalamus.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Warszawa. V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024

W dniach 22 i 23 kwietnia stolica Polski po...

Rusza nowy program grantowy dla projektów proekologicznych

Fundacja E.ON ogłasza start międzynarodowego programu grantowego „E.ON łączy...

TOGETAIR 2024: razem dla przyszłości

W obliczu zbliżających się zmian związanych z ochroną środowiska,...

BGK uruchomił nabór wniosków o pożyczki na zieloną transformację miast

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Ministerstwa Funduszy i...