Wzywamy UE do natychmiastowego wsparcia finansowego

W Łodzi przyjęliśmy 120 tys. ukraińskich uchodźców – podkreśliła prezydent miasta Hanna Zdanowska, wzywając Komisję Europejską i państwa członkowskie do natychmiastowego wsparcia finansowego. Spotkanie grupy roboczej Komitetu Regionów ws. Europejskiego Zielonego Ładu „Green Deal Going Local” odbyło się w cieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Podobnie jak kilku innych samorządowców, członkini Komitetu Regionów Hanna Zdanowska oświadczyła, że wojna na Ukrainie nie powinna opóźniać realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Prezydent Łodzi podkreśliła jednocześnie, że Komisja Europejska i rządy krajowe muszą liczyć się z ogromnymi obciążeniami finansowymi miast zaangażowanych w bezpośrednią pomoc humanitarną.

„W Łodzi przyjęliśmy 120 tys. ukraińskich uchodźców i szybko potrzebujemy 20 dodatkowych szkół i przedszkoli. Wzywamy Komisję Europejską i państwa członkowskie do natychmiastowego wsparcia finansowego” – mówiła Zdanowska.

Również burmistrz Dublina Alison Gilliland podkreśliła, że wszyscy chcemy, aby nieuzasadniona wojna na Ukrainie się skończyła, ale wynikający z niej kryzys energetyczny nie może przekreślić pilnej potrzeby walki z kryzysem klimatycznym.

„Musimy pozostać tak ambitni, jak wcześniej, (…) a Europejski Zielony Ład musi pozostać naszym długoterminowym kompasem. Nadszedł czas, aby ogromne inwestycje i środki mające na celu przyspieszenie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej oraz zrównoważonych paliw alternatywnych stały się priorytetem i zostały w pełni połączone” – zaznaczyła burmistrz Dublina.

Wiceprzewodniczący Rady Okręgu Pesztu (wschodniej części Budapesztu) Janos Karscsony podkreślił z kolei, że po wybuchu wojny na Ukrainie należy zrewidować podejście UE do polityki klimatycznej, która powinna stać się wielowymiarowa.

„Musimy chronić nasze środowisko i czyste powietrze oraz zapewnić, aby nasze polityki były nie tylko zrównoważone, ale także rozsądne i nie nakładały niepotrzebnych obciążeń na obywateli i przedsiębiorstwa” – ocenił.

Główny ekspert ds. zmian klimatycznych Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nancy Saich przedstawiła na posiedzeniu grupy zarys „mapy drogowej” banku. Podkreśliła, że obecny kryzys energetyczny uwydatnił priorytet wspierania projektów w trzech obszarach: efektywności energetycznej budynków, odnawialnych źródeł energii i magazynowania energii.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

20 lat gonienia Niemiec – jak Polska korzysta na członkostwie w UE?

Mija 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To...

Polski przemysł chce zatrudniać, ale nie ma kogo. Fachowcy są na wagę złota

W przemyśle brakuje wykwalifikowanych pracowników. Z konsekwencjami tego problemu...

Rekordowe notowania złota

W ostatni piątek (12 kwietnia), kiedy światowe media zdominował...

Opinia. Dlaczego zagraniczne firmy wycofują się z Polski?

Generalnie lepiej jest jak znane i cenione marki wchodzą...