Szwedzi zbudują nam kolejną farmę wiatrową

Szwedzka firma OX2 rozpoczęła budowę siedmiu farm wiatrowych, których łączna moc wyniesie ponad 24 MW. Nowa farma powstanie na terenie gminy Kraśnik. Projekt planowo ma zostać oddany do użytku w 2024 roku.

Projekt farmy Kraśnik został nabyty przez firmę w listopadzie 2020 roku, obecnie inwestor zastępczy realizuje prace pod klucz zawarte w ramach umowy z Equitix.

Inwestycja będzie składała się z siedmiu turbin wiatrowych, które będą zlokalizowane w gminie Kraśnik. Pierwszym elementem prac będzie budowa punktu przyłączenia, który znajdzie się w okolicach funkcjonującej już stacji GPZ Budzyń, która należy od lubelskiego oddziału PGE Dystrybucja. W następnych etapach inwestycji będą przygotowywane drogi dojazdowe oraz zostaną przyłączone podziemne kable. Trzeci etap inwestycji będzie polegał na budowie fundamentów pod turbiny oraz stawianiu nowoczesnych turbin wiatrowych firmy Vestas. Według planów inwestycja ma trwać około dwa lata i zostanie oddana do użytku w 2024 roku. Po ukończeniu budowy farma będzie zarządzana przez firmę OX2.

Kierownik projektu zaznaczył, że inwestycja należy do jednej z większych w regionie. – Inwestycja, którą realizujemy w gminie Kraśnik jest jedną z największych w tym regionie. Składa się na nią nie tylko sama farma wiatrowa, którą obecnie budujemy, ale także towarzysząca jej infrastruktura. W planach mamy przygotowanie dróg dojazdowych, z których w przyszłości skorzystają miejscowi rolnicy podczas dojazdu do swoich pól – wspomniał Roman Dębski.

Łączna roczna produkcja energii z obiektu w Kraśniku jest szacowana na ok. 79 GWh, co pokrywa roczne zapotrzebowanie dla ponad 16 tysięcy gospodarstw domowych i pozwala na uniknięcie emisji blisko 28 tysięcy ton CO2 każdego roku.

Źródło: oprac. za biznesalert.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Droga polskiego przemysłu do zeroemisyjności

Zapobieganie zmianom klimatycznym oraz walka o ochronę naszej planety...

Ku przyszłości – zbliża się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024

Czy niewielkie kroki mogą prowadzić do wielkich zmian? V...

Nowy cel UE. Polska bez szans?

Chociaż Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła wariant redukcji emisji CO2...

Efektywność energetyczna budynków. Nowa dyrektywa UE to szansa na czyste powietrze oraz niższe rachunki

W tym tygodniu Parlament Europejski przyjął nowelizację unijnej dyrektywy...