Za dużo smogu, za mało prądu – wskaźniki biją na alarm. Polska „czarnym” punktem na mapie Europy

Mrozy spowodowały, że mieszkańców naszego kraju dusi smog. To niestety nie koniec problemów. Wczoraj (artykuł przesłano 10 stycznia) padł rekord na krajowe zapotrzebowanie na moc. Wyniosło ono 28 416 MW. Niskie temperatury spowodowały m.in., że kopciuchy zostały rozpalone ze zwiększoną siłą. W wielu miastach zostały wydane ostrzeżenia o złej jakości powietrza. 

Stacje pomiarowe odnotowały przekroczenie norm stężenia niebezpiecznych pyłów zawieszonych. Polska na tle Europy wypada bardzo źle. Aktualnie Poznań zajmuje drugie miejsce w rankingu miast na świecie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Niedaleko za nim jest Kraków i Wrocław. Co zrobić, aby lepiej radzić sobie z takimi sytuacjami? Na to pytanie odpowiada ekspert Euros Energy. 

Dusimy się 

Chociaż Polska od lat próbuje walczyć z problemem smogu, efekt nadal nie jest satysfakcjonujący. Jak wynika z dokumentu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pt. „Działania indywidualne i informowanie o ryzyku w związku z zanieczyszczeniem powietrza – z krajowymi rekomendacjami dla Polski” zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju przyczynia się corocznie do 46 tysięcy przedwczesnych zgonów. Wynika to z wieloletniego wdychania pyłu zawieszonego PM2,5. 

W ostatnich dniach trudno znaleźć w naszym kraju miejsce, w którym oddychałoby się czystym powietrzem. Powodem jest spalanie odpadów i paliw stałych, takich jak węgiel czy drewno. W Polsce w dalszym ciągu jest wiele kopciuchów, w których pali się nie tylko „czarnym złotem”, ale także jego odpadami. W efekcie nad krajem unosi się brunatna zawiesina, a w niej toksyczna mieszanka pyłów, metali ciężkich, związków siarki i azotu. 

Z kolei w dużych miastach jednymi z głównych „winowajców” złej jakości powietrza są spaliny z silników i pyły emitowane w czasie tarcia klocków hamulcowych. Decydując się na komunikację publiczną, możemy znacząco ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i szkodliwych substancji do środowiska, a co za tym idzie, mieć realny wpływ na powstawanie smogu. Niektóre miasta w Polsce prowadzą kampanie zachęcające do korzystania z transportu publicznego. 

Przykładem jest Kraków. Ze względu na prognozę przekroczenia poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, 10 stycznia do godz. 24:00 wprowadzono tam bezpłatne przejazdy tramwajami i autobusami.

Rekordowe zapotrzebowanie na energię elektryczną

Ponadto zimowe chłody, które towarzyszą nam od weekendu spowodowały, że zapotrzebowanie na energię elektryczną pobiło rekordowe poziomy, zwiększając ryzyko dla stabilności jej dostaw. Jak podaje PSE rekordowe zapotrzebowanie odnotowano we wtorek o 10:45. Niska temperatura sprawiła, że jeszcze mocniej ogrzewaliśmy budynki mieszkalne, ale także biura. 

W sytuacjach większego zapotrzebowania na energię Polska uruchamia pełne moce elektrowni węglowych oraz wspomaga się importem z zagranicy. Pocieszający jest jednak fakt, że w środku dnia z pomocą przyszły również odnawialne źródła energii. Mianowicie w szczycie słonecznego wyżu istotnie pomogła fotowoltaika. W godzinach popołudniowych moc elektrowni fotowoltaicznych, którą odnotował PSE, wzrosła do ponad 3,6 GW.

Inwestycje długofalowe

W celu efektywnej walki ze smogiem potrzebujemy także większych rozwiązań systemowych. Obserwując mapę GIOS czy Airly, które na bieżąco gromadzą dane z sensorów jakości powietrza, można zauważyć, że w rankingach najbardziej zanieczyszczonych okolic znajdują się nie tylko duże aglomeracje, lecz także mniejsze i średnie miejscowości. To może stanowić kolejny dowód na to, że źródłem wysokiej produkcji dwutlenku węgla do atmosfery są domowe instalacje grzewcze, które w Polsce w 66,2% (dane z raportu URE „Energetyka cieplna w liczbach – 2022”, Forum Energii”) zasilane są węglem. 

Rezygnacja z wysokoemisyjnych źródeł ciepła, takich jak piece węglowe czy kominki na rzecz odnawialnych źródeł energii to realna szansa na prawdziwą transformację systemową i czyste powietrze. Jednak równie ważne jest rozwijanie skutecznych metod magazynowania energii – w tym mało u nas popularne, magazynowanie ciepła. Dzięki temu będziemy mogli wykorzystać energię, kiedy jest najbardziej potrzebna, niezależnie od warunków pogodowych czy pory dnia – wskazuje dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych, Euros Energy.

Przykładowo, decydując się na połączenie pompy ciepła oraz magazynu ciepła i chłodu, budynek jest niemal w pełni samodzielny energetycznie. Natomiast koszty zakupu energii są wówczas minimalne, a udział OZE sięga 90%. Co ważne, w kontekście rekordowego zapotrzebowania na energię elektryczną, system taki tylko w minimalnym stopniu obciążą Krajową Sieć Elektroenergetyczną – podkreśla.

***

Euros Energy to polska firma inżynieryjna propagująca nowoczesną energetykę opartą na zasobach odnawialnych. Jest producentem ekologicznych urządzeń m.in. pomp ciepła. Produkty marki są skierowane do klientów indywidualnych oraz odbiorców przemysłowych. Dzięki zespołowi ekspertów, 12 latom doświadczenia dla budownictwa wielorodzinnego, czterem specjalistycznym laboratoriom z sukcesem realizuje swoje projekty, które stanowią element transformacji energetycznej Polski. Euros Energy produkuje nie tylko urządzenia, lecz całe ekologiczne systemy.

Źródło informacji i zdjęcia: materiały prasowe.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

BGK uruchomił nabór wniosków o pożyczki na zieloną transformację miast

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Ministerstwa Funduszy i...

Dyrektywa budynkowa. Kiedy emocje nieco opadły, czas na analizę

W połowie marca Parlament Europejski przyjął plany, które mają...

Droga polskiego przemysłu do zeroemisyjności

Zapobieganie zmianom klimatycznym oraz walka o ochronę naszej planety...

Ku przyszłości – zbliża się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024

Czy niewielkie kroki mogą prowadzić do wielkich zmian? V...