Bibliotheque Polonaise de Bruxelles (cz. 2.)

A wydawałoby się, że Państwo Polskie posiada wystarczającą liczbę instytucji powołanych do dbania o interesy kultury polskiej za granicą. Wydawałoby się też, że wystarczająca liczba urzędników jest sowicie opłacana z państwowej kasy, także po to, aby istniejąca od dziesięcioleci jedyna biblioteka polska w stolicy Europy mogła liczyć na 1400 euro miesięcznej dotacji. Tak, jeden tysiąc czterysta euro. Biorąc pod uwagę liczbę polskich parlamentarzystów na co dzień pracujących w Brukseli (51) i szybko licząc, na jednego przypada 27,45 euro czyli koszt 10 porannych kaw (i to nie w luksusowym lokalu).
Nawet tyle nie jest warta placówka od dziesięcioleci krzewiąca kulturę polską w stolicy Europy. Żaden bowiem z parlamentarzystów, żadna instytucja Państwa Polskiego nie odpowiedziała na dramatyczne listy kierowane do nich z Bibliotheque Polonaise de Bruxelles.
Oto list, który dotarł ostatnio do Redakcji z Brukseli:
Dziękuję serdecznie za naszą rozmowę telefoniczną i Państwa zaangażowanie w pomoc naszej Bibliotece.
Tuż po naszej rozmowie skontaktowałem się z częścią Zarządu. Pozostanie Biblioteki w miejscu, w którym do tej pory istniała, nie jest możliwe. Ponieważ obowiązywało nas trzy-miesięczne wypowiedzenie musimy opuścić lokal w ciągu następnych 12 dni. O tym już pisaliśmy w listach do Konsula Generalnego w Brukseli i w naszym liście otwartym. Bez tego kroku groziłoby nam popadnięcie w poważne, wielotysięczne długi.
Podejmowaliśmy te działania z wielkim żalem i niechęcią dlatego, że Biblioteka Polska w Brukseli ze względu na swoje wyjątkowe miejsce, jakim jest Stolica Europy i Centrum Struktur Europejskich, miała potencjał, aby stać się ważnym miejscem dla wzmacniania i aktywizacji środowiska polonijnego w Belgii, które z kolei poprzez wzrost świadomości kultury polskiej staje się „ambasadorem” Polski w środowiskach belgijskich i międzynarodowych. Biblioteka mimo swojej nazwy była nie tylko miejscem czytelni i wypożyczalni książek z bogatego ponad 12 000 księgozbioru, ale stała się miejscem, w którym toczyło się życie kulturalno-oświatowe w szerokim tego słowa znaczeniu.
Biblioteka Polska w Brukseli od przeszło 60 lat była ważnym miejscem międzypokoleniowych spotkań Polonii belgijskiej. W ostatnich latach działalność samej Biblioteki spowolniła się głównie z dwóch powodów:  po pierwsze, ze względu na przekonanie, że inne instytucje i centra polonijne przejmą rolę w integracji wśród polonii belgijskiej i aktywizacji tych środowisk i po wtóre, ze względu  na podeszły wiek członków zarządu Biblioteki. Okazało się, że inne centra polonijne nie przejęły tej ważnej roli jaką jest wzmacnianie więzi i aktywizacja środowiska polonijnego. Wielki brak miejsca kulturalno-oświatowego w rodzaju Domu Polskiego jest silnie odczuwany obecnie w Brukseli i całej Belgii.
Biblioteka otrzymywała finansową pomoc od 1999 roku najpierw od Senatu RP, a od 2010 roku od MSZ. Dofinansowanie zostało wstrzymane w 2013 roku i w raporcie ówczesnego Konsula Generalnego Piotra Wojtczaka zaklasyfikowano naszą Bibliotekę jako placówkę bez perspektyw z zaleceniem jej zamknięcia i oddania zbiorów zainteresowanym instytucjom.
Jedyną możliwością kontynuowania działalności i warunkiem otrzymania na  nowo pomocy finansowej miało być zdynamizowanie i ożywienie działalności Biblioteki wraz z „odmłodzeniem” zarządu.  Zaraz po wyborze nowego Zarządu BPB, w sierpniu 2014 roku, spotkaliśmy się z panami Ambasadorem i Konsulem Generalnym i mieliśmy przekonanie, że otrzymamy wsparcie finansowe przy spełnieniu warunków. Wtedy już też wspomnieliśmy, że środki własne Biblioteki wystarczą jedynie do lata/jesieni  2015 roku. Dokonaliśmy ożywienia działalności Biblioteki w ciągu kilku miesięcy przy ogromnym wysiłku Zarządu i ludzi zgromadzonych wokół BPB. Działalność  obejmowała każdą grupę wiekową, od zajęć dla dzieci począwszy po zajęcia z zakresu umiejętności komputerowych dla dorosłych i seniorów, lekcje polskiego dla cudzoziemców, francuski dla Polaków, spotkania kulturalne, patriotyczne, wydarzenia okolicznościowe i inne.
W połowie marca 2015 roku otrzymaliśmy informację z Konsulatu RP w Brukseli o przyznaniu nam 850 euro na 2015 rok, a kilka tygodni później informację z MSZ o przyznaniu około 3750 euro. Zasoby Biblioteki „topniały” w szybkim tempie i z nich mieliśmy zabezpieczyć działalność na kolejne 17 miesięcy, do jesieni 2016 roku, kiedy ewentualnie otrzymalibyśmy nowe dofinansowanie. W gronie Zarządu przeanalizowaliśmy nową sytuację. Przy skromnych kosztach około 2000 euro miesięcznie oznaczało 17×2000 euro = 34 000 euro. W tamtym czasie dysponowaliśmy jedynie 12 000 euro.  
Zaczęliśmy wtedy szukać nowych rozwiązań. Wielokrotnie pisaliśmy do Konsulatu RP w Brukseli z kopiami do licznych instytucji rządowych i pozarządowych. Czas biegł nieubłagalnie, a my nie odnotowaliśmy do tej pory praktycznie żadnej reakcji na nasze pisma. Jedyną pisemną odpowiedź po naszych interwencjach i osobistych naciskach otrzymaliśmy od Naczelnika ds. Finansów w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą (DWPPG) pana Tomasza Orczyka, który poinformował nas, że MSZ wypracowuje wraz z Ambasadą RP w Brukseli rozwiązanie. Takie rozwiązanie nigdy nie dotarło. Zalecenie ówczesnego Konsula RP Wojtczaka wydaje się nam tym, które „naznaczyło” naszą Bibliotekę „na stratę”.
Konsekwencje likwidacji BPB są duże i jesteśmy przekonani, że Polonia belgijska nieraz będzie powracała i badała zasadność takiej decyzji.
W gronie ludzi zgromadzonych wokół Biblioteki jest wiele osób, które pragną reaktywować działalność Biblioteki w podobnym do tej pory kształcie. Jeśli znajdziemy środki finansowe na ten cel myślimy, że będzie to możliwe. Na razie, musimy przeanalizować całą sytuację na nowo i zbadać nowe możliwości tak, aby ewentualne nowe przedsięwzięcie miało szanse na dobre funkcjonowanie.
Raz jeszcze dziękuję za wszelką życzliwość i pomoc.
Krzysztof Skotnicki
Sekretarz Biblioteki Polskiej w Brukseli
Publikujemy wszystkie materiały, które otrzymaliśmy z Brukseli, dokumentujące zabiegi pracowników biblioteki o uratowanie placówki. Publikujemy też tekst listu, który jako Redakcja wysłaliśmy do wszystkich polskich posłów do Parlamentu Europejskiego.
                            Warszawa, dnia 25 września 2015 roku
Redakcja Eurogospodarki
ul. Zielna 37
00 – 108 Warszawa
                                     Pan(i) Poseł
                                    ……………………………
                                    Rue Wiertz/Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Belgique/België
Szanowny (a) Panie (i)
Przesyłamy zamieszczony w sierpniowym wydaniu miesięcznika Eurogospodarka artykuł pod tytułem Bibliotheque Polonaise de Bruxelles – Biblioteka Polska w Brukseli umiera pod okiem naszych parlamentarzystów unijnych z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Z wyrazami szacunku
                                    Redaktor Naczelny
                                    Wojciech Dmochowski
 
Lista adresatów:
anna.fotyga@europarl.europa.eu
janusz.lewandowski@europarl.europa.eu
jaroslaw.walesa@europarl.europa.eu
janusz.zemke@europarl.europa.eu
kosmatadeusz.zlotowski@europarl.europa.eu
tadeusz.zwiefka@europarl.europa.eu
karol.karski@europarl.europa.eu
barbara.kudrycka@europarl.europa.eu
michal.boni@europarl.europa.eu
danuta.huebner@europarl.europa.eu
marek.jurek@europarl.europa.eu
zdzislaw.krasnodebski@europarl.europa.eu
michal.marusik@europarl.europa.eu
jaroslaw.kalinowski@europarl.europa.eu
zbigniewkrzysztof.kuzmiuk@europarl.europa.eu
julia.pitera@europarl.europa.eu
jacek.saryusz-wolski@europarl.europa.eu
janusz.wojciechowski@europarl.europa.eu
ryszard.czarnecki@europarl.europa.eu
andrzej.grzyb@europarl.europa.eu
agnieszka.kozlowska-rajewicz@europarl.europa.eu
krystyna.lybacka@europarl.europa.eu
adam.szejnfeld@europarl.europa.eu
krzysztof.hetman@europarl.europa.eu
miroslaw.piotrowski@europarl.europa.eu
elzbieta.lukacijewska@europarl.europa.eu
stanislaw.ozog@europarl.europa.eu
tomasz.poreba@europarl.europa.eu
edward.czesak@europarl.europa.eu
beatabarbara.gosiewska@europarl.europa.eu
ryszardantoni.legutko@europarl.europa.eu
czeslaw.siekierski@europarl.europa.eu
roza.thun@europarl.europa.eu
bogdan.wenta@europarl.europa.eu
stanislawjozef.zoltek@europarl.europa.eu
jerzy.buzek@europarl.europa.eu
adam.gierek@europarl.europa.eu
januszryszard.korwin-mikke@europarl.europa.eu
jan.olbrycht@europarl.europa.eu
boleslaw.piecha@europarl.europa.eu
marek.plura@europarl.europa.eu
jadwiga.wisniewska@europarl.europa.eu
lidiajoanna.geringerdeoedenberg@europarl.europa.eu
robertjaroslaw.iwaszkiewicz@europarl.europa.eu
dawid.jackiewicz@europarl.europa.eu
danuta.jazlowiecka@europarl.europa.eu
kazimierzmichal.ujazdowski@europarl.europa.eu
bogdan.zdrojewski@europarl.europa.eu
marekjozef.grobarczyk@europarl.europa.eu
boguslaw.liberadzki@europarl.europa.eu
dariusz.rosati@europarl.europa.eu
 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Koncerty szantowe 130 metrów nad ziemią

Koncerty szantowe z widokiem na morze najczęściej kojarzą się...

CH Osowa stawia na sztukę 

Centrum Handlowe Osowa, znane w Trójmieście z cyklicznie organizowanych...

Pieniądze z unijnego Programu FEnIKS trafią do samorządowych instytucji

Wsparcie dla nowoczesnej infrastruktury kulturalnej, projektowanie oferty włączającej lokalne...

Stosunek Polaków do zabytków innych kultur

Zdecydowana większość Polaków chce, aby dziedzictwo innych kultur traktować...