Dane dzieci zagrożonych uprowadzeniem będą wpisywane do Systemu Schengen

Nowelizacja ustawy o Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) przewiduje wpisywanie w krajowym systemie SIS danych dzieci zagrożonych transgranicznym uprowadzeniem przez rodzica, członka rodziny lub opiekuna. Również tych, którym należy uniemożliwić podróżowanie, ponieważ mogą stać się ofiarami terrorystów lub zostać zmuszone do udziału w działaniach wojennych – podaje Prawo.pl.

Konsultowany obecnie projekt zmiany przepisów, przygotowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wiąże się z potrzebą umożliwienia stosowania rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczących: powrotu nielegalnie przebywających cudzoziemców do państw pochodzenia, odpraw granicznych oraz współpracy wymiarów sprawiedliwości 25 państw strefy Schengen w sprawach karnych.

Dodanie nowych artykułów do ustawy ma na celu uwzględnienie zwłaszcza dzieci zagrożonych uprowadzeniem przez rodzica, członka rodziny lub opiekuna oraz dzieci, którym należy uniemożliwić podróżowanie ze względu na konkretne i realne zagrożenie. Tym zagrożeniem mogą być przestępstwa terrorystyczne, gdzie małoletni zostaną zwerbowani do ugrupowań zbrojnych lub zmuszeni do aktywnego udziału w działaniach wojennych.

Prawo.pl informuje, że nowe przepisy wprowadzają również tzw. „wpisy prewencyjne”, dotyczące także osób dorosłych, narażonych na niebezpieczeństwo, którym należy uniemożliwić podróżowanie dla ich własnej ochrony. Dotyczy to sytuacji, gdy np. podróż może się wiązać z ryzykiem handlu ludźmi, przymusowego małżeństwa lub przemocą warunkowaną płcią.

Projekt MSWiA wprowadza także zmiany przepisów dotyczących uprawnień do bezpośredniego dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) w celu dokonywania wpisów danych SIS oraz wglądu do danych tego systemu. Dodano również nową definicję krajowego systemu SIS.

Uprawnienia do bezpośredniego dostępu do KSI w celu dokonywania wpisów do SIS, przysługują policji, sądowi lub prokuraturze, a w niektórych przypadkach również Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i Służbie Celno-Skarbowej.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/dane-dzieci-ukrywajace-sie-lub-zagrozone-uprowadzeniem-w-sis,513082.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

W 2023 roku blisko milion kierowców zostało złapanych przez fotoradary

Liczba wykroczeń zarejestrowana przez fotoradary na polskich drogach wyniosła...

Wysyp regulacji prawnych dla nieruchomości

ESG, czyli aspekty środowiskowe, społeczne i zarządcze stały się...

Zajęcia komornicze oraz wierzytelności faktoringowe. Co mają wspólnego?

Jednym z kluczowych kryteriów, jakie firma faktoringowa weryfikuje przed...

W harmonii z prawem – Konferencja

20 maja 2024 r. w Warszawie, spotkają się międzynarodowi eksperci pragnący usprawnić funkcjonowanie prawa, orzecznictwa i stosowanych praktyk w celu ułatwienia codziennego wspólnego funkcjonowania firm, administracji publicznej, krajowych i europejskich ustawodawców, a w konsekwencji także zatrudnianych przykładowych: Andrieja, Pablo, Swietlany, Anny i Eleny, a także europejskich odbiorców usług, świadczonych przez ich pracodawców