Lokalni producenci pod lepszą ochroną unijnych przepisów

Rozszerzenie ochrony własności intelektualnej również na wytwórców lokalnych produktów, które są ściśle powiązane z danym regionem, ma zacząć obowiązywać w UE od połowy listopada – informuje Prawo.pl. Według ekspertów nowe regulacje pomogą zapobiegać przypadkom przywłaszczania regionalnych produktów przez osoby trzecie i światowe korporacje. 

Nowe przepisy wprowadza unijne rozporządzenie 2023/2411 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych produktów rzemieślniczych i przemysłowych. Stanowi ono wynik ustaleń na poziomie unijnym z 2020 roku, które wyznaczyły wieloletnie cele i kierunki, w jakich ma zmierzać ochrona własności intelektualnej, w tym wprowadzenie ogólnounijnego systemu specjalnej ochrony oznaczeń geograficznych produktów nierolnych. Rozporządzenie przyjęto pod koniec października br.

Wśród regionalnych produktów nierolnych pozostających dotychczas bez ochrony można wymienić m.in.: kamienie naturalne, wyroby drewniane, biżuterię, materiały włókiennicze, koronki, sztućce, szkło, porcelanę oraz skóry i skórki, dotyczy to również np. ceramiki z Bolesławca czy włoskiego szkła Murano. W rozporządzeniu podkreślono, że konieczne jest zapewnienie spójnej i szerokiej ochrony tych produktów na terenie UE, co pozwoli konsumentom na świadomy wybór wytworów regionalnych i będzie sprzyjało rozwojowi rzemiosła.

Nowe przepisy unijne mają wprowadzić nie tylko prostą i szybką procedurę rejestracyjną, ale również zapewnić producentom kontrolowanie jakości produktów, które pojawiają się na rynku. Wnioski o rejestrację będą mogły składać zarówno grupy producentów, jak i pojedyncze przedsiębiorstwa.

Aby uzyskać oficjalną ochronę, nazwa produktu ma kwalifikować się jako oznaczenie geograficzne, jeśli produkt spełni łącznie trzy warunki: jest zakorzeniony w określonym miejscu, regionie lub kraju lub z niego pochodzi; dana jakość, renoma lub inna cecha charakterystyczna produktu jest wynikiem jego pochodzenia geograficznego oraz co najmniej jeden etap produkcji odbywa się na tym obszarze geograficznym.

Procedura będzie składać się z dwóch etapów: na poziomie krajowym i unijnym. Zostanie utworzony także jednolity rejestr unijny, który ma być ogólnie dostępny, tak by informacje o produkcie mogli sprawdzić również zainteresowani konsumenci.

„Po wejściu w życie rozporządzenia konieczna będzie zmiana przepisów obowiązujących w prawie polskim, w tym wyznaczenie właściwego organu do zarządzania krajowym etapem rejestracji i innymi procedurami dotyczącymi oznaczeń geograficznych produktów rzemieślniczych i przemysłowych, gdyż jak na razie nie wiadomo, kto miałby się tym zająć” – wyjaśnia Nina Jankowska, rzecznik patentowy w Kancelarii Patentowej Patpol.

Źródło informacji: PAP MediaRoom. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
spot_img
spot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Polacy nie znają swoich praw podatkowych

Aż 64% Polaków deklaruje znajomość zasad podatkowych, a co...

Rejestr zastrzeżonych PESEL-i nie uchroni od razu

Od 17 listopada 2023 r. każdy obywatel może zastrzec...

Prace nad dyrektywą UE. Darmowa upadłość firmy

Trwają prace nad projektem dyrektywy Unii Europejskiej, która zakłada,...

Zmieniają się przepisy prawa spadkowego

Już za chwilę wchodzą w życie nowe przepisy w...