Nadeszła ulga za złe długi

Przede wszystkim natrafiamy na nowelizację Ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw. Stanowi ona doprecyzowanie przepisów dotyczących tzw. ulgi na złe długi.
Wprowadzenie tych rozwiązań ma na celu dostosowanie obowiązujących w Polsce przepisów podatkowych do przepisów unijnych.
Ulga na złe długi od chwili swojego wprowadzenia, czyli od 1 czerwca 2005 r. była kilkakrotnie już nowelizowana. Od samego początku jednak stała się narzędziem, dzięki któremu możemy zoptymalizować swoje obciążenia podatkowe. Zmodyfikowane przepisy mają być korzystniejsze zwłaszcza dla przedsiębiorców.
Było
Zgodnie z wcześniej obowiązującym stanem prawnym, przepisy nie przewidywały możliwości skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi w przypadku, gdy dłużnik był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. W takiej sytuacji dłużnik musiał przeprowadzić stosowną korektę.
Jest
Teraz zmiany spowodowały, że dłużnik nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, nawet jeżeli będzie pozostawał na koniec miesiąca, w którym upływa 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.
Poprzez wprowadzenie tej zmiany uzyskano jednocześnie pożądaną symetrię. Wierzyciel w takiej sytuacji również nie jest uprawniony do dokonania stosowanej korekty.
Zmiana może także spowodować obniżenie kosztów postępowania upadłościowego. Odtąd  niezapłacony podatek VAT podlega zgłoszeniu do masy upadłości. Pozwala to na spełnienie zasad neutralności i proporcjonalności, które uznaje prawo unijne.
Istotna zmiana dotyczy również tzw. powiązania. Wcześniej, jeżeli między wierzycielem a dłużnikiem istniało powiązanie wyszczególnione w art. 32 ust. 2-4, nie było możliwości zastosowania ulgi na złe długi. Podyktowane było to zapisami art. 89a ust. 7 Ustawy o VAT.
Było
Do powiązań dyskwalifikujących wierzyciela do skorzystania z ulgi należały związki:

kapitałowe
majątkowe
rodzinne (nie tylko małżeństwo, ale również pokrewieństwo oraz powinowactwo do 2 stopnia)
z tytułu przysposobienia
wynikające ze stosunku pracy.

Jest
Od 1 stycznia 2015 r. powiązania między wierzycielem a dłużnikiem nie stanowią przeszkody do odliczenia ulgi.
Nowe brzmienie otrzymuje również przepis dotyczący obowiązku składania deklaracji VAT. Zmiany dokładnie określają sytuację, w której podatnik zwolniony od podatku VAT obowiązany jest do złożenia deklaracji podatkowej. Wynika to z obowiązku dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego (w przypadku nieuregulowania należności w ustawowo wskazanym terminie).
Było
Podatnik ten zobowiązany był jedynie do wpłaty podatku na podstawie art. 103 ust. 1 Ustawy o VAT.
Jest
Obowiązujący wcześniej przepis art. 99 ust. 7 pkt 3 Ustawy o VAT został uzupełniony o przypadek wskazany w art. 89b ust. 1 Ustawy o VAT.
Wprowadzone zmiany dotyczące ulgi na złe długi mają zastosowanie również do wierzytelności powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy.
Zatem dłużnik, który dokonał stosownej korekty podatku naliczonego w odniesieniu do wierzytelności powstałej przed 1 stycznia 2015 r. z tym dniem jest uprawniony do dokonania ponownej jego korekty w rozliczeniu za okres rozliczeniowy obejmujący ten tydzień.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Polski rynek pracy. Zatrzymanie pracujących obywateli Ukrainy nie wystarczy

Legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce ma zostać przedłużona...

Uchodźcy na rynku pracy

Norwegia jest jednym z europejskich liderów, która rozwija różnorodne...

Będzie większy wybór mieszkań, ale ceny wzrosną – prognozy na II kwartał 2024

Zła informacja dla kupujących jest taka, że ceny mieszkań...

Dlaczego warto zatrudniać freelancerów?

Około 20% firm zarejestrowanych na miedzynarodowym portalu Freelancehunt.com zatrudnia...