Wchodzą w życie kolejne przepisy ustawy antylichwiarskiej

Już 18 maja br. zacznie obowiązywać nowa część przepisów ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Celem zmian tzw. ustawy antylichwiarskiej oraz innych przepisów, które wchodzą w życie tego dnia jest przede wszystkim zlikwidowanie nieprawidłowości w udzielaniu pożyczek o charakterze lichwiarskim. Jak ustawa wpłynie na praktykę rynkową?

Znowelizowana ustawa antylichwiarska zaczęła obowiązywać już w połowie grudnia 2022 roku. Natomiast nie wszystkie jej przepisy. Od 18 maja br. zaczną działać, m.in. uregulowania dotyczące zdolności kredytowej, które zostały opisane w ustawie bardziej szczegółowo. Przewidziano również poważne konsekwencje dla pożyczkodawców, którzy zdecydują się na naruszenie obowiązku weryfikacji zdolności kredytowej, czy na finansowanie klientów, którzy mieli problemy ze spłatą wcześniejszych pożyczek.

Trudno powiedzieć w jaki sposób zmiany wpłyną na praktykę rynkową, niemniej jednak będą mieć one istotny wpływ na działalność instytucji pożyczkowych, przede wszystkim poprzez wzmocnienie pozycji konsumenta oraz jego ochronę przed zbyt dużymi kosztami. Nowe przepisy bez wątpienia będą generować dodatkowe koszty prowadzenia działalności dla instytucji pożyczkowych, co niestety może skutkować ich przerzuceniem na konsumentów, którzy zapłacą więcej za obsługę umowy. Konsument zatem przed zawarciem umowy powinien dokładnie przeanalizować jej treść pod kątem jej zgodności z nowymi przepisami – mówi adwokat Karolina Kwiatkowska, partner kancelarii Czupajło Ciskowski & Partnerzy.

Znaczny wzrost kosztów oraz ograniczenie swobody prowadzenia działalności może spowodować również zakończenie prowadzenia działalności przez wiele instytucji pożyczkowych działających aktualnie na rynku. Należy pamiętać, że odtąd każda instytucja pożyczkowa będzie zobowiązana do dzielenia się informacjami o udzielonych pożyczkach i nieterminowych spłatach z biurem informacji kredytowej lub przesyłać informacje do biura informacji gospodarczej.

Pozytywnie natomiast należy ocenić to, że zmiany wprowadzają objęcie działalności instytucji pożyczkowych nadzorem KNF. Instytucje pożyczkowe zobligowane będą do przekazywania sprawozdań kwartalnych i rocznych do KNF, a brak wywiązania się z tych obowiązków będzie skutkował nałożeniem sankcji na te podmioty. Ta część przepisów ustawy ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku – dodaje ekspertka.

***

Czupajło Ciskowski & Partnerzy Kancelaria Adwokacka – kancelaria specjalizująca się w prawie pracy, rodzinnym, spadkowym, bankowym, nieruchomości, budowlanym, a także sprawach sądowych i administracyjnych.

Źródło: Newseria. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Nowy typ przestępstwa – uchylanie się od obowiązku naprawienia szkody

Od 1 października grozić będzie kara pozbawienia wolności za...

Kompleksowa pomoc zadłużonym oraz skuteczne zwalczanie lichwy

Mijają cztery lata od podpisania przez Prezydenta RP nowelizacji...

Zmiana przepisów dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur

Dobrowolny do tej pory centralny system wystawiania faktur ustrukturyzowanych...