Program Mój Prąd 5.0. Czy wystarczy budżetu?

W kwietniu br. ruszył Programu Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami, w porównaniu z poprzednimi edycjami, jest m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska prawie miesiąc od uruchomienia wsparcia złożono już blisko 14 tysięcy wniosków o dofinansowanie, w tym 1132 na same pompy ciepła. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

Pompy ciepła i inne zmiany 

Popularność pomp ciepła od dłuższego czasu rośnie. Potwierdzają to dane Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. W 2022 roku poziom ich sprzedaży wzrósł o 120% względem roku poprzedniego. Co więcej, to właśnie one są drugim elementem Programu Mój Prąd 5.0, na który składane są wnioski o dotacje. Na pierwszym miejscu są instalacje PV (13550 szt.). Warto zwrócić uwagę, że osoby, które już posiadając instalacje PV, skorzystały z dotacji i rozliczają się według net-billing oraz chcą rozwinąć instalacje np. o pompę ciepła lub magazyn energii, również mogą liczyć na wsparcie. 

Dodatkowo Mój Prąd 5.0 – w odróżnieniu z poprzednimi edycjami – umożliwia skorzystanie z dofinansowania osobom, które już produkują energię elektryczną i przechodzą między systemami rozliczeniowymi (net-metering-> net-billing) i nie dostali lub nie skorzystali z dotacji do tej pory.  

Istnieje również szansa sfinansowania pompy ciepła, nawet jeśli posiadamy inne źródło np. gaz. Takie rozwiązanie daje możliwość wyboru rozwiązania, które jest w danej sytuacji dla nas tańsze. Jest to o tyle istotne, że obecnie ważna jest dla nas możliwość obniżenia kosztów ogrzewania. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Euros Energy pod koniec 2022 roku, z których wynika, że Polacy boją się wysokich rachunków za ogrzewanie (84% respondentów). Jedynie 12% osób nie obawia się wzrostu wydatków w tym zakresie. Warto więc podkreślić, że w dotacji Czyste Powietrze nie ma takiej możliwości. Konieczne jest przeprowadzenie pełnej termomodernizacji i modernizacji instalacji grzewczej oraz zdemontowanie starych źródeł ciepła. 

Program Mój Prąd 5.0 umożliwia również sfinansowanie pomp ciepła powietrze-powietrze, czyli klimatyzatorów o wyższej klasie energetycznej. Jednak w tym przypadku nie może on być połączony z kotłem na paliwa stałe.   

Obecnie nie trzeba spełniać praktycznie żadnych wymogów co do dochodu, pozostaje oczywiście kryterium: im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym wyższa dotacja. Co istotne, są to najwyższe poziomy dofinansowań, jakie w ogóle były do tej pory (poza magazynem energii).

Przy tak dużym zainteresowaniu warto wiedzieć, że nabór wniosków w „Moim Prądzie” 5.0 potrwa do 22 grudnia br. bądź do wyczerpania się budżetu programu. Dlatego warto nie zwlekać z podejmowaniem decyzji. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć wzrostu kosztów inwestycji związanych z inflacją i niestabilnością gospodarczą, a także zagwarantować dostęp do środków finansowych.

Polacy w kierunku odnawialnych źródeł energii 

Duże zainteresowanie dotacjami na zakup różnych urządzeń związanych z energią odnawialną cieszy. Świadczyć to może o tym, że Polacy chcą inwestować w ekologiczne rozwiązania. Korzyści wynikające z ich zastosowania są liczne. Przede wszystkim, pozwalają na znaczne obniżenie emisji zanieczyszczeń powietrza w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła, takimi jak węgiel czy gaz. Ponadto znacząco mogą przyspieszyć transformację energetyczną naszego kraju – wskazuje Tomasz Walczak, CTO Euros Energy. W obliczu kryzysu energetycznego i rosnących problemów z infrastrukturą sieciową, samowystarczalne, a tym bardziej ekologiczne, gospodarstwa domowe są bardzo potrzebne – dodaje. 

Program Mój Prąd 5.0 rozszerza swoje wsparcie, aby promować efektywną i bezpieczną energetykę. Oprócz instalacji fotowoltaicznych, program obejmuje również dotację na magazyny energii, ciepła, systemy zarządzania energią (HEMS/EMS) oraz kolektory słoneczne. Ma to przyczynić się do powstawania jak największej liczby samowystarczalnych gospodarstw domowych, które będą wytwarzać i w jak największym stopniu konsumować własną energię.

Zmiany są potrzebne. Aktualnie cel unijny to ograniczenie emisji netto gazów cieplarnianych o minimum 55% do 2030 r. Natomiast u nas – w dalszym ciągu – paliwa kopalne stanowią 85% całkowitych dostaw energii. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) kluczowym wyzwaniem dla Polski jest więc przyspieszenie transformacji w kierunku czystej energii, aby rozwiązać problem emisji wynikających właśnie z dominującej roli węgla w sektorze energetycznym. 

***

Euros Energy to polska firma inżynieryjna propagująca nowoczesną energetykę opartą na zasobach odnawialnych. Jest producentem ekologicznych urządzeń m.in. pomp ciepła. Produkty marki są skierowane do klientów indywidualnych oraz odbiorców przemysłowych. Dzięki zespołowi ekspertów, 12 latom doświadczenia dla budownictwa wielorodzinnego, czterem specjalistycznym laboratoriom z sukcesem realizuje swoje projekty, które stanowią element transformacji energetycznej Polski. Euros Energy produkuje nie tylko urządzenia, lecz całe ekologiczne systemy.

Źródło informacji i zdjęcia – materiały prasowe.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Są miliardy złotych na program „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW ostrzega – przed czym?

Program „Czyste Powietrze” – jeden z najbardziej wymagających programów...

Warszawa. V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024

W dniach 22 i 23 kwietnia stolica Polski po...

Rusza nowy program grantowy dla projektów proekologicznych

Fundacja E.ON ogłasza start międzynarodowego programu grantowego „E.ON łączy...

TOGETAIR 2024: razem dla przyszłości

W obliczu zbliżających się zmian związanych z ochroną środowiska,...