Warszawa. Q22 najbardziej zaawansowanym technologicznie biurowcem regionu CEE 

Q22 jako jeden z pierwszych istniejących projektów biurowych w Polsce otrzymał certyfikat WiredScore oraz SmartScore, które potwierdzają zastosowanie w budynku najnowocześniejszych technologii oraz rozwiązań sprzyjających użytkownikom. Przez proces certyfikacji właściciela obiektu – firmę Invesco Real Estate European Fund (IREEF) – przeprowadzili eksperci z Colliers. Zarządcą najbardziej zaawansowanego technologicznie biurowca w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest firma CBRE.

– Pod koniec zeszłego roku biurowiec Q22 jako pierwszy w Polsce otrzymał certyfikat BREEAM In-Use w najnowszym standardzie oceny International Commercial V6 na poziomie Outstanding Part 1 i Part 2. Nie zaprzestaliśmy pracować nad ulepszeniami i Q22 ponownie zaskakuje. Jako pierwszy w Polsce biurowiec w użytkowaniu otrzymał prestiżowy certyfikat SmartScore oceniający i potwierdzający najwyższy poziom zaawansowania technologicznego budynków – mówi Anna Szelc, Dyrektor Investment Management Invesco Real Estate w Polsce.

Certyfikat WiredScore powstał w 2013 roku w Nowym Jorku z silnej potrzeby biznesowej najemców do poprawy warunków teletechnicznych budynków biurowych. W 2021 roku firma wypuściła na rynek drugi certyfikat – SmartScore, który ocenia zaawansowanie inteligentnych budynków. Obecnie ponad 3800 budynków w 36 krajach na świecie dołączyło do programów certyfikacji WiredScore. Q22 jest jednym z nich.

Technologia na najwyższym poziomie

Biurowiec Q22 znajduje się w Warszawie przy Alei Jana Pawła II. Jego całkowita powierzchnia wynosi 54 tys. mkw., obejmujących 42 kondygnacje naziemne i 5 podziemnych. Na przestrzeń składa się część biurowa i handlowo-usługowa, w tym klub fitness i centrum konferencyjne. Wśród najemców znajdują się m.in. firmy takie jak Deloitte, Linklaters, White&Case, William Demant, Omni Office czy Savills. Budynek został oddany do użytku w 2016 roku, kiedy też przeszedł w ręce nowego właściciela – funduszu z grupy Invesco Real Estate. Właściciel budynku, stawiając na ekologię oraz zaawansowanie technologiczne, przy wsparciu firmy CBRE, która zarządza projektem, dokonał znaczących usprawnień pozwalających na certyfikację obiektu.

Kluczowe zmiany to m.in. aktualizacja systemu BMS, który pozwala na zwiększenie efektywności operacyjnej budynku, modernizacja systemu kontroli dostępu, m.in. wprowadzono możliwość korzystania z mobilnych kart dostępu, uruchomiono system do raportowania ścieżki dekarbonizacji na podstawie dokładnych danych o zużyciu mediów czy wdrożono platformę operacyjną najemcy. To ostatnie rozwiązanie pozwala użytkownikom z poziomu mobilnej aplikacji zarządzać usługami i funkcjami budynku, włączając w to zieloną edukację, możliwość rezerwacji miejsc parkingowych czy informacje na żywo o rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w okolicy. Natomiast administratorzy najemców mają możliwość inteligentnego zarządzania swoją obecnością w biurowcu.

Dziś Q22, dzięki zintegrowanym systemom, generuje użyteczne dane wykorzystywane przez personel operacyjny do efektywniejszego zarządzania zasobami. Dostęp do aktualnych i historycznych danych pozwala na kontrolę m.in. ile osób pojawiło się w budynku, ile osób dokładnie przechodzi przez bramki w danej godzinie, gdzie znajdują się kabiny windowe, ile kilogramów plastiku generuje dany najemca, jaka jest temperatura i gdzie świeci się światło. Ponadto, personel ma realny wpływ na lepsze samopoczucie i doświadczenia użytkowników, mogąc dostosować warunki wewnętrzne budynku i wysłać powiadomienie tylko do osób, które pojawiły się w biurowcu danego dnia.

– Q22 jest doskonałym przykładem tego, jak strategiczne podejście do technologii przynosi wymierne korzyści w budowaniu konkurencyjności nieruchomości na lata. Już na etapie projektowania budynek został przygotowany na przyszłość, a jego właściciel stale inwestuje w nowe rozwiązania, aby taki stan utrzymać. Jednocześnie, tak jak zdecydowana większość biurowców w Europie, czy nawet na świecie, Q22 potrzebował wzorca i standardu, które wyznaczą kierunkowskazy na kolejne lata. Certyfikaty SmartScore i WiredScore są odpowiedziami na tę potrzebę – nie tylko pozwalają ocenić poczynione już działania, ale podpowiadają także, jakie kolejne kroki należy poczynić, aby zabezpieczyć budynek przez technologicznym starzeniem się i stale dostarczać wymiernych benefitów obecnym i potencjalnym najemcom – mówi Renata Hartle, Akredytowana Profesjonalistka, która wspierała Q22 w procesie certyfikacji w systemach WiredScore oraz SmartScore.

– Zdobycie pierwszego certyfikatu SmartScore dla budynku w użytkowaniu jest szczególnym osiągnięciem dla Invesco Real Estate. Demonstruje to zaangażowanie właściciela w tworzenie najlepszych usług i standardów dla najemców, jednocześnie przygotowując go na przyszłość. Cieszymy się z ekspansji certyfikatów WiredScore oraz SmartScore na warszawskim rynku. Udowadnia to, że w Polsce działa wielu inwestorów myślących przyszłościowo, którzy rozumieją zmieniający się świat i stawiają na technologiczny progres – mówi Laura Klair, Szefowa rozwoju WiredScore w Krajach Nordyckich i CEE.

***

O Colliers 

Colliers (NASDAQ, TSX: CIGI) to wiodąca firma oferująca szeroką gamę najwyższej jakości usług w zakresie nieruchomości i zarządzania inwestycjami. Działając w 66 krajach, ponad 18 000 specjalistów współpracuje w celu maksymalizacji wartości nieruchomości dla najemców, właścicieli i inwestorów. Przez ponad 28 lat nasz doświadczony zespół liderów, posiadający znaczne udziały w firmie, zapewnił naszym akcjonariuszom roczny zwrot z inwestycji w wysokości ok. 20%. Z rocznymi przychodami firmy na poziomie $4,5 mld oraz aktywami w zarządzaniu o wartości ponad $98 mld, maksymalizujemy potencjał nieruchomości i przyspieszamy sukces naszych klientów i pracowników. 

O CBRE

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2019 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne.  

Invesco Real Estate:

Invesco Real Estate jest światowym liderem w branży zarządzania inwestycjami w nieruchomości, zarządzając aktywami na rynku nieruchomości o wartości 89,3 mld USD, zatrudnia 587 pracowników i posiada 21 biur regionalnych w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Invesco Real Estate od 1992 roku aktywnie inwestuje w całym spektrum ryzyka i zwrotu, w bezpośrednie strategie dotyczące nieruchomości, takie jak podstawowe, dłużne, wartości dodane i oportunistyczne, a także w notowane na giełdzie papiery wartościowe na rynku nieruchomości. W Europie Invesco Real Estate ma osiem biur w Londynie, Monachium, Mediolanie, Madrycie, Paryżu, Pradze, Luksemburgu i Warszawie oraz 177 pracowników. Zarządza 184 aktywami w 13 krajach europejskich i zarządza aktywami o wartości około 14,7 miliardów USD. (30.09.2022)

Źródło informacji i zdjęcia: materiały prasowe.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Elastyczność sieci szansą na energię elektryczną dostępną wszędzie

Nowoczesny, dynamiczny system elektroenergetyczny wymaga wdrażania innowacyjnych produktów i...

Trendy kształtujące branżę biotechnologiczną

Biotechnologia obejmuje wykorzystanie żywych organizmów i procesów biologicznych w...

Prace badawczo-rozwojowe w sektorze farmaceutycznym

Jak wynika z raportu Bank of America Merrill Lynch,...

Lidzbark Warmiński. Powstaje Ciepłownia Przyszłości

Przekształcanie w Polsce ciepłownictwa opartego na paliwach kopalnych w...