Rocznica wybuchu wojny. Ukraina wciąż potrzebuje pomocy

Wojna na Ukrainie trwa już rok. Rosyjska inwazja pokazała, że w obliczu kryzysu Polacy umieją się konsolidować i solidarnie pomagać. Tylko w trzech pierwszych miesiącach wojny zgromadzono ok. 10 mld zł, co stanowi ok. 2/3 wartości środków przeznaczonych na cele dobroczynne w 2021 r. Ukraińców wsparło około 80 proc. Polaków. 

Hasło „Jak pomóc Ukrainie” było jednym z najczęstszych wyszukiwań w Google w 2022 roku. W wyniku rosyjskiej agresji doszło do największej od czasów II wojny światowej fali migracji w Europie. Miliony ukraińskich obywateli, w poszukiwaniu schronienia i bezpieczeństwa przekroczyło polską granicę. Polacy ruszyli z pomocą, która trwa do dziś. 

BCC DLA UKRAINY – JAK PRZEDSIĘBIORCY WSPIERAJĄ UKRAINĘ 

Jako przedsiębiorcy i obywatele jesteśmy głęboko zaniepokojeni eskalacją działań Rosji wobec Ukrainy. Solidaryzujemy się z ukraińskimi obywatelami i jednoznacznie potępiamy rosyjski atak na demokratyczne państwo, który naraża życie cywilów i zagraża stabilności w Europie. – mówił kilka dni po inwazji na Ukrainę Marek Goliszewski, ówczesny prezes Business Centre Club. Również w stanowisku Rady Przedsiębiorczości jasno wskazywał, że miejsce Polski jest w Europie, a członkostwo w Unii Europejskiej jest konieczne dla modernizacji polskiej gospodarki i rozwoju kraju. W obecnej sytuacji geopolitycznej, nasza obecność w UE wkracza w wymiar podstawowych wartości dla bezpieczeństwa i niepodległości Polski. 

Business Centre Club uruchomiło zorganizowaną pomoc w większości swoich oddziałów w Polsce. W działania pomocowe dla ofiar wojny w Ukrainie zaangażowane były m.in. Loże BCC: Małopolska, Łódzka, Katowicka, Gdańska, Opolska, Lubelska, Białostocka, a także firmy członkowskie. Pierwszych ofiarom udzielono pomocy już kilka godzin po rosyjskiej inwazji. 

« Z inicjatywy Loży Gdańskiej BCC i kanclerza Macieja Dobrzynieckiego, po spotkaniu z konsulem Ukrainy Oleksandrem Plodystyią dotyczącym wsparcia ze strony BCC, wdrożono akcja zakupu kamizelek kuloodpornych i hełmów najwyższej jakości dla sił Obrony Terytorialnej Ukrainy.  

« Smart Work, członek BCC i jej fundacja PRZYSZŁOŚĆ prowadziła zbiórkę środków na zakup żywności, artykułów higienicznych oraz wszelkich produktów koniecznych do zapewnienia przybywającym rodzinom bezpiecznego i godnego schronienia.  

« Firma członkowska Business Centre Club Multi Frigo z Lublina przyjęła pierwszych uchodźców już 25 lutego 2022 r. Kanclerz Loży – Mirosława Gałan podkreślał, że po informacji o rosyjskiej inwazji natychmiast podjęto decyzję o stworzeniu miejsca schronienia dla uciekających przed wojną kobiet z dziećmi. Do siedziby firmy docierała pomoc humanitarna z niezbędnymi rzeczami – takimi jak pościel, ubrania, żywność, śpiwory.  

« W opolskim oddziale BCC działania pomocowe koordynował  dyrektor Loży Marek Wołyński. Już w pierwszych tygodniach wojny z Opolszczyzny wyjechało kilkadziesiąt transportów z pomocą do Ukrainy. Było to możliwe dzięki wsparciu firmy Merce. Loża opolska była także partnerem Pierwszych Polsko-Ukraińskich Targów Aktywizacji Zawodowej, których celem było ułatwienie uchodźcom z Ukrainy odnalezienia się w nowych realiach, a także stworzenie płaszczyzny do dialogu z potencjalnymi, lokalnymi pracodawcami. W targach uczestniczyły wszystkie największe agencje pośrednictwa pracy. Z wsparcia skorzystało kilkaset obywateli Ukrainy. Natomiast firma członkowska BCC Weegree uruchomiła projekt PoMoc, w ramach którego pomagała szukać zatrudnienia i zakwaterowania dla ukraińskich uchodźców – głównie kobiet.

« Firma „Doradca” zorganizowała kursy i szkolenia, które przygotowywały obywateli Ukrainy do pracy na polskim rynku. Inna firma członkowska BCC – „Edbak” wyremontowała budynek, w którym przygotowano mieszkania dla ukraińskich rodzin i zapewniła zatrudnienie Ukraińcom.

« Loża Katowicka BCC i Związek Polskich Kawalerów Maltańskich oraz działająca w jego strukturach Maltańska Służba Medyczna wdrożyła program pomocy poszkodowanym i uchodźcom z Ukrainy. Loża lubelska BCC włączyła się również do akcji przekazania karetki z Paryża do Charkowa.  W Białymstoku aktywnie działały m.in. firmy BCC – Malow, Unibep, Astwa oraz Rosti Poland. 

« Firma członkowska BCC Grupa ARCHE przygotowała dla uchodźców z Ukrainy, poszukujących zakwaterowania 5000 miejsc. Zlokalizowano je w sieci hoteli oraz w Siedliskach Arche. Uruchomiono też sztab pomocy dla uchodźców z objętej stanem wojennym Ukrainy. Kolejną firmą członkowską BCC zaangażowaną w działania pomocowe jest ITM Poland, która finansowała zakwaterowanie stu uchodźców z Ukrainy. 

« Andersen w Polsce wraz z biurami na całym świecie aktywnie pomaga uchodźcom z Ukrainy. Sieć Andersen Global przekazała znaczne środki na bezpośrednią pomoc dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie oraz wspiera międzynarodowe i polskie organizacje pomocowe dla Ukrainy.  

« Zarząd Inpost podjął trudną i konieczną decyzję o nie nabywaniu usług i towarów firm rosyjskich i białoruskich, ale też od firm, w których akcjonariacie jest kapitał tych krajów – zaznaczał po wybuchy wojny Rafał Brzóska – członek BCC. 

To zaledwie kilka przykładów aktywności ukierunkowanych na pomoc Ukrainie przez firmy członkowskie i oddziały Business Centre Club. Centrala BCC wspierała także przedsiębiorców i pracodawców, organizując telefoniczne centrum pomocowe. Eksperci i kancelarie prawne pełnili dyżury, w trakcie których członkowie BCC mogli zgłaszać problemy i uzyskać konsultację dotyczącą legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Kilka dni po wybuchu wojny BCC wystąpiło do premiera i ministra finansów Mateusza Morawieckiego z propozycją, aby konkretna pomoc przedsiębiorców dla uchodźców była zwolniona od opodatkowania. Domagaliśmy się również uproszczenia procedur związanych z przyznawaniem tytułów pobytowych dla obywateli Ukrainy. 

– Nie mamy wątpliwości, że Polska i polscy przedsiębiorcy stoją po właściwej stronie tego konfliktu. Jesteśmy częścią cywilizacji i gospodarki zachodniej, a takie wartości, jak wolność, niepodległość i swoboda gospodarcza bliskie są naszym sercom. Rok temu polskie środowiska gospodarcze i obywatelskie skupione w BCC postanowiły uhonorować Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Złotą Statuetką BCC. Symbolizuje ona olimpijczyka niosącego Laur Zwycięstwa. Zwycięstwa, którego życzymy Ukrainie – mówi Jacek Goliszewski, prezes BCC. 

FIRMY CZŁONKOWSKIE BCC PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ODBUDOWY UKRAINY 

Napaść Rosji na Ukrainę spowodowała liczne straty zarówno wśród ludności, jak i koszt gospodarki. Koszt powojennej odbudowy kraju i jego infrastruktury szacowany jest na setki miliardów dolarów. Polska znalazła się w grupie państw, które jako pierwsze zgłosiły gotowość do pomocy w odbudowie zniszczonego wojną kraju. Przedsiębiorcy zrzeszeni w BCC deklarują swój udział w odbudowie Ukrainy korzystając z dostępnych programów wsparcia oferowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych czy też zgłaszając udział w przetargach ogłaszanych przez międzynarodowe organizacje pozarządowe. 

Business Centre Club informuje swoich członków o tych możliwościach poprzez działania informacyjne oraz planowane spotkania i konferencje. 

„Polski biznes cechuje zarówno dobre zrozumienie ukraińskich realiów gospodarczych, jak i bliskie więzi kulturowe z Ukrainą. Zatrudnienie znalazło u nas już ponad 500 tys. uchodźców.  Odbudowa Ukrainy może być szansą dla polskich przedsiębiorstw na rozwój swoich usług. Pomimo istniejącego konfliktu, ukraiński rynek wciąż funkcjonuje. Będziemy wspierać polskich przedsiębiorców w działaniach na rzecz inwestycji w tym kraju”. – deklaruje Jacek Goliszewski.  

*** 

Business Centre Club (BCC) 

BCC to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.  

Źródło: materiały prasowe. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Poparcie Europejczyków dla Ukrainy pozostaje silne

Silne poparcie dla Ukrainy w Europie sprawia, że politycy...

Dwa lata po wybuchu wojny zainteresowanie Polaków pomocą dla Ukraińców jest dużo mniejsze

Po dwóch latach wojny w Ukrainie zainteresowanie Polaków pomaganiem...

Światowe bezpieczeństwo żywnościowe ponownie zagrożone

Zerwanie przez Rosję umowy zbożowej mocno uderza w Ukrainę,...

Apel w sprawie europejskiej Agencji ds. Odbudowy Ukrainy

Business Centre Club apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego oraz...