UE potrzebuje konkretnego planu, jak pomóc Ukrainie

Unia Europejska potrzebuje konkretnego planu, jak pomóc Ukrainie w odbudowie – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas posiedzenia Komitetu Regionów w Pradze, na którym był też obecny m.in. mer Kijowa Witalij Kliczko.

„Na przykładzie mojego miasta, Gdańska, miasta solidarności i wolności, mogę powiedzieć, że tak jak możemy, staramy się pomóc czy to Buczy, czy Chersoniowi. Wysłaliśmy różne urządzenia mogące pomóc w naprawie systemu wodno-kanalizacyjnego. Do Lwowa np. wysłaliśmy autobusy komunikacji publicznej. Tylko, że to są bardzo punktowe, małe działania. I dzisiaj myślę, że jako Unia Europejska potrzebujemy konkretnego planu, jak pomóc Ukrainie w odbudowie” – podkreśliła prezydent Gdańska.

Zdaniem Dulkiewicz, bardzo ważne jest, żeby poza tą pomocą rzeczową, humanitarną „potrzebną tu i teraz” myśleć także długofalowo. Zauważyła, że Ukraina, która złożyła wniosek o członkostwo w UE, potrzebuje także bardzo konkretnego wsparcia.

„Dzisiaj powinniśmy myśleć o tym, jak chociażby wspierać transformację energetyczną, myśleć o takiej odbudowie i przebudowie, która będzie zgodna z wymaganiami współczesnego świata; ekologii czy kryzysu klimatycznego” – oceniła.

Według Dulkiewicz, istotne jest również zapewnienie, żeby finansowanie, które może płynąć z różnych miejsc, było bezpieczne, jeżeli chodzi o korupcję i żeby przepisy dotyczące wydatkowania środków europejskich czy bankowych były transparentne. Powiedziała, że przykładem miasta, które zrobiło bardzo wiele w tej kwestii, był Mariupol, dzisiaj zajęty przez Rosjan i w 90 proc. zniszczony.

„Te kompetencje i ta praca w Ukrainie już została wykonana i trzeba się tymi doświadczeniami podzielić” – podkreśliła Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska zaznaczyła, że cieszy się, iż w tej części roku mamy czeską prezydencję w Radzie UE, ponieważ jest ona bardzo blisko Ukrainy, a Czesi – podobnie jak Polacy – wiedzą doskonale, jak bardzo trzeba mierzyć się ze wszystkimi konsekwencjami wywołanymi rosyjską agresją w Ukrainie.

Obecność w Pradze podczas spotkania przedstawicieli Europejskiego Komitetu Regionów Witalija Kliczki Dulkiewicz odebrała jako „bardzo ważną symbolicznie”. Mer Kijowa został honorowym członkiem Komitetu Regionów.

„My, jako przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, ludzie od konkretnej roboty, konkretnych spraw, (…) rozmawiamy także z Witalijem Kliczko, jako szefem Związku Miast Ukraińskich o tym jak konkretnie ta pomoc może wyglądać” – wyjaśniła.

Europejski Komitet Regionów powołał w czerwcu Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy w odpowiedzi na prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i przy wsparciu przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Partnerem Sojuszu jest Związek Miast Ukraińskich.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie ilustracyjne – fot.Shutterstock. 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Miliony euro na współpracę transgraniczną zamiast do Rosji trafią do Ukrainy

Agresja na Ukrainę spowodowała zamrożenie wartego ponad 43 mln...

Rosja zadaje bezkrwawe ciosy infrastrukturze kolejowej Ukrainy?

Kolejne kłamstwa rosyjskiej propagandy Rosyjskie media i Ministerstwo Obrony twierdzą,...

Medialny debilizm [Korespondencja ze Lwowa]

We Lwowie naszym najważniejszym mieście zachodniej Ukrainy, tak jak...

Stop fejkom. Kłamstwa rosyjskiej propagandy

Na Ukrainie 15 milionów ludzi utrzymuje silne więzi z Rosją. Takie informacje są rozpowszechniane przez rosyjskie media propagandowe, powołujące się na Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.