40% Polaków uważa, że ma za mało pieniędzy?

Firma Intrum Justitia po raz drugi zaprezentowała „Konsumencki raport płatności” *, którego premiera w tym roku przypadła na 17 listopada – czyli tego dnia, w którym obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów. Raport jest kompleksowym europejskim badaniem dotyczącym zwyczajów płatniczych konsumentów. Wynika z niego, że głównymi powodami problemów finansowych Polaków są: utrata zatrudnienia, obniżka wynagrodzeń i ceny paliw.
Osoby zadłużone należy traktować z szacunkiem i zapewnić im pomoc w wyjściu z trudnej sytuacji
Lars Wollung

Natomiast źródłem oszczędności są rozrywki i zakupy odzieżowe, a czasem także żywność. Polacy najchętniej zaciągają pożyczkę u rodziny, przyjaciół lub we własnym banku, choć prawie połowa ankietowanych osób sądzi, że panuje nad własnymi finansami. Co ważne, już 60% polskich rodziców uczy dzieci, jak radzić sobie w kwestiach finansowych.
Terminowe płatności
Z danych „Konsumenckiego raportu płatności” wynika, że dokładnie 80% Polaków zgadza się, że trzeba zapłacić rachunki na czas i ponad 75% badanych osób wie, jakich rachunków może spodziewać się co miesiąc. Prawie nikt nie pozostawia nieotwartych kopert z rachunkami, chociaż 22% ankietowanych wskazało, że miało trudności z płaceniem rachunków, a 19% stwierdziło, że po opłaceniu rachunków nie mieli już więcej pieniędzy na życie. Aż 33% polskich respondentów zgadza się, że często nie mają pieniędzy, aby nimi obracać, 43% trzyma oszczędności na niespodziewane wydatki, 30% oszczędza stałą kwotę co miesiąc, 22% osób przyznało, że myśli nad przeprowadzką do innego kraju ze względu na sytuację finansową w Polsce i tylko 11% młodych respondentów sądzi, że sytuacja gospodarcza się poprawia.
Poziom optymizmu
Raport wskazuje istotne różnice między Europą Północną i Południową. Niesłabnące trudności finansowe dotykające ludzi pracy na południu Europy powodują, że w takich krajach jak Grecja czy Portugalia pomiar optymizmu konsumentów osiągnął historycznie niski poziom. Z kolei na północy kontynentu mieszkańcy krajów niemieckojęzycznych i skandynawskich, w szczególności Danii i Norwegii, przejawiają zdecydowanie większy optymizm w kwestii swojej sytuacji ekonomicznej.
Mieszkańcy Europy Południowej i Wschodniej (Włochy, Grecja, Portugalia, Węgry, Polska, Estonia, Czechy, Słowacja) borykają się z wysokimi stopami bezrobocia i słabą dostępnością finansowania, przyczyniającymi się do ich problemów finansowych. W tych krajach zwykłe koszty życia – takie jak koszty zakupu benzyny, energii i inne koszty ogólne – są najczęstszą przyczyną problemów finansowych (oprócz bezrobocia). Aż 84% respondentów uważa, że właśnie te koszty są główną przyczyną ich problemów finansowych (62% stwierdza, że zbyt duże wydatki są problemem – ale ocenia to jako zdecydowanie mniej istotny problem). – W krajach, w których przepisy regulujące kwestie zadłużenia i spłaty zobowiązań finansowych są najsłabsze, np. w krajach Europy Południowej i niektórych krajach nadbałtyckich, problem zadłużenia gospodarstw domowych jest najbardziej dotkliwy. Natomiast w krajach posiadających solidne rozwiązania legislacyjne umożliwiające lepsze zarządzanie zadłużeniem, na przykład w krajach skandynawskich i niemieckojęzycznych, konsumenci malują swoją sytuację finansową w bardziej optymistycznych barwach – powiedział Lars Wollung, President & CEO Intrum Justitia Group.
Raport analizuje dane statystyczne z krajów mających największy wpływ na politykę europejską. Wyniki badania nie tylko podkreślają występowanie różnic między północą a południem Europy, lecz także pokazują środowisko społeczne, w którym większa liczba Europejczyków czuje się gorzej niż dwa-trzy lata temu. Co istotne, nowy raport pokazuje na przykładzie wielu krajów, jak poważne konsekwencje może mieć dla osób prywatnych i firm dług osobisty oraz że stanowi on sygnał ostrzegawczy dla podmiotów kształtujących politykę europejską, zachęcając ich do stworzenia równego pola gry zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorstw.
* Badanie zostało przeprowadzone na przełomie maja i czerwca 2014 r. na reprezentatywnej próbie, czyli co najmniej n=1000 respondentów w każdym kraju, co daje ogółem n=21187 wywiadów przeprowadzonych we wszystkich 21 krajach. Udział w badaniu polegał na samodzielnym wypełnieniu ankiety internetowej.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Uchodźcy na rynku pracy

Norwegia jest jednym z europejskich liderów, która rozwija różnorodne...

Będzie większy wybór mieszkań, ale ceny wzrosną – prognozy na II kwartał 2024

Zła informacja dla kupujących jest taka, że ceny mieszkań...

Dlaczego warto zatrudniać freelancerów?

Około 20% firm zarejestrowanych na miedzynarodowym portalu Freelancehunt.com zatrudnia...

Własna działalność lub kontrakt. Etat wychodzi z mody

Autorzy serwisu CVeasy.pl zbadali rynek pracy niezależnej w Polsce....