Bezrobocie w Polsce. GUS opublikował dane za maj 2022

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2022. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 850,2 tys. osób i była o 27,8 tys. osób niższa niż w końcu kwietnia oraz o 176,5 tys. osób niższa niż przed rokiem.

W maju, liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 99,2 tys. wobec 100,8 tys. w kwietniu i 85,3 tys. w maju roku 2021.

Jednoczenie w maju z rejestrów bezrobocia wyrejestrowano 126,9 tys. osób, wobec 124,9 tys. w kwietniu oraz 112,3 tys. w maju roku 2021. Ofert pracy pojawiło się na przestrzeni maja 106,2 tys., wobec 100,4 tys. w kwietniu i 114,8 tys. przed dwunastoma miesiącami.

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu maja 5,1 proc., była niższa niż w kwietniu o 0,1 pkt proc. Jednocześnie okazała się być ona o 1,0 pkt proc. niższa niż przed rokiem, co jest wynikiem słabszym niż w kwietniu, kiedy stopa bezrobocia była niższa niż przed rokiem o 1,1 pkt proc.

Maj zazwyczaj przynosi poprawę w statystykach bezrobocia. Jest to związane z dwoma tendencjami. Po pierwsze rozwija się odczuwalny w okresie wiosny i lata popyt na pracowników sezonowych w budownictwie, rolnictwie i usługach turystycznych. Po drugie firmy zaczynają intensywniej zatrudniać pracowników, by móc sprostać tegorocznemu poziomowi zamówień.

Na podstawie prezentowanych danych o poziomie bezrobocia można szacować, jakie GUS w swoich kalkulacjach przyjmuje aktualnie wartości liczby pracujących i aktywnych zawodowo.

Liczba pracujących wynosząc około 15 820 tys. osób, była w maju wyższa niż przed rokiem o 15,9 tys. tj. 0,1 proc. Aktywnych zawodowo było w końcu maja 16 670 tys. osób – około 160 tys. i 1,0 proc. mniej niż przed rokiem.

W najbliższych miesiącach, wraz z dalszym wchodzeniem w okres letni, bezrobocie rejestrowane będzie spadać. Lokalne minimum oczekiwane jest tu od sierpnia do października ze stopą bezrobocia prognozowaną na 4,8 proc. przy 805 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Zima przyniesie sezonowe pogorszenie.

W końcu grudnia 2022, stopa bezrobocia może wynieść 5,0 proc. przy liczbie zarejestrowanych bezrobotnych na poziomie 840 tys. osób.

Źródło: oprac. za raportcsr.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot Shutterstock.

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Krynica Forum 2023. Bezpieczeństwo osią tegorocznego kongresu 

Szeroko pojęte bezpieczeństwo - militarne, energetyczne i klimatyczne, stanowiło...

Podsumowanie XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu

W dniach 5-7 września 2023 r., w Hotelu Gołębiewski...

Wyjątkowe wydarzenie w trudnych czasach. Krynica Forum 2023

Tysiące gości z kraju i zagranicy, setki prelegentów, dziesiątki...

Niski przyrost naturalny a problemy pracodawców

Na początku września br. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że...