Jak spiąć komunijny budżet?

Wydatki komunijne już od dawna nie kończą się wyłącznie na albie i łańcuszku. Same prezenty są nie lada kosztem, nie wspominając o organizacji przyjęcia dla rodziny. Polacy coraz częściej decydują się na zaproszenie gości do lokalu, a to wiąże się ze sporym wydatkiem. Koszt tzw. „talerza” zależy od restauracji. Trzeba się tu liczyć z wydatkiem między 100 – 150 zł za osobę. To znacznie podwyższa komunijny budżet.   
Do tego trzeba oczywiście doliczyć prezenty. A co w tym roku jest największym hitem? Na podium, tak jak i w latach ubiegłych królują:  rower, gotówka oraz zegarki i biżuteria. Coraz częściej fundujemy dzieciom również elektronikę tj. tablety, notebooki czy aparaty fotograficzne. Co ciekawe, wśród planowanych prezentów pojawiają się także drony.  W sumie komunia może kosztować rodziców nawet kilka tysięcy złotych.  
Sposoby na optymalizację kosztów
Nie każdy budżet domowy jest w stanie udźwignąć dodatkowy wydatek związany z organizacją pierwszej komunii. Dlatego wsparcia szukamy w pierwszej kolejności u rodziny. W kosztach prezentu komunijnego najczęściej partycypują rodzice chrzestni i dziadkowie. Co z pozostałymi wydatkami? Pomóc mogą oszczędności. Większość Polaków ich jednak nie posiada, dlatego jedynym z rozwiązań jest szukanie sposobów na optymalizację wydatków. Używaną albę możemy odkupić po sporo niższej cenie od znajomych, a białe obuwie czy wianek dziecko może „odziedziczyć” po starszym rodzeństwie.  
Komunia coraz częściej na kredyt
Jak wynika z analizy portalu www.smartpozyczka.pl zaraz po Bożym Narodzeniu to właśnie maj i czerwiec są miesiącami, w których Polacy najchętniej sięgają po pożyczki. Obok ślubów i urlopowych wyjazdów, komunie są jednym z większych wydatków w tym okresie.   
– Rok do roku, w maju i czerwcu notujemy zwiększoną dynamikę w wysokości, jak i liczbie udzielonych pożyczek. Co ciekawe, do niedawna nasi klienci w tym okresie potrzebowali dodatkowego wsparcia w sfinansowaniu głównie wydatków związanych ze ślubem czy majowym wyjazdem. Obecnie coraz częściej pożyczka przeznaczana jest na komunię, której organizacja wiąże się z coraz większym obciążeniem dla domowego budżetu – mówi Edwin Milewski, Prezes firmy Mała Pożyczka Sp. z o.o., właściciela marki Smartpozyczka.pl.
Przykładowe komunijne wydatki:
Prezenty:  

Tablet – około 1 000 zł  
Laptop – od 1 500 zł
Rower – od 500 zł
Dron – od 300 zł

Przyjęcie:

Opłata za tzw. „talerz” w restauracji – min. 100-150 zł/osoba
Tort komunijny – ok. 35 zł/kg

Uroczystość kościelna:

Alba – 120-300 zł
Sukienka – 200-300 zł
Garnitur dla chłopca – ok. 250 zł
Wianek – 20 zł
Różaniec i książeczka – 60 zł
Udekorowanie kościoła – 100 zł

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Polski rynek pracy. Zatrzymanie pracujących obywateli Ukrainy nie wystarczy

Legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce ma zostać przedłużona...

Uchodźcy na rynku pracy

Norwegia jest jednym z europejskich liderów, która rozwija różnorodne...

Będzie większy wybór mieszkań, ale ceny wzrosną – prognozy na II kwartał 2024

Zła informacja dla kupujących jest taka, że ceny mieszkań...

Dlaczego warto zatrudniać freelancerów?

Około 20% firm zarejestrowanych na miedzynarodowym portalu Freelancehunt.com zatrudnia...