Jak wypisać się z rejestru dłużników?

Czy polscy przedsiębiorcy chętnie korzystają z informacji zawartych w BIG?

Tak, choć nadal istnieje potrzeba edukowania przedsiębiorców, by wiedzieli, jak uchronić się przed zatorami płatniczymi, które w rezultacie mogą doprowadzić ich firmy nawet na skraj bankructwa. Narzędzia BIG, takie jak na przykład sprawdzanie kontrahentów, monitorowanie ich wiarygodności płatniczej czy wpis negatywny lub pozytywny do bazy danych biura informacji gospodarczej, są na tyle proste, że w małych firmach może się tym zająć właściciel lub księgowa. Jeśli chodzi o duże przedsiębiorstwa, zadania związane z weryfikacją i monitoringiem kontrahentów bądź odzyskiwaniem należności mogą być realizowane np. przez dział odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem, należnościami czy windykacją.
Współpraca z tego typu biurami niesie za sobą wiele korzyści: zapobiega zatorom płatniczym, daje pełną kontrolę nad płynnością finansową firmy, efektywniejsze odzyskiwanie zaległych należności czy stały monitoring wiarygodności płatniczej obecnych i potencjalnych kontrahentów. Każdy przedsiębiorca, który dba o płynność finansową i chce uchronić się przed współpracą z nierzetelnym kontrahentem, powinien nawiązać współpracę przynajmniej z jednym BIG-iem. Dzięki temu będzie mógł podejmować rozważne decyzje biznesowe, opierając się na raportach uzyskanych z BIG. Procedury współpracy są proste, koszty niewielkie, a możliwe korzyści bardzo duże.

Czyli zanim podpiszemy umowę z kontrahentem, lepiej w BIG-u sprawdzić jego sytuację ekonomiczną?

Tak. Jeśli się okaże, że figurują dane o długu naszego klienta lub kontrahenta, będziemy ostrożniejsi i poważnie rozważymy, czy chcemy takiej osobie udzielić kredytu kupieckiego lub powierzyć realizację zlecenia. Istnieje przecież spore ryzyko, że ten kredyt nie zostanie spłacony bądź zlecenie nie zostanie wykonane. Z kolei pozytywny wpis może zasugerować, że warto z danym kontrahentem podjąć współpracę na lepszych – niż wcześniej ustalone – warunkach.
Bazy rejestru zajmują się gromadzeniem i udostępnianiem informacji, m.in. o zadłużonych i solidnych firmach rzetelnie wywiązujących się ze swoich zobowiązań. BIG nie sugeruje żadnych rozwiązań dotyczących współpracy między uczestnikami rynku, czy ustaleniem warunków tej współpracy. To od przedsiębiorcy zależy, czy informacja otrzymana z BIG wpłynie na jego decyzję. Ponadto BIG-i pozwalają monitorować kondycję finansową stałych klientów i kontrahentów przedsiębiorstwa. Dzięki temu właściciel firmy może szybko zareagować i na przykład zmienić warunki współpracy.

W jaki sposób można zgłosić dłużnika do BIG?

Po pierwsze, należy podpisać umowę z BIG-iem. Po dopełnieniu formalności przedsiębiorca może już wysłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty ze specjalną klauzulą informującą o możliwości dopisania dłużnika do rejestru. W wielu przypadkach już po otrzymaniu takiego wezwania dłużnicy spłacają swoje długi. Jeśli jednak wezwanie nie poskutkuje i zadłużony kontrahent nie spłaci zaległości, zgodnie z ustawowymi regulacjami możemy dopisać go do bazy rejestru za pośrednictwem serwisu internetowego VERIF.pl. Zazwyczaj mobilizuje to kolejną część zadłużonych do spłaty zaległych zobowiązań, zwłaszcza po otrzymaniu przez nich powiadomienia przesłanego bezpośrednio przez BIG z informacją, że ich dane figurują w bazie rejestru. Procedura zatem nie jest skomplikowana. W zależności od specyfiki działalności klienta, w naszej ofercie są zarówno usługi abonamentowe ze stała opłatą miesięczną, jak i systemy rozliczeń prepaid. Ceny abonamentów wahają się w zależności od wybranych usług między 100–500 zł.

Na jakie utrudnienia narażony jest przedsiębiorca, który trafi na listę biura informacji gospodarczej?

Przedsiębiorca, którego dane znalazły się w bazie BIG z tytułu nieuregulowania swoich zobowiązań, musi liczyć się z poważnymi ograniczeniami związanymi przede wszystkim z dostępem do produktów finansowych takich, jak np. kredyt, pożyczka czy leasing. Może mieć także kłopoty z zawarciem długoterminowych umów z innymi przedsiębiorstwami, np. firmami telekomunikacyjnymi, dostawcami internetu. Może mieć również kłopot z uzyskaniem kredytu kupieckiego. Ponadto może stracić potencjalnych klientów lub szansę na współpracę z nowym partnerem biznesowym, który nie podejmie się ryzyka współpracy z zadłużonym przedsiębiorstwem. W rezultacie straci także wizerunek solidnego, godnego polecenia przedsiębiorcy.

Czy są jeszcze inne, skuteczne metody na sprawdzenie potencjalnego kontrahenta?

Można dodatkowo poprosić o zaświadczenia z ZUS i US bądź zapytać o rekomendacje innych przedsiębiorców. Dokładne sprawdzenie danych na temat klientów i kontrahentów daje nam pewność uzyskania pełnowartościowych informacji, które są wystarczające do podjęcia świadomych decyzji biznesowych. Można również skorzystać z wywiadowni gospodarczej i własnej giełdy wierzytelności.

Czy każdy dłużnik widniejący w rejestrach BIG to nieuczciwy przedsiębiorca?

Nie. Należy pamiętać o pewnych zależnościach rynkowych związanych ze współdziałaniem uczestników rynku. Część z nich wpada w pułapkę niewypłacalności spowodowaną zatorami płatniczymi, co może być wynikiem niewiedzy na temat kłopotów finansowych ich klientów i kontrahentów. Problemy finansowe przedsiębiorców mogą także wynikać z niefrasobliwości, a czasami nieuczciwości czy nonszalancji w prowadzeniu działalności. Dlatego też bardzo ważne jest, by przedsiębiorcy nie bali się korzystać z narzędzi wczesnego ostrzegania proponowanych przez BIG i dzielili się informacjami o swoich klientach, kontrahentach, dostawcach, partnerach biznesowych. Wystarczy, żeby dopisywali informacje zarówno pozytywne, jak i negatywne, do baz biur informacji gospodarczej. Im większy zbiór danych w takim rejestrze, tym większe prawdopodobieństwo, że przedsiębiorca uchroni się przed niewłaściwą decyzją, a także ustali odpowiednie warunki współpracy.

Jeśli negatywna informacja o kimś trafi do BIG-u, pozostaje tam na zawsze?

Kiedy przedsiębiorca lub konsument zgłoszony do BIG z informacją negatywną spłaci swoje zaległości, powinien zgłosić ten fakt wierzycielowi (temu, który go dopisał do BIG). Wierzyciel z kolei ma obowiązek wystąpić do BIG-u z wnioskiem o usunięcie wpisu negatywnego na temat tego przedsiębiorcy. Ma na to 14 dni od chwili, kiedy otrzyma informację o spłacie zaległości. Z kolei BIG po otrzymaniu od wierzyciela takiego wniosku ma siedem dni na usunięcie ze swojej bazy danych negatywnej informacji. Czyli w sumie cały proces usuwania danych negatywnych z BIG trwa ok. 21 dni.
Myślę, że to dość ważna informacja, iż z wnioskiem o usunięcie negatywnego wpisu z rejestru zobowiązany jest wystąpić wierzyciel, który dopisał informację o zadłużeniu do BIG. Ludzie nie wiedzą, do kogo się zwrócić, by wyjaśnić, dlaczego po spłacie zadłużenia mają jeszcze negatywną informację w BIG.
Biuro informacji gospodarczej (BIG)
Biuro informacji gospodarczej, potocznie zwane rejestrem dłużników lub rejestrem długów, to prywatne przedsiębiorstwo, a nie instytucja państwowa. W Polsce działają cztery takie biura, a zakres ich działalności określają regulacje prawne. Powstały, ponieważ wielu przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP, na co dzień stykało się z problemem małej ściągalności zaległych należności. To z kolei przekładało się na zachwianie płynności finansowej firm. By zwiększyć bezpieczeństwo transakcji zawieranych w obrocie gospodarczym pomiędzy jego uczestnikami, Sejm podjął decyzję o utworzeniu biur informacji gospodarczej. Ich zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie zarówno informacji negatywnych o dłużnikach, jak i pozytywnych o solidnych płatnikach. Każde biuro informacji gospodarczej prowadzi własną bazę i system wymiany danych gospodarczych, w którym każdy przedsiębiorca może sprawdzić przyszłych lub obecnych klientów, kontrahentów, dostawców czy partnerów biznesowych pod względem ich wiarygodności płatniczej. Poza tym BIG-i pełnią również funkcję dyscyplinującą kontrahentów, żeby dokonywali płatności w terminie. Przedsiębiorca współpracujący z biurami informacji gospodarczej ma dostęp do wiarygodnego źródła informacji na temat odpowiedzialności płatniczej swoich potencjalnych lub obecnych kontrahentów. Dzięki tej wiedzy może świadomie podejmować decyzję o współpracy z nowymi kontrahentami czy kontrolować sytuację obecnych. Z kolei w przypadku trudności z wyegzekwowaniem zaległych płatności, może poprzez dodanie negatywnego wpisu do BIG wymusić na nierzetelnym kontrahencie zapłatę. Współpraca z BIG-ami pozwala przedsiębiorcom skuteczniej zarządzać płynnością finansową swojej firmy.

 

 
 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

To już ostatni dzwonek by rozliczyć PIT! 

Koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z...

HoReCa – gastronomia ma problemy, hotele są w lepszej kondycji

Blisko 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych...

Polacy w średnim wieku mają największe problemy finansowe

Zaległości konsumentów, widniejące w Krajowym Rejestrze Długów, wynoszą obecnie...

Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią?

Rosnące długi wobec samorządów stają się coraz większym problemem....