Korzystny wiatr dla polskiej energetyki

Projekty związane z rozwojem lądowej i morskiej energetyki wiatrowej będą jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki – to główne przesłanie konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej PSEW 2022. Zdaniem uczestniczących w niej ekspertów, nowe farmy i elektrownie wiatrowe mają szansę wygenerować między 70 a 133 mld zł przyrostu PKB, i co najmniej trzykrotnie zmniejszyć cenę energii.

Podczas trzech dni konferencji PSEW 2022, ponad dwa tysiące przedstawicieli polskich i zagranicznych firm z branży energetycznej, polityków i uznanych ekspertów wypracowywało konkretne rozwiązania mające nadać nową dynamikę transformacji energetycznej Polski i całego regionu w oparciu o OZE i w kontekście coraz realniejszej liberalizacji ustawy 10H.

Wydarzenie zbiegło się w czasie z przyjęciem przez Komitet Stały Rady Ministrów projektu ustawy liberalizującego tzw. regułę 10H – jedną z najbardziej restrykcyjnych w Europie zasad odległościowych, określających dziesięciokrotność wysokości elektrowni wiatrowej jako minimalny dystans nowej inwestycji do istniejących zabudowań mieszkalnych i form ochrony przyrody.

Przez wiele lat przedstawiciele branży energetycznej, jak również samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy, apelowali o liberalizację przepisów. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, wyłączone spod inwestycji zostało ok. 99 proc. obszaru państwa, co spowodowało, że rozwój tego sektora energetyki został praktycznie w zupełności zahamowany.

„Szacujemy, że dzięki liberalizacji zasady 10H potencjał rozwoju lądowej energetyki wiatrowej może sięgnąć 10 GW mocy, w związku z tym do roku 2030 prognozujemy, że łączna wartość energii z wiatru na lądzie w Polsce przekroczy 20 GW mocy zainstalowanej” – powiedział Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

Wyraził nadzieję, ze jeszcze w tym miesiącu ustawa trafi pod obrady Sejmu.

Nowelizacja ustawy utrzymuje zasadę odległościową, pozwalając jednak wprowadzić lokalny plan zagospodarowania, w którym można zezwolić na budowę wiatraków w bliższej odległości – co najmniej 500 metrów od zabudowań.

„Z punktu widzenia polskiej gospodarki i odbiorców energii, energetyka wiatrowa potrzebuje impulsu w postaci odblokowania zasady 10H i usunięcia pozostałych barier regulacyjnych, by obniżać ceny energii elektrycznej i gwarantować Polsce czyste powietrze oraz bezpieczeństwo energetyczne” — komentował Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Zdaniem eksperta, bez dynamicznego rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce nie uda się osiągnąć unijnych celów klimatycznych i uniezależnić się od paliw kopalnych importowanych ze wschodu.

„Agresja Rosji na Ukrainę stworzyła całkowicie nowe warunki geopolityczne, w ramach których inwestowanie w OZE, w tym energetykę wiatrową, staje się elementem polskiej racji stanu. Co więcej – w sprawiedliwej transformacji energetycznej dostrzec należy również olbrzymią szansę dla rozwoju gospodarki naszego kraju i całego regionu” – wskazywał Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

To właśnie na mikro- i makroekonomiczne korzyści płynące z rozwoju lądowej oraz morskiej energetyki wiatrowej wskazywali uczestnicy kolejnych debat podczas PSEW 2022. Zgodnie przyznawali, że stanowi ona najtańsze źródło energii, oferujące 3-3,5 niższy koszt wytworzenia elektryczności niż ze źródeł konwencjonalnych, co oznacza wyraźnie mniejsze rachunki dla wszystkich grup odbiorców.

Co więcej, nowe farmy i elektrownie wiatrowe mają szansę wygenerować 70 – 133 mld zł przyrostu PKB, 490 – 935 mln zł dodatkowych wpływów do samorządów, ok. 80 mld zł zamówień na produkty i usługi w łańcuchu dostaw oraz do nawet 97 tys. nowych miejsc pracy do 2030 roku.

„Rozwój lądowej i morskiej energetyki wiatrowej to szansa dla całej polskiej gospodarki. Nasze firmy i zatrudniani w nich fachowcy nie tylko będą wnosić poszczególne instalacje, ale również zajmować się ich serwisem i konserwacją” – zauważył Karol Rabenda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. – Przykładowo, farmy wiatrowe na Bałtyku będą obsługiwane nie tylko przez największe porty w Gdańsku czy Szczecinie, ale również w mniejszych ośrodkach, takich jak Łeba czy Władysławowo, stwarzając im nowe możliwości rozwojowe” – dodał.

Zdaniem przedstawiciela resortu, przykładem zaangażowania instytucji państwa w rozwój energetyki wiatrowej jest podpisane w zeszłym roku „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Jego nadrzędnym celem jest maksymalizacja „local content”, czyli udziału krajowych przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych powstających w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Sygnatariuszami porozumienia, obok Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, są największe Spółki Skarbu Państwa, odpowiadające obecnie za realizację ok. 60 proc. inwestycji związanych z morską energetyką wiatrową.

W konferencji udział wzięli również goście z innych europejskich państw, wskazując Polskę jako przykład kraju, który – nadrabiając wynikające z historii zaległości – w ostatnich latach stał się jednym z liderów rozbudowy sektora OZE na kontynencie.

„W całej Europie z uznaniem patrzymy na wysiłki polskich podmiotów, publicznych i prywatnych, w kontekście rozwoju offshore. Macie realną szansę stać się swoistym hubem zielonej energii dla całego regionu” – ocenił Rob Jetten, minister klimatu i energii Holandii.

„Polska jest naszym najbliższym i strategicznym partnerem również w obszarze budowy systemu zapewniającego zieloną, stabilną i tanią energię pochodzącą z OZE, w tym z wiatru. Coraz ściślejsza współpraca krajów bałtyckich i szeroko pojętego Trójmorza przestaje być jedynie opcją, a staje się koniecznością” – dodała Daiva Garbaliauskaitė, wiceminister energii Litwy.

Uroczystość zamknięcia konferencji PSEW 2022 odbyła się, symbolicznie, 15 czerwca — kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Wiatru.

Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, wspierające i promujące rozwój energetyki wiatrowej, którego celem jest stworzenie korzystnych warunków inwestowania w energetykę wiatrową w Polsce i systematyczny wzrost wykorzystania energii wiatru jako czystego źródła generacji energii elektrycznej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Obrońcy przyrody ostrzegają przed lex Szyszko 2.0.

– W tej chwili żyjemy w złudzeniu, że mamy...

PAROC. „Naszym biznesem jest efektywność energetyczna”

Już od ponad dwóch dekad zakłady Owens Corning PAROC...

Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co prawie 35 tysięcy Pendolino

Niedawno obchodzony Nowy Rok sprzyja podejmowaniu postanowień na kolejne...

Warszawa. Wystawa „Smog groźniejszy niż smok”

Zanieczyszczenie powietrza odpowiada za około 1 proc. wszystkich przypadków...